Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Το κάπνισμα είναι κακό. Το παμε , το ξέρουμε.

Αλλά αν το προσεγγίζουμε με γνώμονα την κοινωνική ασφάλιση και τις τυχόν ασφαλιστικές εισφορές, ανοίγουν και πολλοί άλλοι (ίσως επικίνδυνοι ) δρόμοι.

Π.χ. παχυσαρκία, και πολλά άλλα.

http://www.mednutrition.gr/neotera-statistika-stoiheia-gia-tin-pahysarkia-stin-eyropi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινή λογική ≠ Βαλκάνια

 

ΑΚΡΙΒΩΣ...να και μερικα εικονογραφημενα παραδειγματα ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ που ακομα και ενας ΒΛΑΜΜΕΝΟΣ μπορει να καταλαβει  ;D

 

6a00e553a4288588340147e1f36dc0970b-800wi

 

6a00e553a4288588340148c7fca93a970c-800wi

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω βρεί ούτε ένα μαγαζί στην ελληνική επικράτεια που να εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός νόμος, ούτε ένα. Τότε τι στον π0yτς0 διαμαρτύρεστε οι καπνιστές; Φιλοσοφική συζήτηση κάνετε;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρήκα. Προφανώς είχε πέσει πρόστιμο πρόσφατα. Η κοπέλα με πληροφόρησε ευγενικά ότι δεν υπάρχει τασάκι αλλά αν ήθελα να καπνίσω θα μπορούσα να το κάνω διακριτικά με δική μου ευθύνη.

- και τις στάχτες που θα τις ρίχνω;

- κάτω.

Εντάξει. Κι οι αρκούδες χέζουν στο δάσος οπότε... εντάξει.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω βρεί ούτε ένα μαγαζί στην ελληνική επικράτεια που να εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός νόμος, ούτε ένα. Τότε τι στον π0yτς0 διαμαρτύρεστε οι καπνιστές; Φιλοσοφική συζήτηση κάνετε;

 

Που και να εφαρμοζόταν δηλαδή..

Rebels without a cause  ::)

 

Για την ουσία του νήματος,περί κρίσης<->καπνίσματος δηλαδή,θα πω ότι στο περίγυρό μου είναι από τις ελάχιστες συνήθειες που δεν έχουν αλλάξει.

Ο ίδιος άνθρωπος μπορεί να αγοράζει πλεόν κατώτερης ποιότητας και πιο φθηνά τρόφιμα,να έχει περιοριστεί γενικά,αλλά το τσιγάρο ούτε ποιοτικά,ούτε ποσοτικά το έχει περιορίσει.

Με εξαίρεση κάποιους που απλά το έχουν ρίξει στον καπνό.

 

Για την τροπή που πήρε η συζήτηση θα πω ότι καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε ότι η πλειοψηφία των μην καπνιστών,δεν είναι απαραίτητα και αντικαπνιστές.

Δεν θα έρθει κανείς στον ιδιωτικό σου χώρο,να σου πει να μην καπνίσεις.

Σε κλειστούς όμως δημόσιους και ιδιωτικούς χώρους παρουσία πολλών ατόμων,είναι απολύτως λογικό να απαγορεύεται το κάπνισμα,όπως συμβαίνει σε όλα τα μη υποανάπτυκτα κράτη.

Και αυτό γιατί,η προσωπική επιλογή του καπνιστή ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ του μη καπνιστή.

Τόσο απλά.

 

Και όχι,βλάκας ή αφελής δεν είναι ο καπνιστής.

Το κάπνισμα είναι μια έξη,πολύ δημοφιλής ακόμη και σε υψηλά νοήμονες,ταλαντούχους και δημιουργικούς ανθρώπους.

 

Αλλά είναι πάρταλος και αδύναμος χαρακτήρας αυτός που δεν έχει την υπομονή-αυτοσυγκράτηση ώστε να καπνίσει σε χώρους-χρόνους που δεν βλάπτει το διπλανό του.

 

Και εγκληματικά ηλίθιος,αυτός που έχει παιδιά και καπνίζει μέσα στο σπίτι,στην ίδια κατηγορία με άλλους εγκληματικά ηλίθιους γονείς που τους βλέπεις ξεκράνωτους τετρακάβαλους στο παπάκι το καλοκαίρι και ούτω καθεξής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δυστυχώς καπνίζω (ακόμα).

Πλέον όμως καπνίζω πολύ λίγο - λίγα τσιγάρα το βράδυ. Όχι κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Είναι μια συνήθεια που κόλλησα στα 80'ς που κάπνιζαν κι οι πέτρες.

Νομίζω ότι ο λόγος για τον οποίο δεν το κόβω είναι ότι μ' αρέσει πολύ.

 

Γενικά δεν έχω πάνω μου τσιγάρα (αλλά πάντα έχω στο σπίτι).

Παίρνω μαζί μου τσιγάρα μόνο αν πηγαίνω επί τούτου για καφέ σε μέρος που καπνίζουν.

(3 φορές το χρόνο στην Ελλάδα δηλαδή  :) )

 

Γενικά αποφεύγω να καπνίζω δημόσια γιατί ντρέπομαι.

 

Είμαι υπέρ όλων των αντικαπνιστικών προσπαθειών (ακόμα και των υστερικών) καθώς είναι βέβαιο ότι αποδίδουν - καπνίζουν λιγότεροι νέοι τώρα απ' ότι 20 χρόνια πριν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό γιατί,η προσωπική επιλογή του καπνιστή ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ του μη καπνιστή.

Τόσο απλά.

 

Εμ βέβαια, τι να λέμε τώρα. Ο νόμος δεν κυνηγάει τους καπνιστές ούτε ενδιαφέρεται, καλώς ή κακώς, να μειώσει το κάπνισμα στον γενικό πληθυσμό. Το μόνο που κάνει είναι να προστατεύει αυτούς που δεν καπνίζουν από την επιστημονικώς αποδεδειγμένη αρνητική επιρροή που έχει το παθητικό κάπνισμα στην υγεία τους. Δυστυχώς αυτό δεν γίνεται χωρίς να φέρει δυσκολίες στις ζωές των καπνιστών αλλά πάντα και παντού ο πολίτης προστατεύεται από πράξεις τρίτων που μπορούν να βλάψουν την υγεία του. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητήσουμε επί του συγκεκριμένου θέματος και μόνο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες μαλλον ΤΙ  εχουν απαγορευσει ,εχουν απαγορευσει να καπνιζεις εν κινησει,η ιστορια ξεκινησε οταν ειδανε οτι πολλα ΠΑΙΔΙΑ ,τα οποια ειναι πιο κοντα σε υψος απο τους ενηλικες και το κεφαλι τους ειναι στο υψος των χεριων ενος ενηλικα ετρωγαν στη μαπα την καφτρα των θεριακληδων που περπατουσανε φουμαρωντας.

 

Οπως ειπα και πριν ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ.

 

Πόσα ήταν αυτά τα παιδιά που έφαγαν κάφτρα στη μάπα? Τι έκτασης ήταν πια αυτή η μάστιγα που ταλάνιζε την πόλη του Τόκυο? ;D

 

Κοινή λογική είναι να έχεις τη στοιχειώδη προσοχή όταν περπατάς με τσιγάρο και να μην πηγαίνεις σα χταπόδι μέσα στη λαοθάλασσα. Όχι η απαγόρευση του καπνίσματος στο δρόμο.

 

Με το ίδιο σκεπτικό, να απαγορευτούν και οι λαμπάδες στον επιτάφιο που εκεί όντως λαμπαδιάζουν τούφες και τούφες! Κι επειδή ως... λάτρης της λογικής (!), μάλλον θα συμφωνήσεις, να σε προλάβω και να πω ότι κάνω πλάκα, δε χρειάζεται κάποια απαγόρευση της λαμπάδας αλλά μια κάποια προσοχή (κι ας μην πηγαίνω στον επιτάφιο, έτσι κι αλλιώς).

 

Όσο για τα εικονογραφημένα, δεν ήξερα ότι η κοινή λογική έχει τόση πλάκα! Αυτό με το παλτό, τρομερή έμπνευση.. ;D

 

 

Κοινή λογική ≠ Βαλκάνια

 

Επειδή όσο περνάν τα ποστ έχω αρχίσει και πιστεύω ότι όντως νομίζετε πως υπάρχει αυτό που λέγεται κοινή λογική, να σας ενημερώσω ότι -guess what- δεν υπάρχει. Αν υπήρχε, δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα! :) Επειδή όμως η λογική του καθενός διαμορφώνεται με βάση τις δικές του ανάγκες, όπως αυτός τις έχει διαμορφώσει, και επειδή οι ανάγκες κάποιων ομάδων είναι κόντρα στις ανάγκες κάποιων άλλων ομάδων, αυτό που ονομάζετε κοινή λογική και το αναφέρετε ως τεκμήριο μπας και αποκτήσει περισσότερο βάρος η άποψή σας, δεν υπάρχει.

 

Αααχ, πότε θα γίνουμε Ευρώπη.. ή αλλιώς: Θάτσερ που μας χρειάζεται! ;D

 

 

Δεν έχω βρεί ούτε ένα μαγαζί στην ελληνική επικράτεια που να εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός νόμος, ούτε ένα. Τότε τι στον π0yτς0 διαμαρτύρεστε οι καπνιστές; Φιλοσοφική συζήτηση κάνετε;

 

Τα χεις μπλέξει, οι μη καπνιστές διαμαρτύρονται, οι καπνιστές δεν ενοχλούνται από το μη κάπνισμα αυτών. Και η συζήτηση περιστρέφεται κυρίως από την ενόχληση των μη καπνιστών.

 

Κι επίσης, υπάρχουν μαγαζιά που εφαρμόζουν τον αντικαπνιστικό νόμο, μου έρχονται ήδη κάποια στο μυαλό.

 

 

Αλλά είναι πάρταλος και αδύναμος χαρακτήρας αυτός που δεν έχει την υπομονή-αυτοσυγκράτηση ώστε να καπνίσει σε χώρους-χρόνους που δεν βλάπτει το διπλανό του.

 

Εξαρτημένος είναι ρε φίλε, τι να κάνουμε? Προφανώς είναι αδύναμος χαρακτήρας (στο συγκεκριμένο θέμα) ο εξαρτημένος, δεν ανακάλυψες τον τροχό. Πάρταλος δεν είναι. Κι εντέλει, πόσες φορές ζήτησες από τον άλλον να καπνίσει αλλού και σε έγραψε? Θα παρακαλέσω -στο βαθμό που μπορεί να έχει νόημα- μια ειλικρινή απάντηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου