Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ... επανερχόμαστε στη μόνιμη επωδό... Φταίει το "κράτος".... Το  απρόσωπο "κράτος"....

 

Πρέπει να έλθει το "κράτος" με το βούρδουλα να "εξηγήσει" στον καπνιστή ότι δεν έχει δικαίωμα να υποβαθμίζει τον αέρα που αναπνέει ο διπλανος του...

Μόνο έτσι νοεείται η "συμμόρφωση"... εγώ πάλι θα έλεγα πως "συμμόρφωση" σημαίνει "εκουσία υπακοή στο νόμο", και όχι εξαναγκασμός.

 

Οι καπνιστές για σένα μάλλον έχουν το ακαταλόγιστο, δεν μπορεί να απαιτεί κανείς από αυτούς κανενα αίσθημα ευθύνης, καμία αίσθηση κοινής λογικής ή αλληλοσεβασμού...

 

Άραγε οι ελεγκτές, του "κράτους", δεν είναι κι αυτοί συμπολίτες μας;;; Αναρωτιέμαι πόσοι εξ αυτών είναι και καπνιστές... και πόσες κλήσεις έγραψαν οι συγκεκριμένοι...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως εγώ σήμερα πήρα πέντε πακέτα (23άρια) αντί για δέκα για να βγάλω την εβδομάδα.

Εχω όμως άλλα έξι στην καβάτζα! :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ σήμερα πήρα πέντε πακέτα (23άρια) αντί για δέκα για να βγάλω την εβδομάδα.

Εχω όμως άλλα έξι στην καβάτζα! :D

 

Τι λες, εχουν βγει και 23αρια... Δεν τοξερα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έλθει το "κράτος" με το βούρδουλα να "εξηγήσει" στον καπνιστή ότι δεν έχει δικαίωμα να υποβαθμίζει τον αέρα που αναπνέει ο διπλανος του...

Μόνο έτσι νοεείται η "συμμόρφωση"... εγώ πάλι θα έλεγα πως "συμμόρφωση" σημαίνει "εκουσία υπακοή στο νόμο", και όχι εξαναγκασμός.

Απορω  που ενιστασαι σ αυτο...

Οι νομοι επιβαλλονται απο τα απανταχου ''κρατη''.

Οι πολιτες,για αυτα που αφορουν το  κοινο καλο,αποκτουν νοοτροπιες μεσω των νομων  και μονο.

 

Εκτος αν πιστευεις στην  προσωπική ''φιλοσοφία'' την  οποια για να αποκτησεις πρεπει να...

 

-''Εσυ δηλαδη Αριστοτελη,τι κερδισες με τοση μορφωση και  φιλοσοφια και ψαξιμο μια ολοκληρη ζωη?

 

-Να κανω απο μονος μου ο,τι οι  αλλοι  κανουν επειδη φοβουνται το  νομο''

 

[move]Μεταφρασμενο στη νεοελληνικη[/move]

 

 

23αρια?

Μarlboro?

 

:o  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες, εχουν βγει και 23αρια... Δεν τοξερα  ;D

Αχ βρε Ντίνο!

25 άρια ήταν κάποτε!

 

 

23αρια?

Μarlboro?

 

:o  ;D

Winston! :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παντως, ειδικα σαν μουσικοι στα μαγαζια που παιζουμε, θελουμε εναν τομο μονο για να αριθμησουμε τους νομους που δεν τηρουνται.

 

 Απο καπνισμα, αδεια μουσικης που δεν υπαρχει και ουτε μπορει ποτε να βγει, εξοδοι κινδυνου, πυρασφαλεια, ωραριο (ολα τα λαιβ που τελειωνουν μετα τις εντεκα δεν ειναι παρανομα?), ντεσιμπελ, ικα και λοιπες ασφαλειες και εισφορες (καλη τυχη να εισαι νομιμος!), δικαιωμα εργασιας σα μουσικος αν κανεις αλλη δουλεια, εισητηρια η οχι, πνευματικα δικαιωματα ΙΝΚΑ κτλ, ανηλικοι και αλκοολ, παρανομα παρκαρισματα γυρω γυρω, μπομπες ποτα, εκθεση εργαζομενων σε τρελλα ορια θορυβου, παραβιαση κοινης ησυχιας, μεθυσμενη οδηγηση των μισων μετα και παει λεγοντας...  ;D 8)

 

τουλαχιστον ισοβια  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολιτες,για αυτα που αφορουν το  κοινο καλο,αποκτουν νοοτροπιες μεσω των νομων  και μονο.

Εδώ θα διαφωνήσω!

Οι νοοτροπίες δεν αποκτούνται μέσω των νόμων!

Η κουλτούρα -νοοτροπία μιας κοινωνικής ομάδας είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων, αλλά όχι των νόμων, και διαμορφώνεται σε βάθος πολλών ετών, μέσα από την έκθεσή της σε άλλες αντίστοιχες, και την αλληλεπίδρασή της με αυτές, μέσα στις ήδη υπάρχουσες κοινωνικές δομές !

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βρε Ντίνο!

25 άρια ήταν κάποτε!

 

Winston! :D

 

Κάπνιζα κάποτε 25 άρια

Τα έκοψα όμως γιατί δεν μπορούσα να πω ακριβολογωντας  ότι "κάπνισα ΜΙΣΟ  ;D ;D ;D πακέτο με τον πρωινό καφε"

 

 

Εδώ θα διαφωνήσω!

Οι νοοτροπίες δεν αποκτούνται μέσω των νόμων!

Η κουλτούρα -νοοτροπία μιας κοινωνικής ομάδας είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων, αλλά όχι των νόμων, και διαμορφώνεται σε βάθος πολλών ετών, μέσα από την έκθεσή της σε άλλες αντίστοιχες, και την αλληλεπίδρασή της με αυτές, μέσα στις ήδη υπάρχουσες κοινωνικές δομές !

 

Ακριβως

Η κουλτούρα ενσταλάσσεται

Δεν επιβάλλεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα διαφωνήσω!

Οι νοοτροπίες δεν αποκτούνται μέσω των νόμων!

Η κουλτούρα -νοοτροπία μιας κοινωνικής ομάδας είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων, αλλά όχι των νόμων, και διαμορφώνεται σε βάθος πολλών ετών, μέσα από την έκθεσή της σε άλλες αντίστοιχες, και την αλληλεπίδρασή της με αυτές, μέσα στις ήδη υπάρχουσες κοινωνικές δομές !

α)Αλληλεπιδραση με αλλες που εχουν νομους=Ευνομουμενη πολιτεια

β)Αλληλεπιδραση με αλλες χωρις νομους=Άναρχη πολιτεια

 

Η επιλογη ειναι του  καθενος και δεν  υπαρχει σωστο  ή λαθος.

Απλα εδω μιλαμε για το α.

 

Οι νοοτροπιες διαμορφωνονται μεσω της  παιδειας και εδραιωνονται μεσω της ισονομιας.

Η ασυνεχεια των δυο παραπανω οδηγει σε κρατος μπαχαλο.

 

Η επιλογη ειναι του  καθενος και δεν  υπαρχει σωστο  ή λαθος. ;D

 

 

Η κουλτούρα ενσταλάσσεται

Δεν επιβάλλεται

 

Στη Βορειο Κορεα ας πουμε..ενσταλαχθη?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου φαίνεται λιγάκι αλλόκοτο να ακούω τους καπνιστές χθες να λένε πως κακώς δεν απαγορεύεται καθολικά το τσιγάρο αφού είναι τόσο βλαβερό, καί σήμερα πως κακώς δεν πέφτει περισσότερος βούρδουλας σε όσους καπνιστές παραβιάζουν το νόμο...  

 

Μα τόση διάθεση αυτοθυσίας;   ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου