Προς το περιεχόμενο

Eurovision 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως το Σάββατο ήμουν στημένος στην tv να δω Eurovision, αλλά ο μπαμπάς μου έβλεπε ποδόσφαιρο με τα πόδια πάνω στο τραπέζι κουρασμένος απ' την δουλειά, ενώ η μαμά μου έτρεχε να μαγειρέψει και σκούπιζε κιόλας, για να προλάβει να δει ποιό τραγούδι θα βγει πρώτο.

 

Τον παρακαλέσαμε κι εγώ και η μαμά μου να αλλάξει το κανάλι να δούμε τα τραγούδια και να δω την κυρία με τα μούσια που μου κινούσε την περιέργεια και μου είπε τρυφερά.

 

"Άντε από δω ρε τσόγλανε, διάβασες ρε κωλόπαιδο?

Πήγαινε διάβασε κι άσε με ήσυχο, μη σου γ....ω τίποτε, που θέλεις κι εσύ κι η μάνα σου να δείτε τους φουσταράδες με τα μούσια.

Δεν βλέπετε ρε ότι είμαι κουρασμένος?"

 

Και χωρίς καν να γυρίσει ρεύτηκε δυνατά και φώναξε στην μαμά μου.

 

"Μαρία, πιάσε μια μπύρα μωρή, αφού είσαι όρθια".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 396
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ πάντως το Σάββατο ήμουν στημένος στην tv να δω Eurovision, αλλά ο μπαμπάς μου έβλεπε ποδόσφαιρο με τα πόδια πάνω στο τραπέζι κουρασμένος απ' την δουλειά, ενώ η μαμά μου έτρεχε να μαγειρέψει και σκούπιζε κιόλας, για να προλάβει να δει ποιό τραγούδι θα βγει πρώτο.

 

Τον παρακαλέσαμε κι εγώ και η μαμά μου να αλλάξει το κανάλι να δούμε τα τραγούδια και να δω την κυρία με τα μούσια που μου κινούσε την περιέργεια και μου είπε τρυφερά.

 

"Άντε από δω ρε τσόγλανε, διάβασες ρε κωλόπαιδο?

Πήγαινε διάβασε κι άσε με ήσυχο, μη σου γ....ω τίποτε, που θέλεις κι εσύ κι η μάνα σου να δείτε τους φουσταράδες με τα μούσια.

Δεν βλέπετε ρε ότι είμαι κουρασμένος?"

 

Και χωρίς καν να γυρίσει ρεύτηκε δυνατά και φώναξε στην μαμά μου.

 

"Μαρία, πιάσε μια μπύρα μωρή, αφού είσαι όρθια".

 

Τέλειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να βγαινουμε τελευταιοι σε ενα μουσικο διαγωνισμο που ΚΑΘΕ χρονο δινουμε 12 στην Κυπρο και η Κυπρος 12 σε μας (οπως κανουν και ολα τα αλλα ευρωφιλαρακια μεταξυ τους δηλαδη) παρα να βγουμε πρωτοι και να βλεπω ατομα να κορναρουν κρατωντας Ελληνικες σημαιες στους δρομους να πανηγυριζουν για ενα ΤΕΤΟΙΟ "ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ"....γιατι και πρωταθλητες στο ΧΕΣΙΜΟ να βγαιναμε παλι θα υπηρχαν ατομα να βγουν στους δρομους.Κατα η γνωμη μου αυτο ειναι ΠΟΛΥ πιο τραγικο απο το να βγουμε τελευταιοι...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με προβληματίζει κάτι στο διαγωνισμό αυτό που έχω χρόνια να παρακολουθήσω, αλλά και στο παρελθόν δεν τον καλοπρόσεξα, είναι πως ανεξάρτητα της ομογενοποίησης του μουσικού ιδιώματος που παίζουν όλοι πλέον όλο και περισσότερο, φτάσανε στο σημείο, όλοι να τραγουδούν Ογγλέζικα και αυτό μαζί με το προηγούμενο-τη μουσική δλδ- με κάνει να είμαι παντελώς αδιάφορος στο συγκεκριμένο διαγωνισμό.

 

Όσοι θέτε δείτε τον ασφαλώς, απλά να γνωρίζεται πως, όσες ξεβράκωτες γκόμινες , ή μουσάτες κλάρες και να δείτε, η μουσική θα είναι πανομοιότυπη ποπ με αγγλικό στίχο, κάτι σα να βλέπετε ποδόσφαιρο ένα πράμα, όπου 22 πλούσιοι γεωπόνοι, εξετάζουν τη ποιότητα του γκαζόν και μερικά μύρια τιβιθεατές παρακολουθούν άλαλοι περί την τεχνική τους.

Η τέχνη, δεν είναι κατανάλωση, για το καλλιτέχνη, μπορεί να είναι ΚΑΙ επιβίωση, αλλά για τον ακροατή, είναι κάτι παραπανω από μια καταναλωτική συνήθεια. Τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε. 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ τρόλευ, σταμάτα να χακάρεις τον λογαριασμό του σάμυ, ντροπή δηλαδή.

Φίλως είμαι στεγνός 3 μέρες λαίμαι, ακολουθώ τας εντολάς του δασκάλου και δρω καθαρός από αλκοόλ λαίμαι

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μουστάκι είναι ο φερετζές του φιούστη

 

Παλιομοδίτικη έκφραση που χρησιμοποιούνταν τη δεκαετία του '60 και παρέπεμπε στη γνωστή παροιμία «τα ράσα δεν κάνουν τον παπά». Το μουστάκι, ως γνωστόν, ήταν στοιχείο μαγκιάς και υπερηφάνειας για τον άνδρα. Δεν νοήτω Άνδρας χωρίς μουστάκι. Σύμφωνα με την παροιμία λοιπόν, όποιος δεν είναι πραγματικός άνδρας επί της ουσίας, θα πρέπει τουλάχιστον να φαίνεται ότι είναι. Όπως ο φερετζές κρύβει το πρόσωπο της μουσουλμάνας, έτσι και το μουστάκι κρύβει την πραγματική ταυτότητα του ομοφυλόφιλου άνδρα.

 

- Ρε, τι μου είπε ο αδερφός σου, εκείνος ο τύπος με τη μουστάκα που μένει στην πολυκατοικία σας είναι λέει αδερφή;

- Ναι, που είναι το περίεργο;

- Αυτός ρε, με τη μουστάκα;

- Δεν έχεις ακούσει ότι το μουστάκι είναι ο φερετζές του φιούστη; όνομα και πράμα!

 

www.slang.gr

 

ΗΤΑΝ όμως, ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ ο πουστης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όμως...

 

Κι ομως αυτη η κομματαρα δεν περασε και δεν ειδα να αναφερεται πουθενα εδω μεσα...

Τι κριμα που η τραγουδιαρα δεν ηταν τραγουδιαρης με μουσι. >:(

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου