Προς το περιεχόμενο

Πρώτη πρόβα με jamhub


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγα λόγια για όσους αναρωτιούνται «πως θα ήταν η εμπειρία;»

 

Μοντέλο Greenroom. Πέντε άτομα (2 φωνές, 2 κιθάρες, μπάσο, ηλ/κη drums) και ταυτόχρονη ηχογράφηση σε φορητό PC.

 

Πρώτες εντυπώσεις, τώρα που είναι φρέσκιες ακόμα:

• Άνεση χρόνου (καθώς δε χρειάζεται να κοιτάς συνέχεια το ρολόι σου όπως στο studio), καλύτερη ατμόσφαιρα (αφού παίζεις σε δικό σου χώρο), δυνατότητα για breaks όποτε θέλεις και χωρίς να τα πληρώνεις…

• Διατήρηση του ήχου σε πολύ χαμηλά επίπεδα (τα αυτιά σου σε ευχαριστούν μετά)

• Ακούς πεντακάθαρα τον εαυτό σου και όσο θέλεις, όποιους θέλεις

• Φανέρωση λαθών (που δεν μπορούν να «κρυφτούν» όπως συμβαίνει στη βαβούρα της έντασης των ενισχυτών σε μικρό χώρο) με αποτέλεσμα όλοι να σοβαρεύονται λίγο περισσότερο

• Έχει πλάκα

 

Θα ήταν εξαιρετικό:

• αν επέτρεπε να βγάζει ανεξάρτητη έξοδο το κάθε όργανο για ηχογράφηση (αλλά θα ήταν άλλο μηχάνημα, για άλλη χρήση)

• αν είχε τρόπο διαμόρφωσης του ήχου σου (πχ. EQ, προσωμειώσεις), καθώς τώρα σε υποχρεώνει να παρεμβάλλεις αντίστοιχη μονάδα

 

Θα το συνέστηνα;

• Προφανώς σε όσους στερούνται δικού τους χώρου ή άνεσης στις ώρες παιξίματος. Όσοι έχουν το real thing για ευνόητους λόγους δεν θα ξετρελαθούν μαζί του

• Οπωσδήποτε από πλευράς επένδυσης, καθώς αν αθροίσεις τα πόσα δίνεις σε studio για πρόβες, βλέπεις πως βγάζει σύντομα τα λεφτά του

• Για “σωστότερη” πρόβα (αποφυγή βαβούρας) και για την προστασία της υγείας των αυτιών μας (αποφυγή volume wars)

 

Τι δεν έχει:

• Τον «αέρα» του μεγάλου λαμπάτου στην πλάτη σου :P

• Επιτρέπει σε όλους να παίξουν «σε γυάλα», σε προστατευόμενες συνθήκες, που δεν θα τις βρουν στην πραγματικότητα (πχ. σε ένα live)

• Από τους έγχορδους, προτιμά τις ψηφιακές πεταλιέρες με προσομοιώσεις ενισχυτών και καμπινών, αν κανείς έχει πετάλια το αποτέλεσμα δεν είναι καθόλου καλό, ενώ απλώς δεν είναι της φιλοσοφίας «παίζω καρφί στον ενισχυτή»

 

Αυτά, καλές μουσικές.

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Metalmike και Jasemeister σας ευχαριστώ.

 

Από ακουστικά δεν έχουν καν νόημα οι ψείρες (ο ήχος των χαμηλών βγαίνει αστείος, ενώ ακούς και τον εξωτερικό θόρυβο των μπακετών και των φωνών), σωστή επιλογή είναι τα κλειστού τύπου, όπου ακόμα και με αυτά (αν δεν έχεις των πολλών ευρώ...) χρειάζεται ο μπασίστας να δώσει πολύ εντονότερες χαμηλές στον ήχο του από ότι θα έκανε σε κανονικές συνθήκες.

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον θέμα...

Εγώ έχω στησει ένα προσωπικό στουντιάκι για πρόβες και ηχογραφήσεις στο σπίτι μου και έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα. Το μέλλον της πρόβας θα πάει εκεί και στα ακουστικά. Απαξ κ το δοκιμάσεις, δεν θες να ξανακάνεις πρόβα με φυσικά τύμπανα και ηχους στο θεό σε προβάδικα 3 επί 3... και επιχειρηματολογώ...

Στην Καβάλα δεν υπάρχουν επαγγελματικά προβάδικα. Οπότε πολύς κοσμος αυτοσχεδιάζει σε υπόγες και αποθήκες. Αρχικά ήμουν πολύ αρνητικός στο όλο θέμα. Οταν ομως κατέληξα ότι δεν γίνεται αλλιώς, προσανατολίστηκα στο jamhub. Εχει ένα αρνητικό όμως και αυτό...Είναι πολύ πιασοκώλικο. Εχει ούτε λίγο ούτε πολύ, 500€...Οπότε αποφασισα να κάνω το δικό μου στο περίπου. Μια κονσολίτσα όλοι την έχουμε. Πλέον όλοι οι ντράμερ μια ηλεκτρονική ντράμς. Εγώ πήρα μία ούτως ή άλλως γιατί θα έπερνα για πάρτη μου, άσχετα απο το προβάδικο. Παίρνεις και το πολύ καλό διαμοιραστή της behringer με 8 κανάλια ή 10 δεν θυμάμαι ακριβως και τσάμπα μαν (επίσης είχε ο ντράμερ ένα τέτοιο στην άκρη οπότε πάλι στο τσαμπα βολεφτήκαμε) . Τι μένει? Ο καθένας να πάρει ένα σετ κλειστά ακουστικά (20€ έχουν της behringer και είναι αρκετά καλά ακουστικα - και τα συγκρίνω με τα audio technica τα δικά μου) και πάει. Ντραμς, φωνή, πλήκτρα, μπάσο (απο πεταλιέρα με εξομοιωτή καμπίνας-ενισχυτή) όλα line στη κονσόλα. Την ηλεκτρική κιθάρα την παίρνω με μικρόφωνο με το volume στο 1 γιατί δεν μπορώ τα τζιτζίκια που προκύπτουν απο τα Line out των ενισχυτών ή των πεταλιέρων κιθάρας... :P

Οκ δεν μπορεί ο καθένας να αλλάξει τη μίξη στα δικά του αυτιά ξεχωριστά. Η μίξη είναι μία, αλλά αν τη φτιάξεις μια φορά και σπλιτάρεις όλα τα πάντα σωστά (και τα drums απο το module) ο ήχος μαμεί και δέρνει. Μετά παίζει καθένας απο το σπλίτερ την ένταση στα αυτιά του.

 

Με αυτόν τον τρόπο κάνω τη πρόβα μου στο αθόρυβο σχεδόν, μέσα στο σπίτι μου και τσάμπα. Απο τότε δεν θέλω να ξανακάνω πρόβα σε κλασικό προβάδικο και έχουν ησυχάσει τα αυτια μου απο τον κάθε κανίβαλλο ντράμερ...νομίζω ότι οι πρόβες του μέλλοντος θα γίνονται κάπως έτσι. Αν γίνει λίγο πιο φτηνό το jamhub ή λήξει η πατέντα του και το αντιγράψει και καμια behringer με τα μισά λεφτά, όλοι θα πάνε στη λύση αυτή...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός.

 

Ο λόγος που κάναμε και εμείς αυτή την κίνηση ήταν το ατελείωτο volume war, που ξεκίναγε ως "σήμερα θα παίξουμε χαμηλά, έτσι;" και κατέληγε να φτάνει ο ήχος μέχρι την Καβάλα... :'(

 

Και εμάς ήταν η σκέψη μας αν δεν παίρναμε το jamhub ήταν ακριβώς αυτή, αλλά αποφασίσαμε να μοιραστούμε το κόστος διά του 5, το βρήκαμε και σε αγγελία από συμφορουμίτη, οπότε έκλεισε η δουλειά...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλή περίπτωση το jamhub. Άμεσο στη χρήση και compact.

 

Εγώ σκέφτηκα κάποτε τη λύση με τα ακουστικά, αλλά προτίμησα δουλέψω με κονσόλα/κάρτα ήχου (Edirol M-16DX) και 2 ηχεία + ακουστικά ανοικτού τύπου για τον e-drummer.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι βέβαιος ότι για τους περισσότερους ντραμερς η ηλεκτρονική είναι συμβιβασμός και δεν τους αρέσει. Το ίδιο και για πολλούς κιθαρίστες. Η αίσθηση του αληθινού ενισχυτή δεν αντιγράφετε από κανενα πολυεφε....

Εκεί λοιπόν πονάει και θα πονάει κάθε τέτοια είδους υλοποίηση.

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο review φιλε

 

Να προσθέσω οτι τετοια πρόβα δε μπορει να γίνει οπουδήποτε γιατι εξακολουθεί να υπάρχει φυσικός θόρυβος ιδίως από τα ηλεκτρονικά τύμπανα ( με mesh heads μαζευεται η κατάσταση).

Οπότε για το σαλόνι κάποιου φίλου καλη λύση αλλα παντα σε κανονικές ώρες.

 

Επισης να μην ξεχνάμε ότι ο drummer παιζει με e που δεν έχει καμια σχεση με a.Oποιος drummer παιζει με IEM αλλα σε φυσικά τύμπανα καταλαβαινει τη διαφορά.

 

Φιλε θα ήθελα να ρωτησω το εξης : Μπορεις να ρυθμίσεις ξεχωριστα την ενταση που ακους και την ενταση που γραφεις ? θελω να πω μπορει να θελω να δυναμωσω τυμπανα η μπασο αλλα να μην επηρεαζει αυτο την ηχογραφηση στο pc .Γινεται ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου