Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά.

Το πε και ο Σουπερφανκς το πε και ο Φρηροκς.

Και τι είπαν οι άνθρωπΕς;;;; Το ΑΠΟΛΥΤΑ λογικό και ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ.

 

Οι απόλυτες απαγορεύσεις είναι και ηθικά και συνταγματικά ΛΑΘΟΣ.

Στο Σύνταγμα ισχύει (και ελέγχεται) η αρχή της αναλογικότητας .

 

Αναζητείται με άλλα λόγια αν πρακτικά υπάρχει ή όχι κάποιο ηπιότερο μέτρο (και όχι η απόλυτη απαγόρευση) για να διασφαλιστούν τα αντικρουόμενα δικαιώματα (καπνιστών/ μη καπνιστών στην περίπτωση αυτή).

 

Και φυσικά ΔΕΝ είπε κανείς να καπνίζουμε σε παιδικούς σταθμούς ή σε εστιατόρια.

 

Αλλά όπως ακριβώς υπάρχει πρόβλεψη για χώρο καπνιστών σε αεροδρόμια π.χ., έτσι  θα μπορούσαν να δημιουργηθούν και χώροι (πέστε τις λέσχες καπνιστών-δεν έχει σημασία), αποκλειστικά για καπνιστές, ή για όποιον άλλον ήθελε με ιδία ευθύνη να εισέλθει, και φυσικά ΟΧΙ για ανηλίκους.

 

ΤΟΣΟ απλό είναι.

 

Ξανα τονίζω , ότι η προάσπιση των ασφαλιστικών ταμείων, ως λόγος διαπίστωσης  της συνταγματικότητας του νόμου ΠΑΣΧΕΙ, ακριβώς για το λόγο που η μειοψηφία του ΣτΕ διαφώνησε.

 

Η Κοινωνική ασφάλεια (άλλο αν διαφωνούμε γενικά με το θεσμό της κοινωνικής ασφάλειας- άλλη μεγάλη συζήτηση-άσχετη με το παρόν θέμα) περιθάλπει και τους «αυτοκαταστροφικούς», είτε πρόκειται για καπνιστές, είτε για πότες, είτε για ναρκομανείς, είτε για  παχύσαρκους κ.λ.π.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αναζητείται με άλλα λόγια αν πρακτικά υπάρχει ή όχι κάποιο ηπιότερο μέτρο (και όχι η απόλυτη απαγόρευση) για να διασφαλιστούν τα αντικρουόμενα δικαιώματα (καπνιστών/ μη καπνιστών στην περίπτωση αυτή).

 

Το εξήγησα και πιο πρίν γιατί κάτι τέτοιο είναι προβληματικό. Οι εργαζόμενοι σ'αυτές τις "λέσχες" θα είναι εκτεθειμένοι και μάλιστα πολύ περισσότερο σε σχέση με τον περιστασιακό επισκέπτη μη-καπνιστή. Δεν είναι μόνο οι θαμώνες το κριτήριο για νομοθέτηση ή δεν μπορεί να είναι ή δεν θα έπρεπε να είναι τέλοσπάντων.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το εξήγησα και πιο πρίν γιατί κάτι τέτοιο είναι προβληματικό. Οι εργαζόμενοι σ'αυτές τις "λέσχες" θα είναι εκτεθειμένοι και μάλιστα πολύ περισσότερο σε σχέση με τον περιστασιακό επισκέπτη μη-καπνιστή. Δεν είναι μόνο οι θαμώνες το κριτήριο για νομοθέτηση ή δεν μπορεί να είναι ή δεν θα έπρεπε να είναι τέλοσπάντων.

 

Θα δουλέυουν ΜΟΝΟ καπνιστές, και εφόσον το θέλουν. Στο έλυσα το πρόβλημα;

 

Θα ναι self - service. Θα χει Vending Machines, αν προτιμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δουλέυουν ΜΟΝΟ καπνιστές, και εφόσον το θέλουν. Στο έλυσα το πρόβλημα;

 

Όχι τελείως, γιατί έτσι αναγνωρίζεις και επίσημα, αφού θα πρέπει κάπου να οριστεί, ότι οι καπνιστές μπορούν να βλάψουν την υγεία τους αν θέλουν. Δεν ξέρω αν υπάρχει προηγούμενο σε άλλη νομοθετημένη εργασιακή σχέση, μου φαίνεται τραβηγμένο.

 

Αν απ' την άλλη αφήσεις ελεύθερο να δουλεύει όποιος θέλει, ακόμα και μη καπνιστές, τότε δημιουργείς εργαζόμενους δύο ταχυτήτων, αυτοί που προστατευονται κι αυτοί που για τον όποιο λόγο παίρνουν το ρίσκο.

 

Δεν ξέρω από νομικά, αλλά μου φαίνεται κάπως δύσκολο πρόβλημα.

 

Θα ναι self - service. Θα χει Vending Machines, αν προτιμάς.

 

Αυτό ναι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όχι τελείως, γιατί έτσι αναγνωρίζεις και επίσημα, αφού θα πρέπει κάπου να οριστεί, ότι οι καπνιστές μπορούν να βλάψουν την υγεία τους αν θέλουν. Δεν ξέρω αν υπάρχει προηγούμενο σε άλλη νομοθετημένη εργασιακή σχέση, μου φαίνεται τραβηγμένο.

 

Αν απ' την άλλη αφήσεις ελεύθερο να δουλεύει όποιος θέλει, ακόμα και μη καπνιστές, τότε δημιουργείς εργαζόμενους δύο ταχυτήτων, αυτοί που προστατευονται κι αυτοί που για τον όποιο λόγο παίρνουν το ρίσκο.

 

 

Επειδή είσαι Αθήνα , δεν ξέρεις ακριβώς τι γίνεται π.χ. στα ορυχεία της ΔΕΗ,  εδώ στην περιοχή μου.

 

Δυόμισι όροφοι στην πτέρυγα ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΩΝ στο Ιπποκράτειο στη Θεσσαλονίκη , είναι γεμάτοι ΜΟΝΟ απο Κοζάνη και Πτολεμαΐδα, για να παίρνει φως όλη η Ελλάδα, και δεν έχουμε καν 0.001% έκπτωση στη ΔΕΗ, έτσι για το φαν.

 

Και δεν είμαστε εκεί από το τσιγάρο. ;)

 

Αυτό ώς προς τους εργαζόμενους δυο ταχυτήτων.

 

 

Και μιλάμε για bartenders , που όσους εγώ ξέρω πίνουν τον βόσπορο και καπνίζουν σα φουγάρα;;; ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είσαι Αθήνα , δεν ξέρεις ακριβώς τι γίνεται π.χ. στα ορυχεία της ΔΕΗ,  εδώ στην περιοχή μου.

 

Δυόμισι όροφοι στην πτέρυγα ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΩΝ στο Ιπποκράτειο στη Θεσσαλονίκη , είναι γεμάτοι ΜΟΝΟ απο Κοζάνη και Πτολεμαΐδα, για να παίρνει φως όλη η Ελλάδα, και δεν έχουμε καν 0.001% έκπτωση στη ΔΕΗ, έτσι για το φαν.

 

Και δεν είμαστε εκεί από το τσιγάρο. ;)

 

Αυτό ώς προς τους εργαζόμενους δυο ταχυτήτων.

 

Αυτό συμβαίνει, φαντάζομαι, λόγω έλλειψης νομοθεσίας (προστασία των εργαζόμενων εκεί) και όχι γιατί η νομοθεσία επιτρέπει να συμβαίνει. Μπορεί να λέω και βλακείες, δεν το κατέχω το θέμα.

 

Και μιλάμε για bartenders , που όσους εγώ ξέρω πίνουν τον βόσπορο και καπνίζουν σα φουγάρα;;; ;D ;D ;D ;D ;D

 

Μωρέ έτσι είναι, αλλά για φαντάσου τον νόμο που θα περιέχει την λέξη "καπνιστής" για να περιγράψει έναν εργαζόμενο; Και το θέμα των προσωπικών δεδομένων;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είσαι Αθήνα , δεν ξέρεις ακριβώς τι γίνεται π.χ. στα ορυχεία της ΔΕΗ,  εδώ στην περιοχή μου.

 

Δυόμισι όροφοι στην πτέρυγα ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΩΝ στο Ιπποκράτειο στη Θεσσαλονίκη , είναι γεμάτοι ΜΟΝΟ απο Κοζάνη και Πτολεμαΐδα, για να παίρνει φως όλη η Ελλάδα, και δεν έχουμε καν 0.001% έκπτωση στη ΔΕΗ, έτσι για το φαν.

 

Και δεν είμαστε εκεί από το τσιγάρο. ;)

 

Αυτό είναι λυπηρό αλλά δεν χρειάζεται να επεκταθεί, έτσι δεν είναι; Ας κοιτάμε να πάμε προς το καλύτερο, όχι προς το χειρότερο. Το χειρότερο πρέπει να το απαλείψουμε.

 

Δε μου φαίνεται καθόλου σωστό να καλείται ο μπαρμαν/σερβιτόρος/άλλο να αποφασίσει αν είναι πρόθυμος (ειδικά μέσα στην κρίση) να εργαστεί σε χώρο που ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ θα είναι ΝΤΟΥΜΑΝΙ για ΟΛΟ το 8ωρό του... Μας πάει πολύ πίσω ως πολιτισμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@theoctapus & @gdevelek

 

Είναι έλλασον (σε σχέση με την απόλυτη απαγόρευση) και αμιγώς πρακτικό το θέμα, που πιστεύω ότι λύνεται, ακόμα και με αυτόματους πωλητές ,όπως προείπα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξήγησα και πιο πρίν γιατί κάτι τέτοιο είναι προβληματικό. Οι εργαζόμενοι σ'αυτές τις "λέσχες" θα είναι εκτεθειμένοι και μάλιστα πολύ περισσότερο σε σχέση με τον περιστασιακό επισκέπτη μη-καπνιστή. Δεν είναι μόνο οι θαμώνες το κριτήριο για νομοθέτηση ή δεν μπορεί να είναι ή δεν θα έπρεπε να είναι τέλοσπάντων.

 

οι εργαζόμενοι στα καζίνο/μπουζούκια είναι ΗΔΗ εκτεθειμένοι και με τη σύμφωνη "γνώμη" του νόμου.

 

Ακριβως...για αυτο και δεν στεκει η...καταρριψη ΟΛΟΥ του νομου επειδη επιτρεπεται να καπνιζει ο πελατης των κωλαδικων... ;D

 

ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ my friends,ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ... ;D

 

μα δε μιλάμε για κατάριψη όλου του νόμου, αλλά για συνειδητοποίηση ότι έχει καθαρά φοροεισπρακτικό/οικονομικό χαρακτήρα, δεν ενδιαφέρθηκε, ξαφνικά, το κράτος για την υγεία μας (απλά, σε αυτήν την περίπτωση είναι ένα παράπλευρο όφελος) και ότι ίσως πρέπει να ψαχτούμε σε λύσεις, όπως πχ αυτές του LK

 

Δε μου φαίνεται καθόλου σωστό να καλείται ο μπαρμαν/σερβιτόρος/άλλο να αποφασίσει αν είναι πρόθυμος (ειδικά μέσα στην κρίση) να εργαστεί σε χώρο που ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ θα είναι ΝΤΟΥΜΑΝΙ για ΟΛΟ το 8ωρό του... Μας πάει πολύ πίσω ως πολιτισμό...

 

συμβαίνει, ήδη..  ;) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα και με αυτόματους πωλητές ,όπως προείπα.

 

Έτσι σίγουρα λύνεται. Αλλά ακόμα δεν ζούμε στην εποχή με barmen ρομπότς.

 

Δε μου φαίνεται καθόλου σωστό να καλείται ο μπαρμαν/σερβιτόρος/άλλο να αποφασίσει αν είναι πρόθυμος (ειδικά μέσα στην κρίση) να εργαστεί σε χώρο που ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ θα είναι ΝΤΟΥΜΑΝΙ για ΟΛΟ το 8ωρό του... Μας πάει πολύ πίσω ως πολιτισμό...

 

Ακριβώς. Κι εδώ υπάρχει κι άλλο πρόβλημα. Αν οριστεί και επίσημα ένας εργασιακός χώρος ως επικίνδυνος για την υγεία τότε ο εργοδότης θα πρέπει να εξασφαλίζεται με κάποιο τρόπο απ' τον κίνδυνο να κινηθεί νομικά ο εργαζόμενος εναντίον του σε περίπτωση προβλήματος υγείας. Θα πρέπει ίσως να υπογράφει κάποιο χαρτί ή να προβλέπεται στον νόμο ότι ο εργοδότης δεν θα φέρει ευθύνη για σχετικό μελλοντικό πρόβλημα υγείας.

 

Πρέπει να κόψω το Νόμος και Τάξη ;D

 

οι εργαζόμενοι στα καζίνο/μπουζούκια είναι ΗΔΗ εκτεθειμένοι και με τη σύμφωνη "γνώμη" του νόμου.

 

Η έκθεσή τους δεν προβλέπεται απλά δεν λαμβάνεται μέριμνα γι' αυτή. Είναι διαφορετικά πράγματα.

 

συμβαίνει, ήδη..  ;) ::)

 

Κι επειδή συμβαίνει δικαιολογείται; Αν συμβαίνει, που δεν έχω καμία αμφιβολία, είναι λυπηρό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου