Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Έτσι σίγουρα λύνεται. Αλλά ακόμα δεν ζούμε στην εποχή με barmen ρομπότς.

 

 

;D ;D ;D Τέτοιον

Coffee_Vending_Machine.gif, όχι τέτοιον width=600 height=435http://4.bp.blogspot.com/-f0mVXDl1on0/UalsKK4JLhI/AAAAAAAADU8/rbWDUjue-gI/s1600/robocop+%286%29.jpg[/img]   :P ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μα δε μιλάμε για κατάριψη όλου του νόμου, αλλά για συνειδητοποίηση ότι έχει καθαρά φοροεισπρακτικό/οικονομικό χαρακτήρα,

 

 

Σοβαρά μιλας;;; Έχεις καμία αμφιβολία πως αν το πρόστιμο πέφτει όπως πρέπει, οι καπνιστές θα προσαρμοστούν;;;

 

Το βρήκαμε τώρα, κάθε πρόστιμο είναι φοροεισπρακτικό...

 

Σε ρεπορτάζ σε καφετέρια όταν ανακοινωθηκε το μέτρο, ρωτήθηκε νεαρός καπνιστής για τη γνώμή του, και αφού γέλασε, είπε στον ρεπόρτερ: "ρε φίλε, σοβαρά τώρα, το πιστεύεις;;;; χα χα χα..."

 

Ε μα αν η εφαρμογή επιτρέπει σε τέτοια τυπάκια να σαρκάζουν το μέτρο πριν αυτό εφαρμοστεί και να βγαίνουν δικαιωμένα, δεν κάνουμε τίποτε...

 

συμβαίνει, ήδη..  ;) ::)

 

ναι πολλά συμβάινουν και πρέπει να ΑΛΛΑΞΟΥΝ για να πάμε κάποτε μπροστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σοβαρά μιλας;;; Έχεις καμία αμφιβολία πως αν το πρόστιμο πέφτει όπως πρέπει, οι καπνιστές θα προσαρμοστούν;;;

 

Το βρήκαμε τώρα, κάθε πρόστιμο είναι φοροεισπρακτικό...

 

 

Σοβαρότατα, από τη στιγμή, που το κράτος δεν ενδιαφέρεται για την υγεία των πχ 1000 (περίπου) εργαζομένων του καζίνο Θεσ/νίκης και θεσπίζει παραθυράκι στο νόμο (από το οποίο παραθυράκι ευνοούνται μπουζούκια και προσεχώς και τα "φρουτάκια" του ΟΠΑΠ), ναι, μου κάνει για φοροεισπρακτικό μέτρο με εσάνς υγείας.

 

Η έκθεσή τους δεν προβλέπεται απλά δεν λαμβάνεται μέριμνα γι' αυτή. Είναι διαφορετικά πράγματα.

 

Σαφώς και προβλέπεται, γι'αυτό και για μερίδα των εργαζομένων αυτών των χώρων τα ένσημα είναι βαρέα/ανθυγιείνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LK

izac-futurama-550x411.jpg

;D ;D ;D

 

Το βρήκαμε τώρα, κάθε πρόστιμο είναι φοροεισπρακτικό...

 

Εννοείται ότι κάθε πρόστιμο είναι και φοροεισπρακτικό. Τι αλλο θα μπορούσε να είναι;

 

Άλλη μια καραμέλα απ' αυτές που δίνουν την δυνατότητα να φτιάχνουμε δικαιολογίες.

 

Σαφώς και προβλέπεται, γι'αυτό και για μερίδα των εργαζομένων αυτών των χώρων τα ένσημα είναι βαρέα/ανθυγιείνα.

 

Δεν το γνωρίζω αυτό. Είναι βαρέα/ανθυγιείνα λόγω του παθητικού καπνίσματος;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια συγνωμη αλλα δεν μπορω να καταλαβω...

 

Οταν πας να παρεις ενα τροφιμο, και ξερεις και σου λενε

"- Μην το παρεις αυτο, γιατι εχει καρκινογονες ουσιες, πολλα χημικα Ε, και στο απωτερο μελλον μπορει να παθεις καρκινο"

 

Και λεει ο αλλος:

 

"-Αα, δεν πειραζει, εχει ωραια γευση!!! Και αφου δεν πειραζει και τα παιδια, θα το παρω σπιτι να το φαμε ολοι μαζι!

Α, και θα κανω και τραπεζι να καλεσω φιλους να το φαμε μαζι!!"

 

Δηλ, εσεις, θα το κανατε, ή θα πηγαινατε να φατε;

 

Πως στον "λουτσο" (sorry για τα αρχαια ελληνικα...) μπορει ενας καπνιστης να το κανει, και οχι μονο, αλλα να βγαζει και τη σημαια οτι "αυτην ξερεις, αυτην εμπιστευεσαι;;;;;!!!!"

 

 

Αυτα πρεπει να μοιραζουνε:

 

dudy4u4y.jpg

 

Επειδη αποφευγετε, ξανα!!!!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνωρίζω αυτό. Είναι βαρέα/ανθυγιείνα λόγω του παθητικού καπνίσματος;

 

Το παράλογο είναι ότι δεν είναι για όλους τους εργαζομένους αυτών των χώρων, αλλά για μερίδα των υπαλλήλων και λόγω "δυσχερών" συνθηκών εργασίας (ανάμεσά τους, υποθέτω και το παθητικό κάπνισμα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρότατα, από τη στιγμή, που το κράτος δεν ενδιαφέρεται για την υγεία των πχ 1000 (περίπου) εργαζομένων του καζίνο Θεσ/νίκης και θεσπίζει παραθυράκι στο νόμο (από το οποίο παραθυράκι ευνοούνται μπουζούκια και προσεχώς και τα "φρουτάκια" του ΟΠΑΠ), ναι, μου κάνει για φοροεισπρακτικό μέτρο με εσάνς υγείας.

 

Ο νόμος επηρεάζει μερικά εκατομμύρια ελλήνων, και αφήνει απ' έξω  όπως λες, και κακώς, μερικές δεκάδες χιλιάδες (θαμώνες και πελάτες των εξαιρέσιμων κέντρων)

 

Με βάση ποιο νούμερο πρέπει να τον κρίνουμε ως φοροεισπρακτικό ή ειλικρινή;

 

Εγώ λέω με το πρώτο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη αποφευγετε, ξανα!!!!

 

...εθισμός και λογική δεν πάνε μαζί. Ο καπνιστής συνεχίζει να καπνίζει, ικανοποιώντας τον εθισμό του και κόντρα στην κοινή λογική που λέει ότι κάνει κακό στην υγεία του. Σκέψεις που περνάνε από το μυαλό όλων των καπνιστών νομίζω:

 

- Εμένα δε θα μου τύχει.

- Τα παραλένε.

- Θα το κόψω πριν προλάβει να με πειράξει.

- Ο θείος τάδε κάπνιζε σα φουγάρο όλη τη ζωή του και πέθανε στα 92 (κι αν δεν ήταν η θεία να του κάνει τη ζωή μαρτύριο θα πήγαινε χαλαρά 100)

- Το ελέγχω και το κόβω όποτε θέλω. Απλώς δε θέλω ακόμα.

- κλπ.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε, σημερινα φρεσκα νεα:

 

Στο Σικαγο απαγορεψανε και το ηλεκτρονικο τσιγαρο στους κλειστους δημοσιους χωρους!

 

Σικαγο (δεν) γιναμε! Σικαγο!

 

http://www.chicagotribune.com/news/politics/clout/chi-chicago-indoor-ecigarette-smoking-ban-takes-effect-today-20140428,0,4808057.story

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος επηρεάζει μερικά εκατομμύρια ελλήνων, και αφήνει απ' έξω  όπως λες, και κακώς, μερικές δεκάδες χιλιάδες (θαμώνες και πελάτες των εξαιρέσιμων κέντρων)

 

Με βάση ποιο νούμερο πρέπει να τον κρίνουμε ως φοροεισπρακτικό ή ειλικρινή;

 

Εγώ λέω με το πρώτο.  :)

 

Mε μερικώς ειλικρινή, we got ourselves a deal, mister  ;D

 

---------------------------------------------------------------------

 

Μια μικρή ιστορία:

 

όταν ακουγόταν ότι θα ισχύσει ο αντικαπνιστικός νόμος και στα καζίνο, έγιναν οικονομικές μελέτες, οι οποίες έδειχναν πτώση εσόδων (βάσει της εφαρμογής αυτού του μέτρου στα καζίνο εντός ΕΕ) μέχρι και 50%.

Εστάλησαν, λοιπόν, οι μελέτες αυτές στο υπεύθυνο (για τα καζίνο) υπουργείο, μαζί με το "πόρισμα" ότι, αν ισχύσει ο νόμος ως έχειν και χωρίς ειδική πρόβλεψη (βλέπε παραθυράκι),  εκτός από την προφανέστατη και τεράστια μείωση εσόδων ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ (αν τσεκάρεις τους ισολογισμούς των καζίνο, θα διαπιστώσεις ότι αποδίδουν στο δημόσιο υπέρογκα ποσά) θα αναγκαστούν να απολύσουν 45-50% του προσωπικού τους.

 

Η συνέχεια είναι γνωστή..  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου