Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας φτιάξουμε μια μεθοδολογία, έναν μπούσουλα, ένα δεκάλογο που να ακολουθεί ο κάθε μπιιιιπ που με τίποτε δε θέλει να παραδεχθεί ότι έχει άδικο στο Χ θέμα:

 

1. υπάρχουν κι άλλα προβλήματα, να λυθούν τα άλλα πρώτα και μετά το Χ. Επειδή έτσι θέλω ΕΓΩ

 

2. υπάρχει μια άλλη λύση για το Χ που ΕΓΩ τη θεωρώ καλύτερη, αλλά δεν εφαρμόζεται γιατί δε θέλουν τα μονοπώλια  (ταιριάζει και με τη γενικότερη επαναστατική διάθεση)

 

3. λες κι  έχουμε λύσει όλα τα άλλα προβλήματά μας και μας έμεινε το Χ

 

4. εμείς που δε θέλουμε να αντιμετωπιστεί το Χ είμαστε περισσότεροι. Επειδή έτσι ξανα-θέλω ΕΓΩ

 

5. όσοι θέλουν να λυθεί το Χ είναι ρατσιστές

 

6. όσοι θέλουν να λυθεί το Χ είναι φασίστες

 

7. όσοι θέλουν να λυθεί το Χ είναι υστερικοί

 

8. το Χ αποτελεί περήφανη ελληνική παράδοση

 

9. η διάθεση να λυθεί το Χ αποτελεί ξενόφερτη μόδα (αυτό δουλεύει καλύτερα όταν στις - μισητές - ΗΠΑ έχει λυθεί)

 

10. ας επιλέξουμε μια μέση λύση, ας περιορίσουμε το Χ κατά 0.001% για να είναι όλοι ευχαριστημένοι

 

Πιθανοί χώροι εφαρμογής:

 

- κάπνισμα σε δημόσιους χώρους

- παράνομο παρκάρισμα

- πέρασμα με κόκκινο και τέρμα γκάζι

- βαρελότα το Πάσχα κι όποιον πάρει ο Χάρος

- λεβέντικες περήφανες παλικαρίσιες Κρητικές μπαλωθιές

- σκυλόσκατα στις πόρτες των γειτόνων του παραδίπλα τετραγώνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολλες οι αποψεις, και σαν ΟΡ δυσκολευομαι να απαντησω στους περισσοτερους...

 

Αν και το αρχικο point ηταν κατα ποσο καποιος ειναι διατεθειμενος να συνεχιζει να ξοδευει τα ιδια λεφτα στα τσιγαρα ενω εχει μειωθει το εισοδημα και αυξηθει το κοστος ζωης,

 

σε αυτο νομιζω οτι συμφωνουμε ολοι...

 

'Η δεν μας εχει αγγιξει η κριση και το αγοραζουμε απο το περισσευμα μας (aka 1.200€ και πανω το χρονο)

 

ή μας εχει αγγιξει, λυπουμαστε που ψαχνουμε τα 20λεπτα για να συμπληρωσουμε πακετο, αλλα στρουθοκαμηλιζουμε...

 

 

 

Δευτερον, δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος (ακομα και παιδι του δημοτικου) που να μην ξερει οτι το καπνισμα το πιο πιθανο ειναι να σε στειλει πιο γρηγορα στον ταφο

 

Και ναι, αν δεν σε στειλει στον ταφο, θα σε κανει αναπηρο

(γιατι αναπηρια ειναι να εχεις Χρονια Αναπνευστικη Πνευμονοπαθεια -ΧΑΠ, και να πρεπει να σερνεις φιαλη οξυγονου για να ανεβεις 5 σκαλια...)

 

Απο εκει και περα, ολα τα αλλα νομιζω ειναι δικες μας αντιληψεις του Τι ειναι σωστο και Τι οχι.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας φτιάξουμε μια μεθοδολογία, έναν μπούσουλα, ένα δεκάλογο που να ακολουθεί ο κάθε μπιιιιπ που με τίποτε δε θέλει να παραδεχθεί ότι έχει άδικο στο Χ θέμα:

 

1. υπάρχουν κι άλλα προβλήματα, να λυθούν τα άλλα πρώτα και μετά το Χ. Επειδή έτσι θέλω ΕΓΩ

 

2. υπάρχει μια άλλη λύση για το Χ που ΕΓΩ τη θεωρώ καλύτερη, αλλά δεν εφαρμόζεται γιατί δε θέλουν τα μονοπώλια  (ταιριάζει και με τη γενικότερη επαναστατική διάθεση)

 

3. λες κι  έχουμε λύσει όλα τα άλλα προβλήματά μας και μας έμεινε το Χ

 

4. εμείς που δε θέλουμε να αντιμετωπιστεί το Χ είμαστε περισσότεροι. Επειδή έτσι ξανα-θέλω ΕΓΩ

 

5. όσοι θέλουν να λυθεί το Χ είναι ρατσιστές

 

6. όσοι θέλουν να λυθεί το Χ είναι φασίστες

 

7. όσοι θέλουν να λυθεί το Χ είναι υστερικοί

 

8. το Χ αποτελεί περήφανη ελληνική παράδοση

 

9. η διάθεση να λυθεί το Χ αποτελεί ξενόφερτη μόδα (αυτό δουλεύει καλύτερα όταν στις - μισητές - ΗΠΑ έχει λυθεί)

 

10. ας επιλέξουμε μια μέση λύση, ας περιορίσουμε το Χ κατά 0.001% για να είναι όλοι ευχαριστημένοι

 

Πιθανοί χώροι εφαρμογής:

 

- κάπνισμα σε δημόσιους χώρους

- παράνομο παρκάρισμα

- πέρασμα με κόκκινο και τέρμα γκάζι

- βαρελότα το Πάσχα

- σκυλόσκατα στις πόρτες των γειτόνων του παραδίπλα τετραγώνου

Μπιιπ φιλε εισαι και φαινεσαι.Στο ξαναλεω μαστορα.Και με τους αλλους εδω διαφωνω αλλα δεν τρεχει.Το να μας λες μαλακες και οτι θες νταξει.Κοψε στο ξαναπα και δνε τα βλεπω τα γαλονια σου στο φορουμ.Εχουμε την αποψη μας τι να κανουμε δηλ.Πρεπει να συνφωνουμε ολοι σε ολα .Εγω θελω να καπνιζω εσυ δεν θες .Δεν νομιζω οτι εισαι μπιιπ .Εγω γιατι να ειμαι μπιιιπ.Κοψε ρε φιλε πραγματικα.Μου την εχει δωσει το στυλακι.Αλλα τι να λεει εδω σου βαλαμε στριπτιζ με την σαλμα χαγιεκ και σου κακοφανηκε γιατι δεν μιλουσαμε για γυναικες καλλιτεχνες με βαθος κτλ.Κοινως οχι μππιππ,αλλα ξενερωτος.Και συγνωμη απο το φορουμ αλλα μου την σπανε οι εξυπνακιδες με τα μπιιπ και τον πονηροειρωνικο προλογο.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο! Αλλα ποιος εχει τα κοτσια να κλεισει τις καπνοβιομηχανιες? Εδω μιλαμε για απειρα Δις τζιρο τα οποια ταϊζουν κυβερνησεις και χωρες ολοκληρες. Οι κυβερνησεις θελουν και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο. Χεστηκαν για την υγεια μας. Απ'τη μια μας τα πρηζουν με ολη αυτη την αντικαπνιστικη καμπανια και απ'την αλλη τα τσιγαρα πωλουνται κανονικα στον οποιοδηποτε.

Θες να προστατευσεις τους πολιτες σου απο ενα αποδεδειγμενα θανατηφορο προϊον?

Απαγορευσε το! Τελος. Ολα τα αλλα ειναι καραγκιοζιλικια.

Συνεπώς καραγκιοζιλίκι θα είναι και μία μέση λύση που εσύ ο ίδιος προτείνεις?Δηλαδή είτε απαγορεύουμε τον καπνό είτε καπνίζουμε όπου γουστάρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπερκαλυψω ολο το νημα με τρεις λεξεις.‘’ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΘΕΛΗΣΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ’’ Τελεια και παυλα.Period.

 

Kαι εχεις το superfunk να σου κανει διαλεξεις πανω στο εν λογω νημα.Που αν πας πισω στα πρωτα του ποστ θα δεις οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.

Ασε μας ρε μαστορα.Εδω παιρνεις προσωπικα αυτα που σου γραφουν σε φορουμ.Λες και θιγεται το μεγαλειο της ιντερνετικης σου οικοδομημενης πραγματικοτητας.

 

Και αν εισαι αντρας ευχαριστησε με οπως  εγω σε βοηθω να ανελιχθεις εσωτεριστικα.

 

Απο την αλλη εχεις τον water-hole που τα βαζει με τους αντικαπνιστες και εμας τους

Vegans.EMEΙΣ ΟΙ VEGANS ,ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.ΞΕΡΟΥΜΕ  ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.ΕΜΕΙΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.ΕΣΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΟ ΕΓΩ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΝΑ ΣΕ ΚΡΙΝΕΙ ,ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΕΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΟΝΤΑ.

 

ΕΜΕΙΣ ΟΙ VEGANS ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΚΑΙΟΙ.ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

 

ΕΣΥ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΜΑΤΙΑ.ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ.ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΤΟΥΠΕ ΚΑΙ ΤΟ ΥΦΟΣ.ΠΑΡΟΛΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ.ΕΣΥ ΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ?ΤΟ ΤΟΥΠΕ?ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΥΜ ΞΕΚΑΤΙΝΙΑΣΜΑΤΟΣ.ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΥΜ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΩΝ ΚΥΜΑΤΩΝ

 

Θα απαντουσα και στο yameth αλλα ας μην του δωσω δημοσιοτητα.Ο  κοκκινος τυραννος προστατευεται απο τους πρασινους υποδιαχειριστες.Τους πρασινοφρουρους του.

 

Εγω σας λεω κοψτε το τσιγαρο και καντε κανναβη οργανικη που δινει υψηλες συχνοτητες στο σωμα.Οι βλακες τη χαραμιζουν με καπνο.ΛΟΛ.Τι ξερουν αυτη απο συμπαν και επεκταση συνειδησης.

 

Και να πω κατι τελευταιο με αγαπη: αξιζει να προσπαθουμε να αλλαζουμε ξεκινοντας απο τα μικρα πραγματα.Βλεποντας τον ευατο μας να αλλαζει βλεπουμε και τον κοσμο με διαφορετικα ματια και στην τελικη μονο αυτο μετραει στη ζωη.Γιατι το να φθασεις να αλλαξεις σημαινει οτι εχεις ψυχικη δυναμη,

 

Και τωρα πρασινοφρουροι καντε με μπαν.Γιατι δεν αγαπατε.

 

Γιατι ζειτε στη δυαδικοτητα.Γιατι τρεφεστε απο το θανατο τον αποκλεισμο και την αφαιρεση.Αυτη ειναι η τροφη σας.Γιατι υπερλειτουργει η αριστερη ατραπος του εγκεφαλου σας που εχει να κανει με την πολωση στη διαχειρηση  και κυριαρχια.

 

Θα μπορουσατε να παρετε πραγματα απο την παραθεση μου.Αλλα τη θεωρειτε επουσιωδη.Οι βλακες πιστεουν οτι τα επωφελη πραγματα ειναι επιβλαβη για αυτους.Το να φροντιζεις και να αγαπας τους αλλους δεν ειναι επιβλαβες οσο και αν βαθια μεσα σας το πιστευετε.Και τωρα καντε με μπαν .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gdevelek

+άπειρο. Θα το κάνω αφίσα.

Αν ο βιασμός της λογικής ήταν ποινικό αδίκημα τότε οι μισοί Έλληνες θα είχαν καταδικαστεί εις θάνατον, ..., δις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς καραγκιοζιλίκι θα είναι και μία μέση λύση που εσύ ο ίδιος προτείνεις?Δηλαδή είτε απαγορεύουμε τον καπνό είτε καπνίζουμε όπου γουστάρουμε?

Kαραγκιοζιλικι ειναι η ολη αντιμετωπιση του προβληματος απο τις κυβερνησεις. Το λογικο και αναμενομενο μετα την τοση υστερια και την τεραστια καμπανια εναντιον του καπνισματος ειναι να απαγορευσουν το τσιγαρο οπως απαγορευουν τα ναρκωτικα. Αλλα επειδη ειναι τοσο "προηγμενοι" (προηγμενοι my ass) κοιτανε απλα να βαζουν στον καπνο ολο και μεγαλυτερους φορους και να στοχοποιουν τους καπνιστες και να τους δειχνουν με το δακτυλο και να παιρνουν "προηγμενα" μετρα, του στυλ, σβησιμο του τσιγαρου απο το στομα του...Lucky Luke σε ολα τα τευχη και αντικατασταση αυτου με ενα σταχυ. Αλλα "προηγμενα" μετρα κατα του καπνισματος? Εξαφανιση του τσιγαρου απο διαφορα εξωφυλλα δισκων, οπως για παραδειγμα σε ενα αλμπουμ του Tom Petty.

 

Θες πιο "προηγμενα" μετρα"? Κοτσαρε μια φωτο απο κατι μαυρα πνευμονια πανω στο πακετο και αμεσως οι καπνιστες θα τα κανουν πανω τους. Να μη σου πω για την τρομακτικη απειλη που γραφουν πανω στο πακετο "Το Καπνισμα Σκοτωνει. Μην Το Αρχισεις!" shame.gif Ναι ρε καπνιστη, δεν βλεπεις ρε καπνιστη τι σου γραφουν πανω στο πακετο σου ρε καπνιστη? Μην το αρχιζεις το ρημαδι ρε...καπνιστη. ;D Ειναι τοσο "προηγμενοι" οι τυποι που σε καποια πολιτεια δεν επιτρεπουν το καπνισμα ουτε σε κεντρικους δρομους. Ξερεις, κατι δρομοι που περνανε 10,000 αμαξια το λεπτο και που δεν βλεπεις στα 3 μετρα απο το καυσαεριο? Σ'αυτους...

 

Επειδη φανταζομαι καταλαβαινεις οτι μας δουλευουν στα ισια, δεν νομιζω να πιστευεις οτι εχουν εστω και την παραμικρη εγνοια για την υγεια μας. Και απο τη στιγμη που δεν εχουν σκοπο να απαγορευσουν το καπνισμα για παντα, ας βρουνε τουλαχιστον μια μεση λυση και να σταματησουν να ριχνουν το μπαλακι στους "κακους καπνιστες". Κανεις δεν ειπε να καπνιζουν οπου γουσταρουν, απο τη στιγμη ομως που το τσιγαρο ειναι νομιμο και καποιος το αγοραζει (και πληρωνει φορο γι αυτο) πρεπει να εχει δικαιωμα και να το καπνιζει. Που να το καπνιζει? Οχι στα νοσοκομεια βεβαια, ουτε στους παιδικους σταθμους. Ας αφησουν τον καθε επαγγελματια να αποφασισει αν θελει στην ταβερνα/στο club/στο bar του να καπνιζουν οι πελατες του ή οχι.

 

Δεν μπορεις να επιβαλεις σε ολους τους κλειστους χωρους διασκεδασης να μη καπνιζει ο αλλος, σε μια χωρα καπνιστων. Νομιμων καπνιστων. Δηλαδη πως την εχουν δει? Απ'την μια οι 8 στους 10 Ελληνες αγοραζουν και χρησιμοποιουν ενα νομιμο προιον που το κρατος επιτρεπει την κυκλοφορια του, απο αυτο το προιον δε το ιδιο το κρατος εχει τεραστια κερδη μεσω της φορολογιας, και απ'την αλλη τους λεει "επιτρεπεται να καπνιζετε μονο στην...τουαλετα σας, γιατι 10 περιεργοι δεν γουσταρουν την καπνα στα σκυλαδικα". Αυτα ειναι γελοια πραγματα.

 

Απαγορευση λοιπον του καπνισματος σε δημοσιους κλειστους χωρους και στα υπολοιπα ας αφησουν να αποφασισει ο καθε επαγγελματιας τι θα κανει με το μαγαζι του. Οι απαγορευσεις δεν εχουν νοημα οταν γινονται με τετοιο τροπο. Πριν κανα μηνα θυμηθηκαν παλι τον αντικαπνιστικο νομο, εριξαν μερικα "κορακια" το βραδυ σε καφε και μπαρακια, εξαφανισαν τα τασακια απο παντου, μαζι και τους (ολο και λιγοτερους πλεον) πελατες. Το καπνισμα συνεχιζεται, απλα τα τασακια αντικατασταθηκαν με μικρα πλαστικα ποτηρακια του καφε. Τα μαγαζια φυτοζωουν σε μια εποχη που η οικονομικη κριση εχει σπασει ολα τα ρεκορ και οι πανεξυπνοι το μονο που σκεφτηκαν ειναι ο αστειος αντικαπνιστικος νομος και η απιθανη εφαρμογη του. Πρεπει να τους αναγνωρισουμε οτι εχουν ενα μοναδικο ταλεντο στο να προσθετουν επιπλεον προβληματα στα ηδη υπαρχοντα.

 

"Εδω καραβια χανονται, βαρκουλες αρμενιζουν." eyeroll.gif

 

 

PS:

hello3_2.gifmy old friend Lydios!

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να επιβαλεις σε ολους τους κλειστους χωρους διασκεδασης να μη καπνιζει ο αλλος, σε μια χωρα καπνιστων. Νομιμων καπνιστων. Δηλαδη πως την εχουν δει? Απ'την μια οι 8 στους 10 Ελληνες αγοραζουν και χρησιμοποιουν ενα νομιμο προιον που το κρατος επιτρεπει την κυκλοφορια του,

 

 

Η Ελλάδα παρουσιάζει την υψηλότερη αναλογία καπνιστών μεταξύ των δυτικοευρωπαϊκών χωρών (37,6%). Κατά την τελευταία δεκαετία παρατηρείται μείωση του ποσοστού, αλλά παρόλα αυτά, παραμένει το υψηλότερο μεταξύ των χωρών της Δυτικής Ευρώπης.

 

οι καπνιστες ειναι μειοψηφια και οχι φυσικα 8 στους 10 Ελληνες

 

http://www.bestrong.org.gr/el/health/nosmoking/statisticsaboutsmoking/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου