Προς το περιεχόμενο

Jack White -The Lazaretto ULTRA LP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.rocking.gr/news/O-Jack-White-parousiazei-ton-apoluto-disko-triwn-taxutitwn-video/20123/

 

Καταρχάς, και στις δύο πλευρές, στην χάρτινη ετικέτα βρίσκονται κρυμμένα δύο ακόμη τραγούδια. Το ένα παίζεται στις 78 στροφές ανά λεπτό και το άλλο στις 45 στροφές, κάνοντας έτσι το "The Lazaretto Ultra LP" δίσκο που παίζεται σε τρεις διαφορετικές ταχύτητες. Κρυμμένα κομμάτια στη ετικέτα είχε και το δεύτερο LP των Dead Weather, "Sea Of Cowards".

 

Η πρώτη πλευρά παίζεται τοποθετώντας τη βελόνα στο τέλος της εγγραφής (από μέσα προς τα έξω δηλαδή), ενώ το εξωτερικό αυλάκι είναι «κλειδωμένο», ούτως ώστε η ακρόαση να μην διακόπτεται, καθώς επαναλαμβάνονται τα τελευταία δευτερόλεπτα του "High Ball Stepper".

 

Δίσκος με αναπαραγωγή «από μέσα προς τα έξω» είναι επίσης το δωδεκάιντσο single "Sweating Bullets" των Megadeth, ενώ δίσκος γνωστός για το «κλειδωμένο αυλάκι» που διαθέτει είναι το "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" των Beatles.

 

Ακόμη, όταν η πρώτη πλευρά του δίσκου γυρίζει, στο πάνω και το κάτω μέρος της κενής περιοχής ανάμεσα στην εγγραφή και την ετικέτα θα εμφανίζεται το ολόγραμμα ενός αγγέλου, σε αντιστοιχία με το artwork του εξωφύλλου του "Lazaretto".

 

Στο κομμάτι που ανοίγει την δεύτερη πλευρά υπάρχουν δύο παράλληλα αυλάκια, ένα με την ακουστική εισαγωγή του τραγουδιού και ένα με την ηλεκτρική, τα οποία ενώνονται στο κανονικό μέρος. Έτσι ο ακροατής μπορεί να την εκδοχή της αρεσκείας του, αρκεί να τοποθετήσει τη βελόνα στο αντίστοιχο αυλάκι.

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 248
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είπαμε, να έχεις κόλλημα με το βινύλιο (και ποιος δεν έχει - καλά, μερικοί δεν έχουν...), αλλά μου φαίνεται ότι αυτή τη φορά το παράκανε.

 

Το μόνο που βρήκα ενδιαφέρον ήταν το ολόγραμμα του αγγέλου. Τα υπόλοιπα μου φάνηκαν απλά εξυπνακισμοί...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα! Σ'αρέσει δεν σ'αρέσει ο Jack White θες να το αγοράσεις!

 

Προσωπικά χαίρομαι με μια τέτοια κίνηση, έτσι κρυφά τραγούδια, ανάποδο αυλάκι, διπλό αυλάκι, ολογράμματα?! - αν έχει τον θεό του - μέχρι και τραγούδι κάτω από το χαρτί....

 

Εν κατακλείδι, vinyl never dies!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χαίρομαι με μια τέτοια κίνηση, έτσι κρυφά τραγούδια, ανάποδο αυλάκι, διπλό αυλάκι, ολογράμματα?! - αν έχει τον θεό του - μέχρι και τραγούδι κάτω από το χαρτί....

Εγώ από την άλλη καθόλου.

Αν θέλει ταρζανιές, να τις κάνει με το εξώφυλλο.

 

Αλλά από τέτοιον παπάρα ολκής, τι να περιμένεις πέρα από παπαριές;

 

Που ναι ο Σούπαφακ σήμερα ρε παιδιά; ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα βάλει βρε στο εξώφυλλο διπλό αυλάκι, hidden track, κτλ?!

 

Άσε, αν τα έκανε ο Bonamassas όμως θα είχες άλλη γνώμη!  ;D

 

Δεν είμαι φαν του Jack White, για να μην παρεξηγιόμαστε. Μ'αρέσει όμως να βλέπω μια κίνηση με ότι έχει να κάνει το βινύλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά από τέτοιον παπάρα ολκής, τι να περιμένεις πέρα από παπαριές;
ξαναπέστα χρυσόστομε!  Όταν δεν είσαι "σοβαρός" μουσικός και δεν μπορείς να γράψεις "σοβαρή" μουσική, καταφεύγεις σε τέτοιες παπαριές για να εντυπωσιάσεις :P  Αν ήταν γκόμενα ίσως έδειχνε λίγο βυζί-κώλο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναπέστα χρυσόστομε! 

Μη μπλέκουμε την εκκλησία σ' αυτά...

 

Πως θα βάλει βρε στο εξώφυλλο διπλό αυλάκι, hidden track, κτλ?!

Δεν είπα να κάνει τις ίδιες βλακείες.

Να ψάξει άλλες.

Ταγάρι, 3D, και φερμουάρ έχουν κλείσει. Κάτι θα σκεφτεί το marketing dept. του

 

Άσε, αν τα έκανε ο Bonamassas όμως θα είχες άλλη γνώμη!  ;D

α) Δεν έχω παντρευτεί τον Μποναμάσα και αν έκανε σαχλαμάρες θα το λεγα

β) Δε νομίζω ότι θα έκανε (ούτε έχει την φαντασία για) τέτοια ο Μποναμάσας

γ) Ναι, έχω το live LP του αυτογραφημένο "Στον παιδικό μου ήρωα Audiokosta, με εκτίμηση κι αγάπη Joe" (το γράφω μεταφρασμένο βέβαια).

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δεν είσαι "σοβαρός" μουσικός και δεν μπορείς να γράψεις "σοβαρή" μουσική, καταφεύγεις σε τέτοιες παπαριές για να εντυπωσιάσεις :P 

Δε νομίζω ότι έχει ανάγκη να εντυπωσιάσει άλλο ο Jack White! Χαβαλέ φαίνεται να κάνει πλέον.  :P

 

Δεν είπα να κάνει τις ίδιες βλακείες.

Να ψάξει άλλες.

Ταγάρι, 3D, και φερμουάρ έχουν κλείσει. Κάτι θα σκεφτεί το marketing dept. του

Και γιατί βρε δεν έχεις πρόβλημα με βλακείες στο εξώφυλλο ενώ έχεις στο δίσκο?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι έχει ανάγκη να εντυπωσιάσει άλλο ο Jack White! Χαβαλέ φαίνεται να κάνει πλέον.

Δεν ξέρω !

Άλλες μέρες μου δίνει την εντύπωση ότι τα κάνει σοβαρά και απλά κάθε σοβαρός τον θεωρεί χαβαλέ.

Άλλες μέρες μου δίνει την εντύπωση ότι κάνει χαβαλέ και κάθε χαβαλές τον παίρνει στα σοβαρά.

 

Και άλλες μέρες έχω περίοδο (η θηλυκή μου πλευρά με την οποία έρχομαι σε επαφή καμιά φορά) και πονάω πολύ για να σκεφτώ.

 

Και γιατί βρε δεν έχεις πρόβλημα με βλακείες στο εξώφυλλο ενώ έχεις στο δίσκο?

Ναι, γιατί δεν έχω σετάρει (κατά Loefgren άρα distortion στο τέλος) το μηχάνημά μου για εξώφυλλο.

Μόνο για βινύλιο....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από όλα αυτά που λέτε για τον άνθρωπο ξανάβαλα να ακούσω το blunderbuss. Συνεχίζει να μου ακούγεται ωραίο. Τιζτνμπουτς;

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου