Προς το περιεχόμενο

Eurovision 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνοι, αλλά υποτίθεται ότι αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός της διοργάνωσης. Κοινώς κοροιδευόμαστε μεταξύ μας.

 

Το έγραψες και χθες, νόμισα ότι έκανες πλάκα όμως.

Κοίτα, ο σκοπός είναι αυτός και εξυπηρετείται. Ναι, μην έχεις καμία αμφιβολία.

Αυτή είναι η mainstream ευρωπαϊκή αισθητική, όπως καταγράφεται καθημερινά σε εκατοντάδες τηλεοπτικά κανάλια (αν έχεις ταξιδέψει πρόσφατα στην Ευρώπη και άνοιξες λίγο την τηλεόραση, θα το παρατήρησες οπωσδήποτε). Δεν είναι καθόλου "τσίρκο", όντως αυτές είναι οι μουσικές που προάγονται και αυτή είναι η πεδιάδα στην οποία βοσκάει ο πολύς κόσμος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 396
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλώς ή κακώς, την παρακολουθώ την Eurovision. Κατά καιρούς, έχουν περάσει και υπέροχα τραγούδια από τον διαγωνισμό. Το Σάββατο ομολογώ ότι λίγα μου άρεσαν..

 

Κάτι ψιλά η Ελβετία και η Σουηδία, καλούτσικο της Ρωσίας με τις δίδυμες, άντε να πω και την Ιταλία...

 

Για την Αυστρία που έκανε μπαμ από χιλιόμετρα ότι θα κερδίσει, το μόνο που σκέφτομαι είναι γιατί δεν έπαιξα το ρημάδι το στοίχημα που λέει και ο Νέστορας.. Το 'βλεπες, το 'παιξες?  ;)

 

Υγ. Όντως πολύ Εγγλέζικα ρε παιδάκι μου... Έχω επιθυμήσει λίγα Φινλαδικά, Σουηδικά, Ισραηλίτικα να μην καταλαβαίνω λέξη δικέ μου..  ??? ???

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγ. Όντως πολύ Εγγλέζικα ρε παιδάκι μου... Έχω επιθυμήσει λίγα Ισραηλίτικα να μην καταλαβαίνω λέξη δικέ μου..  ??? ???

To Ισραήλ έχει πάντα, τουλάχιστον μία στροφή του τραγουδιού, στα Εβραϊκά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψες και χθες, νόμισα ότι έκανες πλάκα όμως.

Πλάκα; Γιατί να κάνω πλάκα;

 

(αν έχεις ταξιδέψει πρόσφατα στην Ευρώπη και άνοιξες λίγο την τηλεόραση, θα το παρατήρησες οπωσδήποτε).

 

Σπανίως ανοίγω την τηλεόραση όταν είμαι εξωτερικό.

 

Τελικά ποιόν να πιστέψω, εσένα ή τον audiokostas;

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που όντως η φετινή Eurovision ως διαγωνισμός τραγουδιού έβγαλε πρώτο το καλύτερο (προσωπική προφανώς η άποψη) τραγούδι και όχι κάτι άλλο. Αν το κομμάτι το έλεγε πχ η Adele θα ήταν Top 10 για το υπόλοιπο 2014...

 

Επίσης χάζεψα με το σκηνικό. Απίθανη παραγωγή, μπράβο στους διοργανωτές.

 

Περίμενα ότι οι δικοί μας θα μάζευαν κάτι περισσότερο, αν μη τι άλλο το τραγουδάκι μας (αν και δεν είναι του στυλ μου) ξεχώριζε από τη μάζα.

 

ΥΓ Για τα "άλλα" έχω άποψη (προφανώς) αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να την πω εδώ (όποια κι αν είναι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Army Of Lovers ρε ga(y)τάκια!...  ;D

Ναι, ακριβώς αυτό ήταν το reference στο οποίο ανατρέξαμε οι κεφαλές της οικογενείας.

Αλλά η φωτό του δίσκου μας έδειξε ότι ήταν άλλο πράγμα το "statement" της Λουκανίτσας.

 

Χώρια που οι AoL είχαν και κάποια ωραία τεμάχια (συμπεριλαμβανομένης της αοιδού). ;)

 

Επίσης χάζεψα με το σκηνικό. Απίθανη παραγωγή, μπράβο στους διοργανωτές.

Απίστευτο ήταν !

Χάζευες με αυτό.

Το μεγάλο του μειονέκτημα ήταν ότι εξαφάνιζε τον καλλιτέχνη.

 

ΥΓ Για τα "άλλα" έχω άποψη (προφανώς) αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να την πω εδώ (όποια κι αν είναι).

Σωστά. Γιατί εδώ είναι μουσικό φόρουμ και αυτό είναι ένα thread για την Eurovision 2014.

Οπότε δεν έχει καμιά δουλειά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα; Γιατί να κάνω πλάκα;

 

Ένεκα της ελαφρότητας του ζητήματος.

 

Σπανίως ανοίγω την τηλεόραση όταν είμαι εξωτερικό.

 

Το βρίσκω πάντα πολύ διδακτική εμπειρία.

 

Τελικά ποιόν να πιστέψω, εσένα ή τον audiokostas;

 

Εμένα.  ;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και το κομμάτι σίγουρα είχε τα συστατικά που χρειάζονται για να κερδίσεις μια EUvision, αλλά επιτρέψτε μου να πω οτι "έφαγε" πολλά στοιχεία απο James Bond Soundtracks, και ίσως αυτό του χάρισε πολλά σε μουσικό επίπεδο και γκλαμουριά (με την καλή έννοια).

 

Άρα αν η EUv θεωρείται διαγωνισμός "φρέσκων ιδεών", απο μουσικής απόψεως δεν έγινε και τίποτα ιδιαίτερο...

 

Άλλωστε, γνώμη μου είναι ότι, ο εκάστοτε νικητής είναι προαποφασισμένος (δεδομένης της διοργάνωσης του επόμενου event) και απλά το όλο θέμα είναι ακόμα ένα show/πεδίο φυλετικο-εθνικο-κοινωνικο_και απο προχθες_σεξουαλικών αντιπαραθέσεων.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι σε όλους σας που μεγαλώνετε παιδιά άρρεν, να μην σας τύχει να μεγαλώσετε μια Κοτσίτα μέσα στο ίδιο σας το σπίτι...

Τότε να δω τη ΘΕΩΡΙΑ σας και το open mind σας....

 

Παναγιά μου βόηθα...

Δεν θα ήθελα ποτέ το παιδί μου να γίνει ομοφυλόφιλο.

Επειδή τότε θα έπρεπε να ζήσει σε ένα κόσμο που έχει ανθρώπους σαν κι εσένα μέσα...

;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

 

_________

 

Το πρώτο σχόλιο είναι το κλασικό κλισέ σκέψης που προσπαθεί να βρει αντιφάσεις εκεί που δεν υπάρχουν.

 

Οι άνθρωποι που προάγουν φιλελεύθερες ιδέες δεν είναι τέλειοι ούτε αμέτοχοι της φοβικής διαπαιδαγώγησης που όλοι έχουμε υποστεί στο σπίτι, τις αίθουσες διδασκαλίας και την κοινωνία.

 

Η διαφορά είναι ότι οι φιλελεύθερα σκεπτόμενοι αντιστέκονται περισσότερο (ακριβώς επειδή είναι σκεπτόμενοι) σε αυτές τις υπαρκτές προκαταλήψεις.

 

Προσπαθούν να στέκονται πάνω από αυτές και να τις διαχειρίζονται. Το ό,τι πολεμούν τις προκαταλήψεις τους δεν γίνεται παρότι τις έχουν, αλλά επειδή. Θέλουν να εξαλειφτούν οι προκαταλήψεις, γιατί μας τυραννούν όλους.

 

Κυρίως οι φιλελεύθερα σκεπτόμενοι προσπαθούν να μην αφήνουν τις κακές καταβολές τους να τους καθορίσουν και να επηρεάσουν την αγάπη και την αποδοχή για το παιδί τους.

 

Τα καταφέρνουν πάντοτε; Ίσως όχι, αλλά αγωνίζονται τουλάχιστον για αυτό που οι ίδιοι θεωρούν ευγενικό σκοπό, την απελευθέρωση της ανθρώπινης σκέψης.

 

Μιλάω ως γονέας άρρεν(α).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου