Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχεις πέσει σε μεθυσμένο οδηγό γι' αυτό τα λες αυτά.

 

Ο οποίος τιμωρείται απ' τον νόμο και δεν έχω ακούσει κανένα να λέει ότι είναι ρατσιστές αυτοί που θέλουν την τιμωρία των μεθυσμένων οδηγών.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μην βγεί αυτό πρός τα έξω ;D

 

Αν θέλει κάποιος να κάνει κακό στον εαυτό του κανείς δεν μπορεί να τον εμποδίσει, έχει το δικαίωμα. Όμως κάθε σύγχρονη πολιτεία κάνει ότι μπορεί για να προστατέψει τους πολίτες απ' το να τους κάνουν κακό άλλοι, κάτι τέτοιο διώκεται πάντα απ' τον νόμο. Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ απολύτως δικαιολογία.

 

Οπότε φίλε Johnny.Όσο άσχημα και να νιώθεις να ξέρεις ότι αν θες να ζείς σε μια σύγχρονη και οργανωμένη κοινωνία μέσα στην οποία θα απολαμβάνεις όλα τα οφέλη, τις προστασιες και τα δικαιώματα, αναγκαστικά θα πρέπει να δεχτείς την απαγόρευση αυτή. Είναι τόσο απλό και δεν σηκώνει συζήτηση.

Δεν μου αφηνεις κανενα περιθωριο διαφωνιας εδω φιλε μου.Σιγουρα ειναι ετσι.

Δεν έχεις πέσει σε μεθυσμένο οδηγό γι' αυτό τα λες αυτά.

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και αν παραβλέψω τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους, δεν μπορώ να συμβιβαστώ με την εικόνα του 20άρη-30άρη με το φιλτράκι στο στόμα να λέει π.χ. σε στυλ βαριεστημένο:"Άσε φίλε, τα ήπια χθες και είμαι κομμάτια". ;D

Το φαινόμενο αυτό έχει πάρει τρομακτικές διαστάσεις σε πολλές φοιτητουπόλεις.Ίσως πρέπει το κράτος να θεσπίσει ειδικό επίδομα αγοράς μη-στριφτών τσιγάρων για την πάταξη του.

Βέβαια, οι φίλοι μου λένε ότι πρέπει να με δει γιατρός, αλλά who cares... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Οσον αναφορα σε αυτο που ειπα ,για την μπαλα ,το ιντερντ κτλ,Θα συνφωνησω με το Σταυρο.

  Εισαι σιγουρος ρε Σακη οτι με ολα αυτα κανεις μονο κακο στον εαυτο σου?Και κατα ποσο ειναι πραγματα που επειλεξαμε και δεν μας εχουν επιβληθει οπως καλη ωρα το τσιγαρο.

  Και τελος παντων για να το χαλαρωσουμε .Ειμαι καπνιστης.Το μονο που ζητω πλεον ειναι μια δικαια αντιμετωπιση στην διασκεδαση.Δεν θελω να καπνιζω ουτε σε νοσοκομεια ουτε σε λεωφορεια,αλλα σιγουρα θελω να καπνιζω στο χωρο που διασκεδαζω και να μην φοβαμαι οτι θα ερθει ο χ μπατσος και θα μου παρει τα λεφτα για καθαρα φοροεισπαρκτικους λογους και σιγουρα οχι γιατι θελουν το καλο το κοσμου που δεν καπνιζει,γαιτι αν το θελανε και ειχαν κοτσια θα το βγαζαν στην παρανομια το τσιγαρο και τελος.Ας βρεθει ενας νομος γιαύτοκαι ειμαι οκ.Ουτως η αλλως δεν βγαινουμε πλεον οπως βγαιναμε.Τουλαχιστον οταν βγαινουμε να μην αισθανομαστε κυνηγημενοι.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οποίος τιμωρείται απ' τον νόμο και δεν έχω ακούσει κανένα να λέει ότι είναι ρατσιστές αυτοί που θέλουν την τιμωρία των μεθυσμένων οδηγών.

 

Ο μεθυσμένος οδηγός δεν τιμωρείται αυτόματα από το νόμο. Μάλλον την τιμωρία του την βρίσκει συχνά καθοδόν.

Πράγμα που δεν θα συνέβαινε φυσικά αν το αλκοόλ ήταν παράνομο.

 

Για μένα οτιδήποτε καταντά εθισμός είναι επικίνδυνο. Μπορεί ωστόσο κάποιος να βρει τη χρυσή τομή, δηλαδή το σημείο εκείνο που η χρήση είναι ωφέλιμη χωρίς να γίνεται κατάχρηση για τον εαυτό του ή για τους άλλους.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που ζητω πλεον ειναι μια δικαια αντιμετωπιση στην διασκεδαση.Δεν θελω να καπνιζω ουτε σε νοσοκομεια ουτε σε λεωφορεια,αλλα σιγουρα θελω να καπνιζω στο χωρο που διασκεδαζω

 

Δυστυχώς η επιθυμία σου δεν μπορεί να ικανοποιηθεί και δεν θα ικανοποιηθεί. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ακριβώς τι σημαίνει "δεν επιτρέπεται να κάνω κακό στον δίπλα μου". Κρίμα.

 

γαιτι αν το θελανε και ειχαν κοτσια θα το βγαζαν στην παρανομια το τσιγαρο και τελος.

 

Τώρα λες χαζομάρες, συγνώμη κιόλας.

 

Τουλαχιστον οταν βγαινουμε να μην αισθανομαστε κυνηγημενοι.

 

Τώρα υπερβάλεις και μεροληπτείς. Για να μην νιώθεις εσύ κυνηγημένος πρέπει να νιώθουμε εμείς κυνηγημένοι και σου εξήγησα ότι στο συγκεκριμένο θέμα εμείς θα έχουμε ΠΑΝΤΑ το μέρος του νόμου ενώ εσείς όχι. Όσο και να χτυπιέσαι και να παραπονιέσαι.

 

Δεν θες να καταλάβεις.

 

Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα λες χαζομάρες, συγνώμη κιόλας.

Γιατι?

Δε σκοτωνει το τσιγαρο συμφωνα με μελετες?

Για τους φορους?

 

 

Εγω παλι,ειμαι φιλοζωος,θελω να απαγορευτει εντελως το κυνηγι.

Τι...εποχιακα και βλακειες....

Επισης και η βολτα με αλυτο σκυλο.

 

Μελετες επισης μιλησαν για ακτινοβολια του κινητου τηλεφωνου.

 

Επισης να γινουν τα παρκα ασφαλη για τα παιδια.

 

Το αλκοολ...Ποσοι wife beaters κυκλοφορουν ανενοχλητοι?

 

Και η μπαλα.Γιατι δεν πιανουν οσους σπανε την περιουσια του κοσμακη?

 

Συν τοις αλλοις...

Ατελειωτη η λιστα...

 

Ειμαι υπερ του περιορισμου του καπνισματος.Αυτο ομως δεν ειναι πανακεια για τη δημοσια υγεια και προοδο.

 

Καποιοι φανατικοι αντικαπνιστες,θεωρουν οτι ετσι λυθηκε το προβλημα μας σκεπτομενοι και  παλι εγωκεντρικα.

 

Αυτοκριτικη θελουμε και αν δε μπορουμε,επιβολη επιτελους των νομων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλο το thread, πολλά σχόλια στοχευμένα, πολλά όχι στοχευμένα, συνήθως ανακυκλώνοντας τα ίδια πράγματα.

 

Μου δημιουργήθηκε η ανάγκη να παραθέσω δύο διαφορετικές ιστορίες από τη ζωή μου, σχετικές με το κάπνισμα.

 

Δεν είμαι καπνιστής, δεν υπήρξα ποτέ. Στην οικογένεια μου, όλοι κάπνιζαν αρκετά έως πολύ. Μεγάλωσα σε ένα σπίτι με 3 ανθρώπους που έκαναν τουλάχιστον πακέτο. Δεν θα αναφερθώ σε αυτή την κατάσταση, μιας και στο σπίτι προέχουν άλλα πράγματα.

 

Να σημειώσω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους καπνιστές, ενοχλούμαι μόνο όταν κυριολεκτικά ο καπνός σκάει πάνω μου. Δεν με πειράζουν a priori τα ντουμάνια και "οι κλειστοί χώροι χωρίς αερισμό". Όσες κοπέλες είχα καπνιζαν και δεν με πείραζε καθόλου (στοχευμένο σχόλιο, αυτοί που είναι να καταλάβουν θα καταλάβουν).

 

Πρώτη ιστορία:

 

Σαν φοιτητής αναγκάστηκα να δουλέψω. Όχι, εκείνα τα χρόνια δεν έπαιξαν δουλειές γραφείου. Έπρεπε να δουλέψω 8ωρο κάποιες μέρες την εβδομάδα, με σκοπό να βγάλω έξοδα/ενοίκια και λοιπά. Τί δουλειά θα έκανα ωρέ? Ό,τι κάνουν συνήθως οι νέοι: μπαρ,καφετέριες,pubs,εστιατόρια. Έχω δουλέψει σε όλα.

 

Ε, ΣΥΓΓΝΩΜΗ που θα το πω, αλλά το να φεύγω από τη δουλειά που ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ να δουλεύω για να τα βγάλω πέρα και να βρωμάνε τα μαλλιά μου από την κάπνα, να έχω αναπνεύσει εκατοντάδες τσιγάρα προσπαθώντας να βγάλω μεροκάματο, το θεωρώ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ λάθος. Άλλο παλλικάρι με άσθμα αναγκάστηκε να σταματήσει.

 

Λύση: για εμένα θα έπρεπε να υπάρχει καλός αερισμός, ώστε να καπνίζει όποιος θέλει όσο θέλει. Δεν υπάρχει αερισμός? Τότε είναι λάθος η φάση, λάθος και το τσιγάρο στη φάση.

 

Δεν είναι ΕΠΙΛΟΓΗ μου το να δουλέψω, είναι ανάγκη. Οπότε δεν παίζει το επιχείρημα "είναι επίλογή σου που είσαι εδώ, πήγαινε αλλού". Αυτό στέκει μόνο στην περίπτωση που παραπονιέται πελάτης για την κάπνα. "Φίλως, πήγαινε απέναντι που είναι μη καπνιστών το μαγαζί". Δεν το επιδοκιμάζω, απλά το παραθέτω.

 

Δεύτερη ιστορία:

 

Χωρίς πολλά λόγια, ξάδερφος μου ετών 30 από Κρήτη.

"Το έκοψα μαχαίρι όταν μια μέρα είχα 5 Ευρώ στην τσέπη και αντί να πάρω του κοπελιού γάλα, πήγα και πήρα τσιγάρα". (exact quote)

Να φτάσεις σε αυτό το σημείο, όπως είπαν και άλλοι συνφορουμίτες, είναι πραγματικά λυπηρό. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, άλλοι δεν έχουν/δεν θέλουν να έχουν αυτή τη δύναμη.

 

Κατακλείδα:

 

ΔΕΝ μπορούμε να κατηγορήσουμε αυτόν που καπνίζει, αν δεν καπνίζει στη μούρη μας ή κάπου που είναι προσεγγιστικά σαν τη μούρη μας.

Ωστόσο, πρέπει να ξέρει αυτός ο κάποιος που μας παίρνει ζβάρνα και πού όχι.

 

Σε ιστορίες τύπου γάλα για το παιδί-τσιγάρα, ΠΡΕΠΕΙ να τον κατακρίνουμε. ΕΙΔΙΚΑ όταν πρόκειται για ανάγκες παιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τι σχεση εχει ποσο χρονω ειμαι κτλ.

Γιατι να ειναι χαζομαρα να βγει παρανομο το τσιγαρο.Για ολο το μαρκετινγκ και τα συνφεροντα που υπαρχουν απο πισω φανταζομαι.Το αλκοολ που λεει Ο ατρεου παραπανω επισης .Σκοτωνουν και κανουν κακο και  ειναι εθιστηκα οπως και η πρεζα και η καθε αλλη ντρογκα.Μαλιστα απο αυτα πεθαινουν και πολλαπλασια ατομα απο οτι με καποιες αλλες ουσιες.Αν θες και καλα οπως λενε το κοινο καλο και μπορδες9μονο τα φραγκα θελουν)παρε αποφασεις που να εχουν και μια δυναμη.

 Που το κακο να υπαρχουν χωροι που να επιτρεπεται να καπνιζεις.Εδω στην Ολλανδια υπαρχουν μαγαζια για να πινεις Μπαφους.

 Δεν καταλαβαινω ρε φιλε πραγματικα .Γιατι με κανεις να αισθανομαι ανωριμος επειδη εχω την αποψη μου στο θεμα.

 Ειμαι καπνιστης και θελω δικαια αντιμετωπιση.Ξερω οτι δεν θα την εχω πλεον αλλα γιατι πρπει να αισθανομαι και ασχημα που υποστηριζω εν μερη την εξη μου.

 Εκτος και αν ολοι οι καπνιστες ειμαστε ανωριμοι πιτσιρικαδες που απλα θελουμε να τις δινουμε και να μην μας νοιαζει τπτ αλλο.Και φυσικα μετα απο τοσα χρονια νομημοτητας ,οταν στο κοβουν μαχαιρι δεν αισθανεσαι και καλα.

Αλλα δεν εισαι καπνιστης αρα δεν εχω την απαιτηση να με καταλαβεις σε αυτο.

 

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου