Προς το περιεχόμενο

1 button footswitch


marioG542

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας! Θα ηθελα να φτιαξω ενα footswitch για τον Blues Junior (fat)! Σκεφτομαι οτι ειναι κατι απλο αλλα δεν βρισκω καποιο σχεδιο! Εχετε τιποτα υπ'οψην σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τίποτα τρομερό, ένα μονοφωνικό jack σαν αυτό της κιθάρας σου που από την άλλη πλευρά έχει έναν ποδοδιακόπτη on-off.

Στο ebay το βρίσκεις περίπου στα 9.5 Euro.

 

 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, ... τελικά τον πήρες τον ΒJ - καλη επιλογή - άντε καλές πενιές

Το fat switch, εγώ, το εχω ΠΑΝΤΑ στο ON

Ενδιαφέρουσα η ιδέα του footswich

 

 

 

Ευχαριστω dinosp,

Θα τον εχω κανα μηνα στα χερια μου να δω αν μου αρεσει! Γι'αυτο θελω να φτιαξω κατι οικονομικο!

 

Δεν είναι τίποτα τρομερό, ένα μονοφωνικό jack σαν αυτό της κιθάρας σου που από την άλλη πλευρά έχει έναν ποδοδιακόπτη on-off.

Στο ebay το βρίσκεις περίπου στα 9.5 Euro.

 

Θα ηθελα και ενα ledακι οποτε μαλλον παμε για στερεοφωνικο αλλα πως;;; Αν βεβαια στηριζεται και απο το κυκλωμα του ενισχυτη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το συνδέσεις στον ποδοδιακοπτη και θα ανάβει από την ταση που έρχεται από τον ενισχυτή.

Απ’ότι διαβάζω εδώ, δεν χρειάζεται καν να συνδέσεις αντίσταση σε σειρά με το LED για να μην καεί, το ρεύμα που έρχεται από τον ενισχυτή είναι πολύ λίγο.

 

http://www.fenderforum.com/forum.html?db=&topic_number=678324

 

Το μόνο που χρειάζεται να προσέξεις είναι η με τι πολικότητα  θα το συνδέσεις αφού το LED είναι μια δίοδο, από την μεριά που είναι φλατ είναι το πλην.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το συνδέσεις στον ποδοδιακοπτη και θα ανάβει από την ταση που έρχεται από τον ενισχυτή.

Απ’ότι διαβάζω εδώ, δεν χρειάζεται καν να συνδέσεις αντίσταση σε σειρά με το LED για να μην καεί, το ρεύμα που έρχεται από τον ενισχυτή είναι πολύ λίγο.

 

 

Εγω σε αλλο forum διαβασα οτι δεν βγαζει καθολου ρευμα και θελει μπαταρια!!!  ???

 

Αντε βγαλε ακρη!!! Αν βγαζει ταση ο για το footswitch δεν πρεπει το βυσμα του ενισχυτη να ειναι stereo???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα καλώδιο κιθάρας και βαλε το βύσμα στη υποδοχή του footswitch.

Ακούμπησε στην άλλη άκρη του καλωδίου, στο μονοφωνικό jack ένα led, ανάβει?

Εάν δεν ανάβει περίστρεψε το led και ακούμπησε το πάνω στο καρφί ξανά.

Εάν ανάβει είσαι Ο.Κ.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου