Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Μα πως να βγει νοημα .Ειμαι καπνιστης και εισαι αντικαπνιστης.Ειναι σαν να μαλωνει ο δεξιος με τον αριστερο.Μετα απο χρονια που ισως το κοψω ισως το καταλαβω αλλα και παλι θα ηθελα μια προσαρμογη, κατι τελοσπαντων.Αφου φαγαμε το εθισμο καλως ή κακως απο μια κατα τα αλλα νομιμη και υσχυρη βιοχηχανια ξαφνικα πρεπει να βγουμε στο δρομο.Μου κανει λιγο cold turkey το ολο θεμα.Τελοσπαντων εχεις δικιο ας το αφησουμε το θεμα.Δεν  θα βγει ακρη και θα λεμε τα ιδια και τα ιδια.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ανούσια συζήτηση  :(

 

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ, μα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ σοβαρό επιχείρημα υπέρ του καπνίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά για να έχουμε να λέμε...

 

Είναι επίσης τουλάχιστον φαιδρό να ισχυρίζονται οι καπνιστές ότι είναι υπό διωγμό και θύματα ρατσισμού στην ΕΛΛΑΔΑ. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!

 

Ο οποισδήποτε μπορεί να καπνίσει όσο θέλει, ό,τι θέλει και ό,τι ώρα θέλει... όχι όμως σε κλειστό χώρο που υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι. Είναι τόσο απλό. Το τι καταλαβαίνει ο καθένας από αυτό ή τι δεν καταλαβαίνει (ή μάλλον τι δε θέλει να καταλάβει) είναι στην τελική και θέμα παιδείας και κουλτούρας.

 

Α, και δεν υπάρχουν "αντικαπνιστές", υπάρχουν "άνθρωποι που δεν είναι καπνιστές".

Αν καταλάβουμε τη διαφορά ίσως και να ξεκινήσουμε να κάνουμε βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Στην πολη που ζω ειμαστε φιλε .Δεν καπνιζεις πουθενα πλεον.Τα καφε εχουν φτασει τις εξωτερικες λαρεκλες μεχρι το αλλο πεζοδρομιο.Και η χαζομαρα ειναι οτι και οι μη καπνιστες καθονται και αυτοι εξω στο κρυο γιατι εκει εχει κοσμο.Τι να πεις .Τελοςπαντων.Κοφι σοπ για καπνιστες με διαφορα ταμπακα μεσα .Που το κακο .Εχει εφαρμοστει με επιτυχια αλλα με αλλο κονσεπτ.Που το κακο.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ, μα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ σοβαρό επιχείρημα υπέρ του καπνίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά για να έχουμε να λέμε...

 

+1

 

Είναι επίσης τουλάχιστον φαιδρό να ισχυρίζονται οι καπνιστές ότι είναι υπό διωγμό και θύματα ρατσισμού στην ΕΛΛΑΔΑ. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!

 

+10. Έλα ντέ.

 

Α, και δεν υπάρχουν "αντικαπνιστές", υπάρχουν "άνθρωποι που δεν είναι καπνιστές".

Αν καταλάβουμε τη διαφορά ίσως και να ξεκινήσουμε να κάνουμε βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση.

 

+10001000

Λες και βγαίνουμε με την τσουγκράνα και τους πυρσούς να κυνηγήσουμε τις μάγισσες.

 

  Στην πολη που ζω ειμαστε φιλε .

 

Κάτσε να παίξω το μικρότερο βιολί στον κόσμο.

 

(δεν άντεξα, συγνώμη)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα πώ ότι διαφωνώ για την απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους ...και δη μικρούς που η καπνίλα είναι αφόρητη όντως.

 

ΑΛΛΑ ...

 

1) επειδή ζούμε σε μία χώρα όπου τα μαγαζιά θέλουν κέρδος ,και δεν θα τηρήσουν ΚΑΜΙΑ απαγόρευση,

 

2) Το αίσθημα της Αλληέγγύης σε όλα τα θέματα δεν υπάρχει στο "πνεύμα" των ελληναράδων γιατί ο εγωισμός περισσεύει.

 

....το να απαγορευτεί το τσιγάρο είναι πράγμα δύσκολο !!

 

Δεν νομίζω ότι θα καταλήξει κάπου το ποστ ..

Αυτό που θέλω να πω όμως είναι να "Γίνουμε η αλλαγή που θέλουμε να δούμε" ,όπως είπε άλλωστε και ένας άνθρωπος κάποτε.

Να κοιτάξουμε τα δικά μας λάθη πρώτα και μετά των άλλων.. γιατί διαβάσαμε και σε πιο προσωπικό επίπεδο χαρακτηρισμούς αλλα και διάφορα περί "πολιτισμού".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση πάντως το γεγονός ότι, ενώ το συγκεκριμένο στοιχειώδες πρόβλήμα έχει λυθεί στο σύνολο του πολιτισμένου κόσμου, στην Ελλάδα το συζητάμε ακόμη, χρησιμοποιώντας διαφόρων ειδών δικαιολογίες.  

 

Μονος σου ΑΠΑΝΤΑΣ...στην ερωτηση σου ;D

 

Παντως εξακολουθω να πιστευω οτι υπαρχει ΣΟΒΑΡΗ περιπτωση ΕΙΔΙΚΑ στην ΕΛΛΑΔΑ το τσιγαρο να κανει ΚΑΛΟ...

 

Δεν εξηγειται αλλοιως η "αντισταση" στον φασιΖμο των αντικαπνιστικων νομων...κατι ξερουν οι καπνιστες και αντιστεκονται τοσο σθεναρα...για το ΚΑΛΟ των παιδιων μας ξεφυσανε τον καπνο τους στη μουρη τους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μα στα μπαρακια ειναι το θεμα να μην απαγορευτει που ειναι και ο αγαπημενος μου τροπος διασκεδασης χαχαχαχαχαα.Τι να το κανω το μπουζουκι που σκανε τα πουρα αβερτα.Ροκ εν ρολλ χωρις τσιγαρο και ουσικι γινεται γαμωτο.Χχαχαχαχαχαχα.Θελω ενα νομο για μενα πολλα ζηταω,χεχεχεχεχε.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα θα κανουν να το απαγορεψουν εντελως μπας και το κοψουμε.

Ολα τ αλλα ειναι ''να χαμε να λεγαμε''.

Αυτο! Αλλα ποιος εχει τα κοτσια να κλεισει τις καπνοβιομηχανιες? Εδω μιλαμε για απειρα Δις τζιρο τα οποια ταϊζουν κυβερνησεις και χωρες ολοκληρες. Οι κυβερνησεις θελουν και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο. Χεστηκαν για την υγεια μας. Απ'τη μια μας τα πρηζουν με ολη αυτη την αντικαπνιστικη καμπανια και απ'την αλλη τα τσιγαρα πωλουνται κανονικα στον οποιοδηποτε.

Θες να προστατευσεις τους πολιτες σου απο ενα αποδεδειγμενα θανατηφορο προϊον?

Απαγορευσε το! Τελος. Ολα τα αλλα ειναι καραγκιοζιλικια.

 

Οπως επισης καραγκιοζιλικι ειναι και η ξαφνικη Αμερικανοφερτη αντικαπνιστικη υστερια/μοδα που εχει πιασει το...5% των Ελληνων που δεν καπνιζουν. Ξαφνικα μου εγιναν ολοι τους αντικαπνιστες και...vegetarian. ;D Το οτι τουλαχιστον οι μισοι απο αυτους ζουν στην Αθηνα και το γεγονος οτι ο αερας αυτης της πολης εχει (max!) 20% οξυγονο :P δεν τους πειραζει. Κατα τα αλλα τους πειραζει το τσιγαρο σε ενα μπαρακι που θα βγουν 2 φορες τη βδομαδα. 

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως το γεγονός ότι, ενώ το συγκεκριμένο στοιχειώδες πρόβλήμα έχει λυθεί στο σύνολο του πολιτισμένου κόσμου, στην Ελλάδα το συζητάμε ακόμη, χρησιμοποιώντας διαφόρων ειδών δικαιολογίες.

Προφανως οταν λες "στο σύνολο του πολιτισμένου κόσμου" εννοεις και τους Αμερικανους οι οποιοι εχουν και τα πρωτεια στον αντικαπνιστικο αγωνα. Μια χωρα οπου θεωρειται συνηθισμενο γεγονος στα σχολεια τα...12χρονα να κουβαλανε απο δυο Uzi το καθενα ;D και να ειναι τιγκα στα ναρκωτικα, αλλα μην ακουσουν για τσιγαρο γιατι σαλταρουν ασχημα.

 

Στην Ελλαδα ο αντικαπνιστικος νομος ειναι το πιο συντομο ανεκδοτο. Ενας νομος που εχει επιβληθει 10 φορες και εχει αλλαξει αλλες τοσες, προσπαθει να ανατρεψει μια νοοτροπια δεκαετιων σε μια μερα, επειδη καποιοι την ειδαν ξαφνικα Ευρωπαιοι, ή χειροτερα, Αμερικανοι. Και ολα αυτα σε μια εποχη που εχουν διαλυθει στην κυριολεξια τα παντα, και λες και λυσαμε ολα τα προβληματα της χωρας και το μονο προβλημα μας ειναι αν θα καπνιζουμε ή οχι στα μπουζουκια και στα club. eyeroll.gif

 

Ας αφησουμε τις υστεριες κατα μερος και ας βρουμε μια μεση (και κυριως εφικτη) λυση χωρις υπερβολες που να ικανοποιει και τους καπνιστες (οι οποιοι ειναι σ'αυτη τη χωρα η συντριπτικη πλειοψηφια) και τους μη καπνιστες.

 

Προσωπικα ειμαι πρωην καπνιστης, καπνιζα περιπου εκατο (100) τσιγαρα την ημερα, τεσσερα 25ρια πακετα δηλαδη, και το εκοψα μαχαιρι σε μια μερα τον Αυγουστο του 2007. Εκτοτε δεν εχω καπνισει ουτε μια τζουρα. Πολλα πεταμενα λεφτα, μια εντελως ηλιθια και επικινδυνη συνηθεια. Κατανοω τους μη καπνιστες, κατανοω ομως απολυτα και τους καπνιστες, οι οποιοι ξαφνικα κι απ'τη μια μερα στην αλλη βρεθηκαν δακτυλοδεικτουμενοι σε μια χωρα που καπνιζουν ακομα και οι γατες.

 

Peace...smoke.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο! Αλλα ποιος εχει τα κοτσια να κλεισει τις καπνοβιομηχανιες? Εδω μιλαμε για απειρα Δις τζιρο τα οποια ταϊζουν κυβερνησεις και χωρες ολοκληρες. Οι κυβερνησεις θελουν και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο. Χεστηκαν για την υγεια μας. Απ'τη μια μας τα πρηζουν με ολη αυτη την αντικαπνιστικη καμπανια και απ'την αλλη τα τσιγαρα πωλουνται κανονικα στον οποιοδηποτε.

Θες να προστατευσεις τους πολιτες σου απο ενα αποδεδειγμενα θανατηφορο προϊον? Απαγορευσε το! Τελος. Ολα τα αλλα ειναι καραγκιοζιλικια.

 

Οπως επισης καραγκιοζιλικι ειναι και η ξαφνικη Αμερικανοφερτη αντικαπνιστικη υστερια/μοδα που εχει πιασει το...5% των Ελληνων που δεν καπνιζουν. Ξαφνικα μου εγιναν ολοι τους αντικαπνιστες και...vegetarian. ;D Το οτι τουλαχιστον οι μισοι απο αυτους ζουν στην Αθηνα και το γεγονος οτι ο αερας αυτης της πολης εχει (max!) 20% οξυγονο :P δεν τους πειραζει. Κατα τα αλλα τους πειραζει το τσιγαρο σε ενα μπαρακι που θα βγουν 2 φορες τη βδομαδα. 

Προφανως οταν λες "στο σύνολο του πολιτισμένου κόσμου" εννοεις και τους Αμερικανους οι οποιοι εχουν και τα πρωτεια στον αντικαπνιστικο αγωνα. Μια χωρα οπου θεωρειται συνηθισμενο γεγονος στα σχολεια τα...12χρονα να κουβαλανε απο δυο Uzi το καθενα ;D και να ειναι τιγκα στα ναρκωτικα, αλλα μην ακουσουν για τσιγαρο γιατι σαλταρουν ασχημα.

 

Στην Ελλαδα ο αντικαπνιστικος νομος ειναι το πιο συντομο ανεκδοτο. Ενας νομος που εχει επιβληθει 10 φορες και εχει αλλαξει αλλες τοσες, προσπαθει να ανατρεψει μια νοοτροπια δεκαετιων σε μια μερα, επειδη καποιοι την ειδαν ξαφνικα Ευρωπαιοι, ή χειροτερα, Αμερικανοι. Και ολα αυτα σε μια εποχη που εχουν διαλυθει στην κυριολεξια τα παντα, και λες και λυσαμε ολα τα προβληματα της χωρας και το μονο προβλημα μας ειναι αν θα καπνιζουμε ή οχι στα μπουζουκια και στα club. eyeroll.gif

 

Ας αφησουμε τις υστεριες κατα μερος και ας βρουμε μια μεση (και κυριως εφικτη) λυση χωρις υπερβολες που να ικανοποιει και τους καπνιστες (οι οποιοι ειναι σ'αυτη τη χωρα η συντριπτικη πλειοψηφια) και τους μη καπνιστες.

 

Προσωπικα ειμαι πρωην καπνιστης, καπνιζα περιπου εκατο (100) τσιγαρα την ημερα, τεσσερα 25ρια πακετα δηλαδη, και το εκοψα μαχαιρι σε μια μερα τον Αυγουστο του 2007. Εκτοτε δεν εχω καπνισει ουτε μια τζουρα. Πολλα πεταμενα λεφτα, μια εντελως ηλιθια και επικινδυνη συνηθεια. Κατανοω τους μη καπνιστες, κατανοω ομως απολυτα και τους καπνιστες, οι οποιοι ξαφνικα κι απ'τη μια μερα στην αλλη βρεθηκαν δακτυλοδεικτουμενοι σε μια χωρα που καπνιζουν ακομα και οι γατες.

 

Peace...smoke.gif

Συνφωνω σε ολα και για αλλη μια φορα καταλαβα οτι δεν τον εχω πολυ καλα τον γραπτο λογο.Τεσπα αλλα ετσι ειναι ακριβως.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρξα "ερασιτέχνης" καπνιστής για περίπου 6-7 χρόνια. Κάπνιζα μόνο όταν έβγαινα για ποτό ή καφέ 1-2 τσιγάρα στην αρχή. Στο στρατό και μετά από αυτόν αυξήθηκε ο αριθμός των τσιγάρων αλλά και πάλι κάπνιζα μόνο όταν έβγαινα.

 

Φέτος τον Σεπτέμβρη αποφάσισα να το κόψω τελείως όχι τόσο για οικονομικούς λόγους, όσο γιατί σιχάθηκα να γυρίζω μετά από έξοδο στο σπίτι και να βρωμοκοπάω από πάνω ως κάτω καπνίλα...

 

Ντρεπόμουν να πάω να φιλήσω τα παιδιά μου και τη γυναίκα μου γιατί το στόμα μου βρωμοκοπούσε.   

 

Το πήρα απόφαση λοιπόν και μέχρι τώρα, δόξα τω Θεώ, έχω καταφέρει να το κόψω (σιγά το διάστημα θα μου πεις).

 

Η αλήθεια είναι ότι (στις αρχές ειδικά) ζορίστηκα πολύ στις εξόδους για ποτό καθώς η παρέα μου καπνίζει...αλλά κρατήθηκα και με τον καιρό είναι πιο εύκολο να αντιστέκομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου