Προς το περιεχόμενο

Thomann και παζάρια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτός που πρεπει να διαλέξεις.

 

Αν θες να πας και εσύ για παζάρια, στείλε βιογραφικό.

 

On topic: δεν χάνεις κατι να ρωτήσεις για καλύτερη τιμή, ακομη και σε internet - ο - μαγαζα. Μπορεί επισης και να βοηθήσει με άλλον τρόπο (π.χ. να σου προτείνει b-stock η κατι εφάμιλλο).

 

Το b-stock δεν είναι καλύτερη τιμή, αλλά μεταχειρισμένο προϊόν. Σα να πήγες να αγοράσεις γάλα και να στο δώσανε ανοιγμένο (τα γράφω για τον sonam).

 

Παζάρι στον thomann δεν πρεπει να γίνεται, αλλά…αν παζαρέψεις τον εγχώριο μαγαζάτορα, θα σου το δώσει..στην τιμή του thomann… :)

 

Αυτό όντως ισχύει. Είναι η καλύτερη - μέχρι τώρα - συμβουλή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι άλλο μας περιμένει μέχρι να αρχίσουν οι βραδυνές εκπομπές.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο πωλητης δινει μια τιμη παραπανω απο την πραγματικη (το θεμιτο του κερδος) ωστε να εχει περιθωριο παζαριου, και τελικα να κανει τον βαργια ανατολιτη αγοραστη να νιωθει οτι κατι κερδισε...

Μεινε σ'αυτο και να ξερεις οτι πραγματικο παζαρι δεν υπηρχε ποτε. Ο πωλητης ειναι παντα ο μεγαλος κερδισμενος. Αλιμονο σ'αυτον που νομιζει οτι "εριξε" τον εμπορο. ;D

Ασχετο, το πιο αισχρο και γελοιο "παζαρι" που εχω δει ειναι το ηλεκτρονικο παζαρι στο site του Κωτσοβολου, οπου εκει ο πελατης γραφει ενα ποσο χαμηλοτερο απο αυτο που βλεπει σε ενα Χ προιον, κανει κλικ στο "Παζαρεψε το" και το site απανταει αναλογα. :-X Πρεπει να εισαι 2 χρονων ή εγκεφαλικα νεκρος για να χαψεις τετοιο δουλεμα. ;D

 

Φιλτατε Sonam, ο μονος τροπος για να αγορασεις απο Thomann κατι πιο φθηνα ειναι να το παρεις χωρις ΦΠΑ. Αλλος τροπος δεν υπαρχει.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πελατες που φαινεται οτι εχουν ψωνισει αρκετα πραγματα και  εχουν  δωσει καποια λεφτα,γινεται καποια εκπτωση της ταξεως του <5% αναλογα το προιον.

 Μου χει  τυχει  στο Thomann αλλα και σε φιλο στο Musicstore.

Το..σκοντο εγινε οικειοθελως απο τον υπευθυνο (Ελληνα)του τμηματος πωλησεων για Ελλαδα.

 

Πιστευω οτι αν  προκειται για μεγαλη  αγορα ολα ειναι διαπραγματευσιμα,φτανει να μιλησεις στο  τηλεφωνο με σωστο τροπο.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε Sonam, ο μονος τροπος για να αγορασεις απο Thomann κατι πιο φθηνα ειναι να το παρεις χωρις ΦΠΑ. Αλλος τροπος δεν υπαρχει.

 

Πως γίνεται αυτό; Εννοείς, αν το αγοράσεις σαν επαγγελματικό εξοπλισμό ή κάτι διαφορετικό;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα εννοεί με ενδοκοινοτικο ΑΦΜ.

 

Ωραίες οι απαντήσεις, ευχαριστώ παίδες. Κι εγώ θα προτιμούσα από πχ. ελληνικό αλλά λόγω ιδιαιτερότητας και ότι δε παράγεται πια το προιόν (και άρα δε πρόκειται να το βρουν) είπα να το δω γι απ'έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται αυτό;

Πρεπει να εισαι επαγγελματιας, εμπορος για παραδειγμα. Αυτο γινεται και στο MusicStore και φανταζομαι και σε αλλα μεγαλα ιντερνετικα μαγαζια.

@freerock1974, καποτε στο MusicStore σου εκαναν καλυτερες τιμες, το εχουν κανει σ'εμενα τουλαχιστον δυο φορες, στα email που σου εστελναν απο το Ελληνικο τμημα, στο τελος σου εγραφαν οτι για οτιδηποτε θες να αγορασεις (εκτος νομιζω απο Fender κιθαρες και κατι αλλο που δεν θυμαμαι τωρα) μπορουν να σου κανουν καλυτερη τιμη. Δυστυχως ξαφνικα το εκοψαν κι αυτο, οπως εκοψαν και την αντικαταβολη για Ελλαδα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εισαι επαγγελματιας, εμπορος για παραδειγμα.

 

ΟΚ, αυτό καταλάβαμε και εμείς.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για Γερμανία, αλλά στην Ολλανδία που μένω, παζάρι (διαπραγμάτευση το λένε εδώ) είναι αυτονόητο οτι θα γίνει και σχεδόν πάντα θα γίνει και έκπτωση (ειδικά σε οτι έχει να κάνει με υπηρεσίες, π.χ. ακόμα και σε συμβολαιογράφο)

 

Στον maxguitars συνήθως πιάνει απο ένα ποσό και πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως "ναι, μπορεί να γίνει". Με τον κατάλληλο διαπραγματευτή, τον οποίο μπορούμε να στείλουμε στη Γερμανία, όλα γίνονται.

 

Θα μπει στα γραφεία του ΤΟΜΣΕΝ και θα τους πει "βάλτε κάτω ρε 'σεις τα μολύβια, πίσω από τους αριθμούς υπάρχουν άνθρωποι". Εκείνοι, με δέος θα τον κοιτάξουν στα μάτια, θα καταλάβουν το σφάλμα τους και θα δεχτούν τις όποιες προτάσεις του.

 

 

 

;)

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν εχω εμπειρια απο thomann, αλλα σε πολλα δικτυακα μαγαζια των ΗΠΑ, αν παρεις τηλ. η στειλεις email ανετα θα πετυχεις καλυτερη τιμη. Ειδικα σε αυτα που δεν ειναι αλυσιδες τυπου guitar center.  Το ιδιο μου χουν πει φιλοι και για αγγλια, αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο εκει. Φανταζομαι οτι θα ισχυει ομως, με τον ιδιο τροπο που ισχυει το παζαρι στην αγγλια οταν πηγαινεις στο μαγαζι (αυτο το χω κανει :) ). Γενικα ειναι πολυ συνηθισμενο σε υποψιασμενους πελατες να επικοινωνουν με το μαγαζι για χαμηλοτερη τιμη, προσφορες κτλ. (Το ιδιο που γινεται και στο ebay)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου