Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Απλά νομικά έχω ενστάσεις.

 

 

Πραγματικά θα με ενδιέφερε η άποψή σου ως ειδικότερο επί του θέματος, αν υπάρχουν ενστάσεις (νομικά), πως δεν έγιναν γνωστές σε τόσες χώρες παρά εφαρμόστηκε το μέτρο στο ακέραιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Δεν είπε νομίζω κανείς από όσους είναι υπέρ του νόμου ότι τον ενοχλεί να υπάρχουν χώροι καπνιστών. Το έχουμε ξεκαθαρίσει σελίδες πριν ότι δεν κυνηγάμε κανέναν με δίκρανα και πυρσούς.

Λέω όμως ότι αυτό θα δημιουργήσει ένα σωρό παραπάνω θέματα προς επίλυση (αυτό που στην Ελλάδα μεταφράζεται σε θέματα προς πόλεμο). Αυτό γράφω στο προηγούμενο post μου περί της "απλούστερης λύσης". Σε αυτό δεν είδα να λες κάτι, εικάζω ότι συμφωνείς;;;

 

Μα δεν είπα ότι είπε κάποιος από εδώ μέσα κάτι τέτοιο.

Προς το παρών ο νόμος το απαγορεύει στην Ελλάδα κάτι τέτοιο (τη δημιουργία Λέσχης Καπνιστών), όχι τα μέλη του forum.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σπίτι μου κάνω τα πάρτυ και επιτρέπω το κάπνισμα.

 

Ωραία. Αν έρθω σε κανένα πάρτυ σου μην παρεξηγηθείς αν ντυθώ έτσι

d61b108a8be974d77e95f6b669f86d22.jpg

;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Syracuse της Νέας Υόρκης (όπου το κάπνισμα απαγορευεται ακόμα και στη στάση του λεωφορείου) υπήρχε ένα εξαιρετικό cigars bar (πούλαγε και πούρα εκτός από ποτά) το οποίο επέτρεπε το κάπνισμα και ήταν πάντα μα πάντα φίσκα ακόμα και τις καθημερινές.. εμείς πηγαίναμε σχετικά νωρίς για να βρούμε να κάτσουμε.. Περιττό να προσθέσω ότι είχε άψογη διακόσμηση, μουσική, κόσμο, κτλ... Που και που γινόντουσαν και live..

 

Τα εισαγόμενα από Ελλάδα χαρτάκια με γλυκόριζα (αυτά τα καφέ με την κάπως γλυκειά γεύση στην πορτοκαλί συσκευασία) κάνανε πάταγο! Και πολύ τρακαστράτος λέμε... γνωρίσαμε πολύ κόσμο.. ακόμα και τον ιδιοκτήτη που μας έκανε τράκα όποτε μας έβλεπε..

 

Άραγε το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα και το τέρας της γραφειοκρατίας θα επιτρέπανε μια τέτοια άδεια λειτουργίας; ή μήπως τα έχουνε σκεφτεί όλα τα τσακάλια μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@cartman14

Τις ενστάσεις μου τις διατύπωσα σε προηγούμενα posts, αν θες , μπορείς να τις αναζητήσεις.

Και αφορούσαν την Ελληνική νομοθεσία και την απόφαση του ΣτΕ.

 

@theoctapus

 

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άραγε το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα και το τέρας της γραφειοκρατίας θα επιτρέπανε μια τέτοια άδεια λειτουργίας; ή μήπως τα έχουνε σκεφτεί όλα τα τσακάλια μας;

 

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε. ΟΧΙ. ΔΕΝ γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LK τις έχω διαβάσει τις ενστάσεις σου και με μεγάλη προσοχή μάλιστα.

Έλεγα μήπως γνωρίζεις από την εμπειρία σου κατά πόσον παρουσιάστηκαν παρόμοιες ενστάσεις σε άλλες χώρες και αν ναι πως επιλύθηκε το ζήτημα, διότι είναι πάντα χρήσιμο να μαθαίνουμε τα πράγματα ακριβώς όπως είναι από έναν άνθρωπο του χώρου.

 

Thanks anyway!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

LK τις έχω διαβάσει τις ενστάσεις σου και με μεγάλη προσοχή μάλιστα.

Έλεγα μήπως γνωρίζεις από την εμπειρία σου κατά πόσον παρουσιάστηκαν παρόμοιες ενστάσεις σε άλλες χώρες και αν ναι πως επιλύθηκε το ζήτημα, διότι είναι πάντα χρήσιμο να μαθαίνουμε τα πράγματα ακριβώς όπως είναι από έναν άνθρωπο του χώρου.

 

Thanks anyway!

 

Όχι δεν έχω ιδέα.

Αλλά από την άλλη, και μόνο η ύπαρξη τέτοιων λεσχών στις άλλες χώρες, κάμπτουν την απόλυτη απαγόρευση (και εδώ ακριβώς είναι η κυρία ένστασή μου-και πουθενά αλλού), που ισχύει στην Ελλάδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάμπτουν την απόλυτη απαγόρευση (και εδώ ακριβώς είναι η κυρία ένστασή μου-και πουθενά αλλού), που ισχύει στην Ελλάδα .

 

Τη λέξη αυτή μάλλον πρέπει να τη βάζεις μέσα σε ΠΟΛΛΑ εισαγωγικά, και δεν αναφέρομαι βέβαια στα μπουζουκτσίδικα ή στα καζίνα αλλά σχεδόν παντού αλλου ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τη λέξη αυτή μάλλον πρέπει να τη βάζεις μέσα σε ΠΟΛΛΑ εισαγωγικά, και δεν αναφέρομαι βέβαια στα μπουζουκτσίδικα ή στα καζίνα αλλά σχεδόν παντού αλλου ;)

Βρε οκ, εγώ δεν λέω ότι δεν παραβιάζεται η νομοθεσία περί απαγόρευσης καπνίσματος σε δημόσιους κλειστούς χώρους στην Ελλάδα.

Παραβιάζεται, και πολύ κακώς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου