Προς το περιεχόμενο

Eurovision 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Wurst πρέπει να καταναλώνεται με προσοχή, γιατί μπορεί να προκαλέσει στομαχικές διαταραχές. Σε όσους έχουν πρόβλημα, προτείνω χαμομήλι και λίγο γιαουρτάκι.

 

 

ΥΓ. Πολύ HD αυτή η ΝΕΡΙΤ. Μιλάμε τα 'παιξα, δικέ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 396
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και όμως...

Κι ομως αυτη η κομματαρα δεν περασε και δεν ειδα να αναφερεται πουθενα εδω μεσα...

Τι κριμα που η τραγουδιαρα δεν ηταν τραγουδιαρης με μουσι. >:(

Καίτοι αναφέρθηκα στην (μουσική και όχι οπτική) διαφορετικότητα της Γεωργίας από το πρώτο μου post (το οποίο προφανώς δεν διαβάσατε αμφότεροι), δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι ένα ενδιαφέρον μεν, μέτριο δε τραγούδι.

 

Όσο για τις παραθέσεις του CNN αφεντικό, είναι μία απλή παράθεση/καταγραφή γεγονότων/καταστάσεων (βλ. wikipedia) ως οφείλει ένα ειδησεογραφικό κανάλι.

Αντίθετα, αυτό που κάνουμε εδώ, ο καθένας με τον τρόπο του, είναι ότι τοποθετούμαστε προσωπικά πάνω στο πως αντιλαμβανόμαστε και τις συμμετοχές αλλά και τον θεσμό γενικότερα.

 

Προσωπικά δεν είχα πρόβλημα να εξηγήσω στα παιδιά μου, με τον όποιο δικό μου τρόπο, αφού το ζήτημα/πρόβλημα δεν είναι τα παιδιά καθότι δεν είναι κριτικοί αποδέκτες, αλλά αυτός που το εξηγεί και ο τρόπος που το εξηγεί.

Δεν ξέρω αν η παράθεση του CNN θα βοηθούσε. Διάβάστε την ως παιδί και θα καταλάβετε τι εννοώ.

 

Να εκφράσω επίσης μέσω αυτού του thread και την λύπη μου σε αυτούς που ρομαντικά/αμετανόητα/ανόητα/απέλπιδα/ουτοπικά/../.../... στήνονται τόσες ώρες μπροστά από την τηλεόραση περιμένοντας να ακούσουν μέσω Eurovision, μία Ευρωπαική Μουσική πρόταση. Παιδιά, υπάρχουν άλλα φεστιβάλ για αυτό το πράγμα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το τραγούδι μ' άρεσε και ο(η) τύπος(α) ήξερε να τραγουδάει. Και ήταν και κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα κέρδιζε και μου έδωσε και 'μένα την ευκαιρία ν' αυξήσω μέσω στοιχήματος το χρήμα που 'βρίσκεται στη τσέπη μου. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το τραγούδι μ' άρεσε

"Τυπικό Ντίσνεϋ μπαμπά, στυλ Μουλάν και τέτοια".

Η κριτική της 14χρονης (σχεδόν) κόρης μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σαν ελληνες ειναι λογικο να μας απωθει η σαβουρα πασης φυσεως, γιατι εχουμε ζωντανη και βαθια παραδοση στη μουσικη και σεβασμο στην τεχνη γενικοτερα..

 

οπως ειναι επισης λογικο να μας ξενιζει καθε αναφορα στο gay, μια και οι καταβολες της αρχαιας ελλαδας, ενος πολιτισμου που ηταν μαλλον ενας απο τους πιο ανδροπρεπεις και λιγοτερο gay που περασαν ποτε απο τον πλανητη, για τον οποιο ειμαστε τοσο περηφανοι, ειναι τοσο εντονες στην σημερινη..

greek_art.jpg.89b028cf22d0d185d30470658eb8f796.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν ελληνες ειναι λογικο να μας απωθει η σαβουρα πασης φυσεως, γιατι εχουμε ζωντανη και βαθια παραδοση στη μουσικη και σεβασμο στην τεχνη γενικοτερα..

 

 

και παιζουμε και ΤΖΑΖ ΦΙΟΥΖΙΟΝ αμα λαχει να'ουμε

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν ελληνες ειναι λογικο να μας απωθει η σαβουρα πασης φυσεως, γιατι εχουμε ζωντανη και βαθια παραδοση στη μουσικη και σεβασμο στην τεχνη γενικοτερα..

 

οπως ειναι επισης λογικο να μας ξενιζει καθε αναφορα στο gay, μια και οι καταβολες της αρχαιας ελλαδας, ενος πολιτισμου που ηταν μαλλον ενας απο τους πιο ανδροπρεπεις και λιγοτερο gay που περασαν ποτε απο τον πλανητη, για τον οποιο ειμαστε τοσο περηφανοι, ειναι τοσο εντονες στην σημερινη..

Αν και δεν με συνηθίζεις σε κάτι τέτοιο, το σχόλιό σου (στο συγκεκριμένο forum) θεωρώ ότι είναι μάλλον άστοχο.

 

Το ότι υπάρχουν τα μαγαζιά της εθνικής οδού, δεν σημαίνει ότι θα παύσουμε να σχολιάζουμε τεκμηριωμένα και κατά το δοκούν.

 

Επίσης δεν υπάρχουν ανδροπρεπείς ή θηλυπρεπείς πολιτισμοί αλλά είναι πολλοί άλλοι παράμετροι που καθορίζουν την αποδοχή στο συγκεκριμένο ζήτημα.

Το βασικότερο είναι το επίπεδο του πολιτισμού/μόρφωσης.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βλακεία έχει πάντοτε ένθερμους οπαδούς.

Με το να την αναπαράγουμε δεν ωφελεί σε τίποτα.

 

Μπορούμε να κάτσουμε να βρούμε τεράστια "ανθολογία" σε κοινωνικά και πολιτικά ζητήματα, αυτών των με βάθος και υπόσταση ανθρώπων του πολιτισμού της μαζικής λαϊκής μας (υπο)κουλτούρας  αλλά ούτε νόημα έχει, ούτε ιδιαίτερη σημασία έχει ως προς το κατά πόσο διατηρώ το δικαίωμα να εκφράζω τη γνώμη μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εκφράσω επίσης μέσω αυτού του thread και την λύπη μου σε αυτούς που ρομαντικά/αμετανόητα/ανόητα/απέλπιδα/ουτοπικά/../.../... στήνονται τόσες ώρες μπροστά από την τηλεόραση περιμένοντας να ακούσουν μέσω Eurovision, μία Ευρωπαική Μουσική πρόταση. Παιδιά, υπάρχουν άλλα φεστιβάλ για αυτό το πράγμα.

 

Σύμφωνοι, αλλά υποτίθεται ότι αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός της διοργάνωσης. Κοινώς κοροιδευόμαστε μεταξύ μας.

 

@Alter

Δεν υπάρχει πουθενά μόνο "καλός" πολιτισμός, "καλή" τέχνη όπως δεν υπάρχει πουθενα μαγνήτης με έναν πόλο. Ναί, έχουνε πολύ σαβούρα συγκεντρωμένη στις εθνικές οδούς και τις παραλιακές αλλά κάποιο είδος σαβούρας θα πρέπει να έχουμε και εμείς. Και η πολιτιστική σαβούρα μας, θέλω να ελπίζω, δεν αποτελεί ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά του Έλληνα γενικά, είναι χαρακτηριστικό του, ας μου επιτραπεί ο όρος, κακής ποιότητας Έλληνα.

 

Αλλά ακόμα και όλοι να είμασταν των σκυλάδικων αυτό δεν θα μας αφαιρούσε το δικάιωμα και ούτε θα μας στερούσε την δυνατότητα να σχολιάζουμε περί μουσικής. Πόσο μάλλον όταν δεν είμαστε όλοι (ειδικά οι συνομηλητές σ' αυτή την συζήτηση που φαντάζομαι ότι δεν είναι και ιδιαίτεροι φαν του Καρρά).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου