Προς το περιεχόμενο

Eurovision 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οριστε, πριν λιγα λεπτα στο STAR στις ειδησεις:

Η Conchita ειναι λεει παντρεμενη 6 χρονια με καποιον. Και, το σημαντικοτερο, κυκλοφορησε...σαλαμι στην Αυστρια με τη φατσα της. ;D ;D

 

56461-conchita_wurst_naslovna.jpg

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 396
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μάικ Τζι, ξέχασες το σημαντικότερο: αν σε ρωτήσει το παιδί σου τι ήταν αυτό που είδες, τι θα του πεις;

 

Εσύ τι νομίζεις ότι ήταν γιε/κόρη μου?

 

Θα το πάω Σωκρατικά.

 

(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικό και τελικό σχόλιο: με συγχωρείτε που δεν πείθομαι περί απομόνωσης της αισθητικής πλευράς του ζητήματος. Δηλαδή δεν νιώσατε το παραμικρό παραμικρό τσίγκλισμα στο θέαμα της Κοντσίτας; Δεν σας άρεσε έτσι απλά και αδιάφορα όπως λέτε "δεν μ' αρέσουν τα γιουβαρλάκια"- και λήγει η συζήτηση; Σας ενόχλησε όπως σας ενοχλούν τα φλύαρα σόλο, οι μακροσκελείς μονόλογοι στο θέατρο, οι ροζ παγιέτες στα μπολερό και το κυπαρισί στα κάγκελα του Αβραμόπουλου; Απομονώσατε χειρουργικά την αισθητική από το υπόλοιπο ζήτημα χωρίς καθόλου παράπλευρο ιστό;

Έχω απαντήσει ήδη. Δεν έχει καμία σημασία αν μου άρεσε ή δεν μου άρεσε. Ουδείς άνευ κολλημάτων. Το θέμα είναι πώς τα διαχειρίζεται κανείς.

 

 

Σωστό. Για να καθορίσουμε λοιπόν ποια ακριβώς πτυχή της αισθητικής μας προσβάλλεται πρέπει να λειτουργήσουμε συγκριτικά. Προσωπικά δεν μου άρεσε ούτε το τραγούδι ούτε η παρουσίασή του αλλά νομίζω όχι για λόγους κάποιας ανομολόγητης ομοφυλοφοβίας. Θυμήθηκα λοιπόν έναν φοβερό τρανσέξουαλ καλλιτέχνη που διηγείται κι αυτός την πονεμένη του ιστορία αλλά το κάνει με τραγούδια και τρόπο που προσωπικά μου αρέσουν.

Είναι δηλαδή ασφαλές να υποθέσουμε ότι όλες οι διαφορές μπορούν να γεφυρωθούν και πάσα αποδοχή διαφορετικότητας να επιτευχθεί κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ωραίος ο Hedwig.

 

Το ανέφερε ο Yameth αλλά πέρασε στα ψιλά. Αν μιλάμε για  drag-queen / persona τότε τα περί ''τρανσέξουαλ'' τα θεωρώ αποπροσανατολιστικά. Γιατί ντύνεται έτσι πάνω στην σκηνή.

 

Η αλήθεια είναι ότι μου χτύπησε πολύ άσχημα η παρουσία του. Αλλά η ιδέα ότι το κάνει για να πει κάτι για τους τρανσέξουαλ πχ. και να θέλει να μπει στο μάτι μας μου φαίνεται πιο θαρραλέα  από το να είναι άλλος ένας ''κουνιστός, αδιάφορος αοιδός''.

 

Από την άλλη όμως χαίρομαι που στην ελληνική τηλεόραση δεν θα μπορούσε να βγει αυτός. (Παρ'όλο που στο αρχαίο θέατρο οι άνδρες έπαιζαν και τους γυναικείους ρόλους ;D)

Σχιζοφρένεια... το ξέρω

Κι ο Κιμούλης καλός, λένε, στο ρόλο της Μήδειας

 

Μου άρεσε πολύ το σχόλιο του manosx (για τα μουσικά) αλλά και sfaku, nestora, audiokosta και ξέρω ότι είναι απόψεις αντικρουόμενες αλλά έχουν πολλά σωστά σημεία.

 

  Όσον αφορά αυτούς που φοβούνται για τα παιδιά τους, ας κλείσουν την τηλεόραση. (ή γυρίστε κανάλι)

 

έχετε δικαίωμα να επιλέξετε εσείς πώς θα τα αναθρέψετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικά ο Hedwig είναι πλάσμα της φαντασίας περίπου τόσο εξωτικό όσο κι ο Ιντιάνα Τζόουνς. Τον έφερα απλώς σαν παράδειγμα τρανσέξουαλ που δεν προσβάλλει την αισθητική μου, αντιθέτως, την γαργαλά ευχάριστα.

Ο αοιδός του μιούζικαλ από την ταινία ως τις θεατρικές παραστάσεις φυσικά αλλάζει. Ο συνθέτης και στιχουργός του μιούζικαλ είναι ο Stephen Trask. Υπέροχο παιδί από ότι καταλαβαίνω αλλά όχι εγχειρισμένο.

Επίσης άλλη κραγμένη ταλαντούχα παλιαδελφή είναι ο όχι γνωστός σε πολλούς έλληνες Stephen Sondheim. Ένας ογκόλιθος του στερεώματος των μιούζικαλ με φοβερά έργα στο ενεργητικό του. Τώρα που το σκέφτομαι, ελάχιστοι στον χώρο του μιούζικαλ δεν είναι παλιαδελφές και σε μένα αρέσουν πολύ τα μιούζικαλ. Ρε λες;

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα λοιπόν έναν φοβερό τρανσέξουαλ καλλιτέχνη που διηγείται κι αυτός την πονεμένη του ιστορία

Αυτή μου άρεσε ιδιαίτερα. Και μάλιστα περισσότερο από όσο δικαιολογείται από το κομμάτι, επειδή ήμουν θετικά προκατειλημμένος, ακριβώς γιατί είναι τρανσέξουαλ και γιατί τραγουδάει με τσαμπουκά για τη ζωή και τις επιλογές της.

Και δεν είναι γιατί είναι "ροκ" - και το κομμάτι της Conchita μου άρεσε.

Πιθανότατα επειδή δεν είναι γελοία (ναι, εντάξει με βάση τα δικά μου αισθητικά κριτήρια, όπως είναι διαμορφωμένα σήμερα).

 

Θενκς atreu.

 

Έντιτ: Τώρα κατάλαβα ότι είναι από μιούζικαλ αλλά δεν έχει σημασία, αφού όταν το είδα δεν το ήξερα.      

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έντιτ: Τώρα κατάλαβα ότι είναι από μιούζικαλ αλλά δεν έχει σημασία, αφού όταν το είδα δεν το ήξερα.      

 

Χα χα. Exactament που λένε και οι Γάλλοι.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειοψηφία των ομοφυλόφυλων που εμφανίζονται στα κανάλια δεν είναι μπας-κλασσαρία?

 

1) Ξερεις για όλους όσους βλέπεις στην τηλεοραση αν είναι ή οχι ομοφυλοφιλοι?

 

2) Αν προσπερασουμε τη λέξη μπας-κλασαρία, που παραπέμπει σε φαντασμένους χωριατες που την είδαν παριζιάνοι, οι στρέιτ της τηλεορασης σου φαίνονται τερατα αισθητικής και πνευματος ας πουμε? Ο Κωστόπουλος και ο Λιάγκας δεν ξεφτυλίζουν τους στρέιτ?

 

3) Πουστοβίζιον? Τόσα απωθημενα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Αν προσπερασουμε τη λέξη μπας-κλασαρία, που παραπέμπει σε φαντασμένους χωριατες που την είδαν παριζιάνοι, οι στρέιτ της τηλεορασης σου φαίνονται τερατα αισθητικής και πνευματος ας πουμε? Ο Κωστόπουλος και ο Λιάγκας δεν ξεφτυλίζουν τους στρέιτ?

 

Κανείς δεν ξεφτυλίζει κανέναν. Δεν έχει ανατεθεί ο ρόλος του εκπροσώπου σε κάποιον ή έστω του αντιπροσωπευτικού δείγματος, ούτε στον Κωστόπουλο, ούτε στον Λιάγκα ούτε στην Conchita. Δεν πά' να κάνουν ότι θέλουν, όλοι τους.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν ξεφτυλίζει κανέναν. Δεν έχει ανατεθεί ο ρόλος του εκπροσώπου σε κάποιον ή έστω του αντιπροσωπευτικού δείγματος, ούτε στον Κωστόπουλο, ούτε στον Λιάγκα ούτε στην Conchita. Δεν πά' να κάνουν ότι θέλουν, όλοι τους.

 

Ναι, αυτό είναι το νοημα της ερώτησης μου. Τι παει να πει "ξεφτυλίζει τους ομοφυλοφιλους" ?

 

Και λυπαμαι πολυ για την ανοχη της διαχείρισης σε προσβλητικα σχολια που (λογικα) αφορουν και ενα ποσοστό μελών του φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου