Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ήταν η απάντηση στην πρόταση να πληρώνουν οι καπνιστές παραπάνω ασφάλιστρα από τους μή καθώς και (απάντηση) στην αιτιολογία της απόφασης για την προστασία των ασφαλιστικών ταμείων.

 

Ειδικα στην Ελλαδα που καπνιζουν ΟΛΟΙ θελουν δε θελουν (μια και το παθητικο καπνισμα ειναι αδυνατον να το γλυτωσεις εκτος κι αν πας στην κορυφη του Υμηττου κατω απο τις κεραιες.. ;D)..θα ηταν ΠΟΛΥ δυσκολο να εξακριβωθει ποιος καπνιζει και ποιος δεν καπνιζει ετσι κι αλλοιως...(η γυναικα μου ας πουμε που δεν εχει καπνισει ποτε οταν εκανε εξετασεις πριν απο λιγα χρονια εφαγε χοντρο βρισιδι απο το γιατρο επειδη τα πνευμονια της ειναι μαυρα απο το τσιγαρο....μια και ζουσε με τα τυπικα ελληνικα ΖΩΑ-γονεις  που καπνιζουν μεσα στο σπιτι) 

 

Εκτος κι αν περιμενεις να το ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ στη δηλωση του προς το...κρατος και τα ασφαλιστικα ταμεια οι..Ελληνες πολιτες οποτε συμβαινουν δυο τινα:

 

1.εισαι τρελλος

2.νομιζεις οτι ζεις στην Ιαπωνια

 

;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

θα σεβαστεί την υγεία του άγνωστου διπλανού του;"

 

Μη κρίνεις όλους τους καπνιστές έτσι.Τουλάχιστον εγώ δεν λειτουργώ έτσι.

Εγώ είπα μόνο για πλάκα ένα βράδυ να μαζέψω καμιά δεκαριά κουρέλια και να πάμε σε κανά πάρτυ του Τρόλλει, να του ντουμανιάσουμε το ζμπίτι και να του φάμε και τις 25χρονες ανηψιές ;D ;D ;D

https://www.youtube.com/watch?v=6AfR74IjQDw

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γραψτε λαθος..

 

"τα ΚΑΡΕΛΙΑ τραγουδουν ακομα ηθελα να πω" ,οχι τα κουρελια.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ειδικα στην Ελλαδα που καπνιζουν ΟΛΟΙ θελουν δε θελουν (μια και το παθητικο καπνισμα ειναι αδυνατον να το γλυτωσεις εκτος κι αν πας στην κορυφη του Υμηττου κατω απο τις κεραιες.. ;D)..θα ηταν ΠΟΛΥ δυσκολο να εξακριβωθει ποιος καπνιζει και ποιος δεν καπνιζει ετσι κι αλλοιως...

 

Εκτος κι αν περιμενεις να το ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ στη δηλωση του προς το...κρατος και τα ασφαλιστικα ταμεια οι..Ελληνες πολιτες οποτε συμβαινουν δυο τινα:

 

1.εισαι τρελλος

2.νομιζεις οτι ζεις στην Ιαπωνια

 

;D

 

 

1ον Δεν μπαίνω στη διαδικασία να σκεφτώ πως θα γίνει τεχνικά (η διαπίστωση αν είναι κάποιος καπνιστής , προκειμένου να πληρώνει αυξημένα ασφάλιστρα), μιας και το σενάριο είναι ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ,  τέθηκε απλά από κάποιους συνομιλητές και απάντησα.

 

2ον  Την  προάσπιση των ασφαλιστικών ταμείων ως αιτιολογία της απόφασης, την αμβισβήτησα νομικά, για τους λόγους που εξέθεσα.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιατί;

Γιατί να πληρώνω ίδιες ασφαλιστικές εισφορές με έναν παχύσαρκο ή με έναν με κακή διατροφή; (πιθανές καρδιαγγειακές ασθένειες ή και καρκίνος κ.λ.π)

Γιατί να πληρώνω ίδιες ασφαλιστικές εισφορές με έναν πότη; (πιθανές βλάβες ύπατος κ.λ.π)

Γιατί να πληρώνω ίδιες ασφαλιστικές εισφορές με έναν που κάνει extreme sports;(πιθανά κατάγματα κ.λ.π)

 

Δεν θέτει κάποιος έτσι εαυτόν σε περισσότερους κινδύνους από εμένα , και συνεπώς μπορεί να κλειθώ εγώ για να "πληρώσω" για τα νοσήλειά του;

 

Φυσικά δεν συμφωνώ με αυτό, το ξανα λέω για χιλιοστή φορά, αλλά η ίδια λογική είναι.

Χμμμ... υπάρχουν στοιχεία για το πόσοι καπνίζουν, πόσοι εξ' αυτών έχουν πρόβλημα στην υγεία τους και αντίστοιχα για αυτούς που κάνουν extreme sports (που είναι δεν είναι 1000 άτομα στην Ελλάδα).

 

Το ίδιο ισχύει και με τους μεθύστακες που φτάνουν να διαλύσουν το ύπαρ τους... Το οινόπνευμα ΕΙΝΑΙ παράνομο όταν ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις κακό στον άλλο (πχ. την ώρα που οδηγάς) και όχι γενικά...

 

Για το φαΐ, οκ... εδώ δεν έχω τι να πω! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όλα νόμιμα είναι και ο καπνός, και το αλκοόλ και το φαγητό......και τα extreme sports.

 

Για 6η φορά, ήταν η απάντηση στο ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ σενάριο της πληρωμής extra ασφαλίστρων από τους καπνιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη κρίνεις όλους τους καπνιστές έτσι.Τουλάχιστον εγώ δεν λειτουργώ έτσι.

 

Δεν κρίνω ΟΛΟΥΣ τους καπνιστές έτσι, μόνο αυτούς που είναι διατεθιμένοι να βρίσουν ή και να έλθουν στα χέρια μ' αυτόν που θα τους ζητήσει να σταματήσουν να καπνίζουν σε κλειστό χώρο, και είναι πάρα πολλοί αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όλα νόμιμα είναι και ο καπνός, και το αλκοόλ και το φαγητό......και τα extreme sports.

 

Για 6η φορά, ήταν η απάντηση στο ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ σενάριο της πληρωμής extra ασφαλίστρων από τους καπνιστές.

Κι εγώ λέω ότι δε μπορεί να υπάρχει σύγκριση γιατί ένα ΠΟΛΥ μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων καπνίζουν, ενώ ελάχιστοι κάνουν extreme sports για να επηρρεάζουν τα ασφαλιστικά του γενικού πλυθησμού... Το ίδιο (νομίζω) και με το αλκοόλ και ΟΧΙ το ίδιο με το φαγητό (που είναι τεράστιο πρόβλημα).

 

Νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ λέω ότι δε μπορεί να υπάρχει σύγκριση γιατί ένα ΠΟΛΥ μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων καπνίζουν, ενώ ελάχιστοι κάνουν extreme sports για να επηρρεάζουν τα ασφαλιστικά του γενικού πλυθησμού... Το ίδιο (νομίζω) και με το αλκοόλ και ΟΧΙ το ίδιο με το φαγητό (που είναι τεράστιο πρόβλημα).

 

Νομίζω...

 

Μικρή σημασία έχει στην παρούσα φάση τι πραγματικά ισχύει, γιατί δεν τίθεται κάποιο θέμα (περί αυξημένων ασφαλίστρων).

 

Στο δεύτερο σκέλος, αν απαγορευόταν ένα έδεσμα π.χ κοκορέτσι, όπως συνέβη όντως στο παρελθόν και το ανέφερε και ο ΕΖ, και έβλεπα απόφαση δικαστική που θα επικύρωνε συνταγματικά αυτή τη νομοθετική απαγόρευση (απογόρευση πώλησης σε καταστήματα) με το επιχείρημα ότι η κατανάλωσή του βλάπτει τα ασφαλιστικά ταμεία, την ίδια ένσταση θα είχα νομικά, γιατί θα θωρούσα την απόφαση πλημμελή αιτιολογικά .

 

edit: Αλλά εκεί δεν κάναν το ίδιο λάθος (νομικά) με το κάπνισμα.

Στην περίπτωση αυτή ΔΕΝ απαγόρευσαν το κοκορέτσι, και την κατανάλωση αυτού.

Απαγόρευσαν " την εμπορία των οργάνων «υψηλού κινδύνου» από βοοειδή και αιγοπρόβατα", ήτοι κάποια από τα συστατικά του κοκορετσιού.

 

Δεν έπρεπε λοιπόν (για να είναι νομικά σωστοί), να απαγορεύσουν το κάπνισμα, αλλά τον καπνό.

 

Όσο ο καπνός είναι νόμιμος, μου δίδει το δικαίωμα να εγείρω συνταγματικές αξιώσεις, να καπνίζω χωρίς βέβαια να ενοχλώ τους άλλους, όπως προείπα σε κλάμπ καπνιστών π.χ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε συμφωνησει οτι το καπνισμα ενεργητικο ή  παθητικο βλαπτει.

Εχουμε συμφωνησει οτι ασχετα αν μας αρεσει ή  οχι,ο νομος πρεπει να τηρειται χωρις εξαιρεσεις.

 

Eγω ρωτησα,πριν 3 μερες,αν πειραζει  τους μη-καπνιστες να  υπαρχουν χωροι διασκεδασης οπου να επιτρεπεται  το καπνισμα,ωστε να το ξερουν και αυτοι και να μην  πηγαινουν εκει,και απαντηση δεν πηρα.

 

Αντ αυτου,υπαρχει  μια συνεχης,ενιοτε χαριτωμενη,χλευη εναντιων των  ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΩΝ,ασυδοτων,ανοητων,καπνιστων.

Δε μ  ενδιαφερουν  οι  κυριοι,δε μπορω να τους αλλαξω.

 

Ως καπνιστης ομως που σεβομαι ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ,αυτον  που ενοχλειται,θα ηθελα    μια  απαντηση απο τους μη καπνιστες της παρεας. :)

 

Η αποψη μου σχετικα με την ανησυχια του κρατους για τη δημοσια υγεια ειναι...

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Οι ασφαλιστικες ομως....ενδιαφερονται ΠΟΛΥ.

Κατα προεκταση..το κρατος ως ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ...Οχι  ως παραγων προστασιας και προνοιας. ;)

 

εδιτ:Θελω να κοψω το καπνισμα,να παω απο την αλλη πλευρα.Ακομα και  απο κει ομως νομιζω θα κατανοω τους εθισμενους.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου