Προς το περιεχόμενο

Yamaha MOXF6 VS Roland FA06 jamming


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

1. Αυτό δεν είναι το FA-06 (61 πλήκτρα) αλλά το FA-08 (88 πλήκτρα - διαφορετικό κλαβιέ - αίσθηση - τιμή).

2. Στους συγκεκριμένους ήχους που δοκιμάζει, το Yamaha ακούγεται πιο "warm" ενώ το Roland  ακούγεται πιο σκληρό ή αν θες πιο "bright".

3. Στο FA δοκιμάζει preset ήχους και όχι από τα free expansions.

   Σημείωση πως χθες κυκλοφόρησε το τρίτο free expansion pack (World Collection) που περιέχει και δείγματα όπως και στα δύο προηγούμενα.

4. Αξίζει να τα έχει κάποιος στη "συλλογή" του και τα δύο για διαφορετικούς λόγους το καθένα.

5. Νομίζω πως όταν έχεις Fantom-X/G με κάρτες ARX/SRX _ SP-404SX _ Integra-7 _ Motif-XF, κοιτάς τα πιο πάνω απλά για ενημέρωση. Δελεαστική είναι βέβαια η τιμή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα πιανα της roland ημουν αρρωστος παντα, και τα φυσικα και τα ηλεκτρικα που εβαζε, τα πλακωνε λιγο στο chorus εφφε μου φαινεται αλλα επιτυχημενα, το εχω ξαναπει, εχω αμφισβητηθεί, αλλα δεν με νοιαζει.

 

Απλα δεν με νοιαζει

 

Η roland σε αυτη τη σειρα (αν και δεν παρακολουθω οπως παλια την αγορα των synth) μου φαινεται οτι ξεχωρίζει και ηχητικα, ωριμα μοντέρνα ας το πούμε,  και με τρελαινει και το desing.

 

Οι τιμες ομως ειναι για μερες σημίτη χαχαχα

 

 

 

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ cos_dr

Και τα πιάνα της Yamaha (ως ήχος) στο πιο πάνω είναι πολύ καλά. Χαλαρά θα μπορούσε κάποιος να κάνει αντικατάσταση. Η διαφορά, ίσως, να είναι στο παίξιμό του και με ελάχιστες διαφορές.

Βέβαια... στην περίπτωση των πιάνων το(α) κλαβιέ είναι ένα σοβαρό θέμα, ειδικά όταν έχεις να κάνεις με 61 πλήκτρα, με τέτοιες τιμές και κατασκευή Κίνας. Ότι πληρώνεις παίρνεις, γι'αυτό υπάρχουν τα μεγαλύτερα μοντέλα. Με αυστηρά κριτήρια βεβαίως - βεβαίως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ηχοι της yamaha στα τελευταια της μοντελα, για τα δικα μου αυτια τουλαχιστο , εχουν βελτιωθει θεαματικα και ειναι πανάξιοι. Παλαιότερα δεν με ενθουσιαζαν καθολου στους φυσικους, αντιθετα με τους synth ηχους της εποχης των sy που τα λατρευα.

 

Τωρα ειναι πιο ολοκληρωμενα τα πραγματα για τη yamaha αλλα εξακολουθω να δινω προβαδισμα στη roland , γιατι ετσι ορίζουν τα αυτιά μου. και ειναι καθαρά και φημισμένα χαχα

 

θα επαιρνα το yamaha του βιντεο για να κανω εξαιρετικα τη δουλεια μου αλλα θα ηθελα να εχω το αλλο

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θεωρω ξεχωριστα και πραγματικα αν μπορουσα να ειχα και τα 2 θα ειμουν ευτυχησμενος  :-\

Αλλα προς το παρων θα θελα να βολευτω με ενα yamaha mx 49 που ειναι πιο προσιτο στην τιμη του αν και απλο synth θα συμπληρωσει τις Ναυρχιδες μου ;D yamaha motif es και yamaha cs6x  :-*

 

Οσο για το fa06 ισως σε κανα χρονο αν το βρω πουθενα ως ευκερια σε καμια αγγελια  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου