Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Am I missing something?

 

You and me also.

Πίστεψέ με, δεν χρειάζεται να φτάσει κανείς στα 40 για να καταλάβει αυτό που σωστά λες.

 

πάλι καλά, γιατί ήμουν έτοιμος να προτείνω gauloises :).

 

;D ;D

 

@samy paraga

Σωστά. Εγώ όμως αναφέρομαι στο ότι φαίνεται να ξεχνάμε αυτούς που επηρεάζονται περισσότερο από τις συνθήκες στα μαγαζιά, σαν να μην υπάρχουν ένα πράμα. Έχουμε αναλωθεί στο αν είναι δίκαιο για τους θαμώνες είτε είναι καπνιστές είτε όχι λες και το θέμα αρχίζει και τελειώνει εκεί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είναι ρουφιανιά να φωνάξεις την τροχαία επειδή κάποιος άσχετος πάρκαρε σε θέση αναπήρου;

 

Στην Ελλάδα μπορεί και να είναι. Γιατί υπάρχουν γειτονιές που οι μισοί κάτοικοι είναι "ανάπηροι" και έχουν θέση έξω απ' το σπίτι τους.

 

Είναι ρουφιανιά να καταγγείλεις κατάστημα όπου δεν εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός;

 

Στην Ελλάδα μπορεί και να είναι. Γιατί αυτός που κατείγγειλες θα φάει πρόστιμο, θα απαγορεύσει το κάπνισμα και θα χάσει τη μισή πελατεία η οποία θα πάει στον απέναντι που το επιτρέπει.

 

Αν ζούσαμε σε ευνομούμενο κράτος, δε θα ετίθετο θέμα ρουφιανιάς. Για την ακρίβεια δε θα χρειαζόταν καν να καταγγέλλουμε ή θα ήταν εξαιρετικά σπάνιο. Δεν είναι δυνατό να επωμίζεται ο πολίτης τον ελεγκτικό ρόλο του κράτους επειδή εκείνο είναι ανεπαρκές και διεφθαρμένο. Είναι σίγουρος διχασμός και ειδικά σε τέτοιες εποχές μπορεί να οδηγήσει σε ανεξέλεγκτες καταστάσεις.

 

Ποιος θεωρώ ότι είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης σε κατάστημα όπου "φυσάνε το καπνό στα μούτρα των παιδιών σου"; Παραπονιέσαι στον ιδιοκτήτη. Αν σε αγνοήσει δεν ξαναπατάς και πας στον απέναντι που εφαρμόζει το νόμο.

 

Και ναι μπορεί να είναι σχετικά λίγοι ακόμα αλλά αυξάνονται. Εγώ ήμουν σήμερα σε πολύ γνωστή ταβέρνα (τονίζω το ταβέρνα και όχι εστιατόριο) των Αθηνών και ουδείς κάπνιζε εντός αλλά οι καπνιστές βγαίναμε έξω και πιάναμε και ωραία κουβεντούλα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πως ακριβώς μπορεί κανείς να διεκδικήσει δικαιώματα χωρίς να στιγματιστεί με το ρουφιανιλίκι; Να κατέβει στους δρόμους και να φωνάζει γενικά κι αόριστα;

 

Ζητάς τη βοήθεια του Μπάμπη του Σουγιά, ή του Βάγγου του Εξάσφαιρου. Είναι συντρόφια, της πιάτσας, καταλαβαίνεις.... Ρουφιάνος πάντως δε γίνεσαι.&-

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@samy paraga

Σωστά. Εγώ όμως αναφέρομαι στο ότι φαίνεται να ξεχνάμε αυτούς που επηρεάζονται περισσότερο από τις συνθήκες στα μαγαζιά, σαν να μην υπάρχουν ένα πράμα. Έχουμε αναλωθεί στο αν είναι δίκαιο για τους θαμώνες είτε είναι καπνιστές είτε όχι λες και το θέμα αρχίζει και τελειώνει εκεί.

 

Μα νομίζω κι εγώ αναφέρθηκα σε αυτούς, τους εργαζόμενους δλδ των συγκεκριμένων καταστημάτων, αλλά το περνάς ντούκου.

Σε ξαναρωτάω, γίνεται γονιδιακός έλεγχος των υπό πρόσληψη εργαζομένων και όσοι έχουν ανοησία προσλαμβάνονται?  ;D ;D

Μήπως τα καζίνο-σκυλάδικα και πρακτορεία του ΟΠΑΠ έχουν ανακηρυχθεί σε ειδική οικονομική ζώνη με ειδικούς νόμους και δε το ξέρουμε?

Μήπως με προτρέπει ο νόμος και μένα που είμαι καπνιστής, να αρχίσω να τζογάρω και να πηγαίνω στα σκυλάδικα και να αφήσω τα καφέ και τα εστιατόρια για εσάς τους άκαπνους?

              Ή μήπως ο νόμος αυτός με προτρέπει να βρω τρόπο νομότυπα, να σου ρίχνω το καπνό στη μούρη και να γελάω μαζί σου?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε ημουν καπνιστης

και καπνιζα ολη μερα

ουτε που υπολογιζα

οτι εχει παιδια πιο περα

 

Μια μερα ομως σκεφτηκα

πως τερμα θα το κοψω

και απο αυριο με το καλο

ολους θα καταδωσω

 

Τη πρωτη τη φορα

πηρα χαρα μεγαλη

μου θυμισε οταν εβλεπα

στην Εθνικη τον Γκαλη

 

"Επιτελους!" αναφωνησα

τωρα δε νιωθω μονος

τι και αν το εκανα και γω

τοτε δεν ειχε βγει ο νομος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι τακτικό παιδί είμαι, ε Ατρεου? Ορίστε, το σεντόνι μου για σήμερις

 

- Η εφαρμογή των μέτρων περιορισμού του καπνίσματος στη χώρα έχει θέματα δυσλειτουργίας και προξενεί δικαιολογημένα παράπονα, από αμφότερες τις ομάδες, καπνιστές και μη.

 

- Η σχετική νομοθεσία, εξελίσσεται δυναμικά διεθνώς, και εφαρμόζεται με αρκετούς διαφορετικούς τρόπους παγκοσμίως, με ακραίο αλλά ενδιαφέρον παράδειγμα το της Νέας Υόρκης (link ρε!)

 

- Το θέμα επηρεάζει πρωτίστως τους καπνιστές, ομάδα στην οποία ανήκω προς το παρόν, καθώς η εξέλιξή του, θα είναι μάλλον προς την κατεύθυνση του περαιτέρω περιορισμού του ζωτικού τους χώρου, ακόμα και στην Ελλάδα (σωστά κατά την άποψή μου). Αν δεν το πιάσατε, δεν είναι καιρός για να αρχίσετε το τσιγάρο και τις εξαρτήσεις.

 

- ΓΚΑΟΥness is a virtue, senior WF

 

- Μα που τα βρίσκει αυτά τα διαμαντάκια ο Μήτσος?

 

- Το Power in the Darkness έσκασε αίφνης στη μάπα μου, δυνατό, όπως πάντα. Ωραίος ο ΕΖ - θα το φιρικώσω

 

- Ο ΜΤ μονομάχησε πάλι με το δράκο του και ανακηρύχθηκε ο απόλυτος κυρίαρχος… Μετά πήρε τη θέση του δράκου και νίκησε πάλι. ΩΡΑΙΟΣ  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, στη χειρότερη θέση όλων βρίσκονται οι αντικαπνιστές που είναι εθισμένοι στο τζόγο.

 

;D ;D ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια δε θα χρειαζόταν καν να καταγγέλλουμε

Δεν θα έπρεπε (εξ'ου και η "ρουφιανιά").

 

Γιατί

Δεν είναι δυνατό να επωμίζεται ο πολίτης τον ελεγκτικό ρόλο του κράτους επειδή εκείνο είναι ανεπαρκές και διεφθαρμένο.

Και δεν θα έπρεπε ... (στα υπογραμμισμένα η απάντηση).

 

Ειδικά σε μια χώρα που η πολιτεία είναι εξ' ορισμού σε αμφισβήτηση, και έχει την απόλυτη ευθύνη γι' αυτό (και δεν εννοώ μόνο το κράτος, αλλά όλους μας)!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίκληση κάποιας πολιτειακής Αρχής για την επίλυση αστικών θεμάτων, δεν είναι "ρουφιανιά". Προσπαθείστε να μην είστε *******, ορισμένοι. Ο όρος "ρουφιανιά" αφορά πράξεις με πολιτικό περιεχόμενο, όχι αστικές διαμάχες. Αν όχι εμάς, τιμήστε τουλάχιστον εκείνους που επινόησαν τον όρο και πόνεσαν εξ΄αυτού.

 

 

Υ.Γ. Τα "αστεράκια" τα έβαλα εγώ. Πραγματικά δεν υπήρχε κατάλληλη λέξη.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου