Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού παίρνει 400 και φοβάται τα 500 πρόστιμο μπορεί πολύ απλά να υπακούσει τον νόμο. Δεν μας περνάει καθόλου αυτό απ' το μυαλό;

 

Όχι, η παραβατικότητα είναι δεδομένη, απλά ο παραβάτης θα κλαφτεί αν έλθει η "κακιά η ώρα" για να αποφύγει το πρόστιμο

 

Προσέξτε άτομο: γνωστός μου οδηγεί μοτό χωρίς ασφάλιση. Τι κάνει λοιπον; Έχει μαζί το εκκαθαριστικό του και το δείχνει σε μπάτσους που τον σταματάνε, και τους κλαίγεται πως δεν  μπορεί να πληρώσει ασφάλιστρα, και την έχει γλιτώσει τουλάχιστον μία φορά που μου διηγήθηκε, δεν ξέρω αν έχουν υπάρξει και άλλες. Και μου το διηγήθηκε με τσαμπουκά, σα να λέει "μα μπορώ να τους κολλήσω στον τοίχο, τι να μου πούνε μετά..."

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όπως φαίνεται τελικά, το τσιγάρο επηρρεάζει και άλλα πράγματα εκτός από τους πνεύμονες και τα εγκεφαλικά κύτταρα.

 

smokingdamages-580x348.jpg

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού παίρνει 400 και φοβάται τα 500 πρόστιμο μπορεί πολύ απλά να υπακούσει τον νόμο. Δεν μας περνάει καθόλου αυτό απ' το μυαλό;

 

Με ακριβώς την ίδια λογική μπορούμε να δικαιολογήσουμε κάθε παρανομία. Π.χ. να καταργήσουμε το παράνομο παρκάρισμα αφού κάποιος που παίρνει Χ φοβάται το πρόστιμο που είναι μεγαλύτερο του Χ. Ή το να οδηγείς μηχανή χωρίς κράνος. Και μπορούμε να το τραβήξουμε όσο πάει αφού το κριτήριο είναι ο φόβος. Π.χ. ο κλέφτης φοβάται την φυλακή, ας μην τον στέλνουμε, ας κάνει την ποινή του κάπου που δεν θα φοβάται, σε ένα σπά.

 

έχεις δίκιο ...αλλά νομίζω ότι άλλο το μέτρο σύγκρισης για το τσιγάρο και άλλο για μία κλοπή πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, η παραβατικότητα είναι δεδομένη, απλά ο παραβάτης θα κλαφτεί αν έλθει η "κακιά η ώρα" για να αποφύγει το πρόστιμο

 

Προσέξτε άτομο: γνωστός μου οδηγεί μοτό χωρίς ασφάλιση. Τι κάνει λοιπον; Έχει μαζί το εκκαθαριστικό του και το δείχνει σε μπάτσους που τον σταματάνε, και τους κλαίγεται πως δεν  μπορεί να πληρώσει ασφάλιστρα, και την έχει γλιτώσει τουλάχιστον μία φορά που μου διηγήθηκε, δεν ξέρω αν έχουν υπάρξει και άλλες. Και μου το διηγήθηκε με τσαμπουκά, σα να λέει "μα μπορώ να τους κολλήσω στον τοίχο, τι να μου πούνε μετά..."

 

Εε αυτό είναι το θέμα. Θέλουμε να γίνεται το δικό μας no matter what. Οι επιθυμίες μας και οι ανάγκες μας είναι πάντα σημαντικότερες απ' αυτές των άλλων γιατί έχουμε μάθει να λειτουργούμε σαν μονάδες όχι σαν κομμάτι ενός ευρύτερου συνόλου, αυτό που λέμε κοινωνική συνείδηση. Που και που κάνουμε και καμιά καλή πράξη για να νιώσουμε "καλοί", διαμαρτυρομαστε για τις αδικίες και βάζουμε την διαδικτυακή μας περσόνα να ρίξει και κανά κροκοδείλιο δάκρυ (μην μας πούνε και σκληρούς) κι όλα βαίνουν καλώς. Βέβαια όταν έρχεται η στιγμή να αντιμετωπίσουμε υποχρεώσεις και κανόνες στην καλύτερη σφυράμε αδιάφορα, στην χειρότερη γκαρίζουμε σαν αλλόφρωνα γαιδούρια και ταυτόχρονα γράφουμε τους πάντες εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

 

έχεις δίκιο ...αλλά νομίζω ότι άλλο το μέτρο σύγκρισης για το τσιγάρο και άλλο για μία κλοπή πχ.

 

Για το κράνος; Και σου είπα, αν βάλουμε ως κριτήριο τον φόβο ο καθείς μπορεί να αρχίσει τα δικά του, ακόμα κι ο κλέφτης.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ΕΙΔΙΚΑ για το νομο που αφορα το ΤΣΙΓΑΡΟ η ταχυτητα με την οποια εχει γινει κοινη συνειδηση (στο ΛΟΓΙΚΟ κομματι του πλανητη βεβαια οχι σε αυτο που κυνηγαει τη σκια του μερα νυχτα..και ζει με τα φαντασματα της..καταπιεσης ;D)

 

Νίκο έχεις υπάρξει καπνιστής αν θυμάμαι καλά. Ε δεν μπορεί, θα θυμάσαι ότι εθισμός και λογική δεν πάνε μαζί. Ο καπνιστής συνεχίζει να καπνίζει, ικανοποιώντας τον εθισμό του και κόντρα στην κοινή λογική που λέει ότι κάνει κακό στην υγεία του. Σκέψεις που περνάνε από το μυαλό όλων των καπνιστών νομίζω:

 

- Εμένα δε θα μου τύχει.

- Τα παραλένε.

- Θα το κόψω πριν προλάβει να με πειράξει.

- Ο θείος τάδε κάπνιζε σα φουγάρο όλη τη ζωή του και πέθανε στα 92 (κι αν δεν ήταν η θεία να του κάνει τη ζωή μαρτύριο θα πήγαινε χαλαρά 100)

- Το ελέγχω και το κόβω όποτε θέλω. Απλώς δε θέλω ακόμα.

- κλπ.

 

Οπότε δεν είναι θέμα λογικής του καπνιστή, είναι λάθος τακτική να προσπαθείς να απευθυνθείς σε κάτι ουσιαστικά ανύπαρκτο. Είναι θέμα σωστής ενημέρωσης (ειδικά του νεανικού πληθυσμού και πριν το ξεκινήσει), ψύχραιμης αντιμετώπισης και κυρίως μη διωγμού. Στο τελευταίο σημείο κατ' εμέ γίνεται και το λάθος. Αν προσδώσεις στον όποιο εθισμό στάτους απαγορευμένου/καλτ/αλήτικου κλπ. αυτομάτως στέλνεις τις εφηβικές και μετεφηβικές ηλικίες καρφί πάνω του.

 

Τα παραπάνω, άσχετα με το θέμα της απαγόρευσης του καπνίσματος στους κλειστούς χώρους.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσδώσεις στον όποιο εθισμό στάτους απαγορευμένου/καλτ/αλήτικου κλπ. αυτομάτως στέλνεις τις εφηβικές και μετεφηβικές ηλικίες καρφί πάνω του.

 

Αυτή η κίνηση έγινε πριν 2 περίπου χρόνια (και μάλιστα έχει αποτύχει αφού έχει εφαρμοστεί με στραβό τρόπο). Η ανοχή που ως τότε επικρατούσε, τι αποτέλεσμα είχε φέρει; Να είμαστε στις 2-3 πρώτες χώρες παγκοσμίως αν θυμάμαι καλά σε ποσοστά καπνιστών. Οπότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η κίνηση έγινε πριν 2 περίπου χρόνια (και μάλιστα έχει αποτύχει). Η ανοχή που ως τότε επικρατούσε, τι αποτέλεσμα είχε φέρει; Να είμαστε στις 2-3 πρώτες χώρες παγκοσμίως αν θυμάμαι καλά σε ποσοστά καπνιστών. Οπότε;

 

Άραγε γιατί συμβαίνει αυτό; Πως και καταλήξαμε να γουστάρουμε τόσο πολύ το τσιγάρο; Γιατί εδώ πρόκειται για πραγματική διαφοροποίηση σε σχέση με τις περισσότερες "δυτικές" χώρες. Όπως περιγράφει και το αρχικό post ούτε η κρίση δεν μας έχει σταματήσει, τουλάχιστον όσο θα περίμενε κανείς. Και δεν είναι θέμα εξάρτησης, δεν είναι οι Έλληνες βιολογικά πιο επιρρεπείς στην εξάρτηση απ' το τσιγάρο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν είναι θέμα λογικής του καπνιστή, είναι λάθος τακτική να προσπαθείς να απευθυνθείς σε κάτι ουσιαστικά ανύπαρκτο.

 

Μα δεν μιλαω για τη λογικη του καπνιστη (αυτη εχεις δικιο ειναι ανυπαρκτη ετσι κι αλλοιως) μιλαω για τη λογικη ΟΛΗΣ της ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ (της οποιας μελος ειναι ΚΑΙ ο καπνιστης).

 

Το προβλημα της ελλειψης κοινωνικης συνειδησης που εχει ο Ελληνας (για τους χιλιους μυριους δικαιολογημενους και μη δικαιολογημενους λογους δεν εχει σημασια) εχει να κανει  με ΑΥΤΗ την κοινη λογικη... η οποια εκλειπει τοσο συχνα στη χωρα μας και της δινει και τον.....ιδιαιτερο χαρακτηρα της... ;D

 

Σιγουρα η δυνατοτητα της "παρακαμψης" του νόμου δίνει σε εναν πολιτη την ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ της "ελευθεριας" αλλα δυστυχως υπαρχει ενα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ προβλημα σε αυτη την πρακτικη....οτι συνηθως ΠΑΝΤΑ οταν παρακαμπτω ΕΓΩ καποιο νομο προσβαλω την ελευθερια των ΑΛΛΩΝ συμπολιτων μου...

 

Αλλωστε για αυτο το λογο υπαρχουν και οι ΝΟΜΟΙ ,για να καθοριζουν τα ΟΡΙΑ της "ελευθεριας" των πολιτων σε ενα ΚΟΙΝΑ ΑΠΟΔΕΚΤΟ σημειο.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Σκέψεις που περνάνε από το μυαλό όλων των καπνιστών νομίζω:

 

- Εμένα δε θα μου τύχει.

- Τα παραλένε.

- Θα το κόψω πριν προλάβει να με πειράξει.

- Ο θείος τάδε κάπνιζε σα φουγάρο όλη τη ζωή του και πέθανε στα 92 (κι αν δεν ήταν η θεία να του κάνει τη ζωή μαρτύριο θα πήγαινε χαλαρά 100)

- Το ελέγχω και το κόβω όποτε θέλω. Απλώς δε θέλω ακόμα.

- κλπ.

...

 

Αυτά είναι οι λογικές (αλλά αστήρικτες) σκέψεις που πράγματι περνάνε από το μυαλό όλων όσων ψάνχουν μια δικαιολογία για να μην το κόψουν ή το περιορίσουν.

 

Υπάρχει και κάτι ακόμα που προσωπικά θεωρώ κάπως ενοχλητικό.

Είναι η τάση να υποβαθμιστεί κάτι που έχει γίνει mainstream.

1) εγώ ξέρω - είμαι υπεύθυνος

2) δεν έχω ανάγκη να τσιμπήσω στην υστερία που πιάνει τους πάντες

3) το αντικαπνιστικό attitude είναι mainstream υστερία για αμερικανάκια

4) είμαι ελεύθερος και ασφαλώς θα σεβαστώ όσους δεν καπνίζουν ΑΛΛΑ από προσωπική επιλογή επειδή είμαι πολιτισμένος και όχι επειδή κάποιοι αδαείς νομίζουν ότι θα πεθάνουν αν τους πλησιάσει τσιγάρο στα 10 μέτρα.

 

Μιλάμε για βαρύ κόμπλεξ έτσι?  ;D

 

 

Για να εξηγούμαστε, κι εγώ έχω πάρει στο ψιλό Καλιφορνέζο καθηγητή που σε ανοιχτό χώρο (με ελαφρύ αέρακι ) καθόταν 15 μέτρα μακριά από κάποιον που κάπνιζε και κοίταζε με πανικό το τσιγάρο.

 

Το ότι υποστηρίζω ότι κάνει καλό η απαγόρευση (γενικώς) δεν σημαίνει ότι την υποστηρίζω μέχρι εκείνο το άκρο. Όμως η Ελλάδα δεν είναι καλιφόρνια σε αυτό το θέμα. Είναι Πακιστάν. Οι γιατροί (ας πούμε) καπνίζουν μέσα στα νοσοκομεία (Στα γραφεία τους, σε "καβάτζες" κλπ.)

 

Μέτρον άριστον.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρον άριστον.

 

Ακριβως...για αυτο και δεν στεκει η...καταρριψη ΟΛΟΥ του νομου επειδη επιτρεπεται να καπνιζει ο πελατης των κωλαδικων... ;D

 

ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ my friends,ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ... ;D

 

Αλλωστε μιλαμε για μια ΧΩΡΑ που απο τον Απριλιο μεχρι και τον Οκτωβριο ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ και δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σημασια αν επιτρεπεται ή οχι το καπνισμα......για 4-5 μηνες δηλαδη γινεται ολη αυτη η φασαρια.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου