Προς το περιεχόμενο

Thomann και παζάρια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα βιβλία λένε οτι οταν ένας αγοραστής ρωτήσει:

 

"is this you best price?"= "αυτή ειναι η καλύτερη τιμη που μπορείτε να κάνετε?" (ή όποια αντίστοιχη διατύπωση σας βολεύει καλυτερα) στο 80% των περιπτώσεων θα πάρετε έκπτωση.

 

Για μένα εχει δουλέψει και στην πράξη...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα βιβλία λένε οτι οταν ένας αγοραστής ρωτήσει:

 

"is this you best price?"= "αυτή ειναι η καλύτερη τιμη που μπορείτε να κάνετε?" (ή όποια αντίστοιχη διατύπωση σας βολεύει καλυτερα) στο 80% των περιπτώσεων θα πάρετε έκπτωση.

 

Για μένα εχει δουλέψει και στην πράξη...

 

Λοιπόν, όπως είπα ΘΑ το δοκιμάσω.  ;D ;D ;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, όπως είπα ΘΑ το δοκιμάσω.  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Αρκεί να μη πας αύριο το πρωί στο περίπτερο της γειτονιάς και ζητήσεις έκπτωση για το νέο σιντί το Γαβριέλου, που προσφέρετε δωρεάν μαζί με την εσπρέσσο, το τρίτο θα σε δώσει λαίμαι  ;D ;D

Ύστερα φίλως, είναι να έχεις και το τρόπο, που μάλλον δεν έχεις............ναι ξέρεις οι σύγχρονες συνθήκες και τρόποι, έχουν απομακρύνει, για λόγους που δεν είναι του παρόντος, τους ''λιανοπούληδες'' αγοραστές , από τη διαπραγμάτευση και ται το παζάρι............δυστυχώς, για πολλους, εξακολουθεί να είναι προνόμιο των γυναικών και κάποιων ''παζαρτζίδων''

 

Στη δουλειά μου, ήμουν μια ζωή πωλητής, αλλά προσωπικά ανίκανος να το κάνω σαν αγοραστής το παζάρι. Καλή επιτυχία ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Τhomann (και όχι Ο Thomann, δεν ειναι ανθρωπος αλλά μαγαζί και άρα) έχει οικονομικό department. Όποτε χρειάστηκα κάτι (επαναγορά, έκπτωση, πίστωση λογαριασμού από επιστροφή κ.λπ.) το client service  ενημέρωνε  ότι "το αίτημα μου έχει προωθηθεί στο οικονομικό τμήμα και θα μου απαντήσουν από εκεί".

Πάντοτε λάμβανεις απάντηση.

Παζάρι με την έννοια που το μέμφονται ορισμένοι συνομιλητές δεν υφίσταται.

Υφισταται όμως (αν είσαι ευγενής και συνενοήσιμος) μια συνενοηση και μια πολιτισμένη απάντηση από το online store, η οποία μπορεί να σημαίνει και κάποια έκπτωση.

Tips : μπροείς να εκδηλώσεις ενδιαφέρον ή αν ρωτήσεις για κάτι που σε ενδιαφέρει -παράδειγμα "αν η συγκεκριμένη θήκη χωράει μια πεταλιέρα Χ" (ότι ακριβώς θα ρωτούσες σε ένα μαγαζί που θα επισκεπτόσουν).

Θα λάβεις απάντηση. Μορείς να ζητήσεις να σου προτείνουν κιόλας "ποια θήκη θα έκανε για την πεταλιέρα σου" και στην αντιπρόταση να πεις ότι "ευχαριστώ πολύ. θα το λάβω υπόψην γιατί η διαφορά στην τιμή με αυτήν που υπολόγιζα να πάρω δεν είναι και αμελητέα..."

Τότε θα δεις αν θα σου κάνουν έκπτωση. ;) Ετσι γίνονται αυτές οι δουλειές.

 

Επιπλέον, να ξέρετε ότι όλα τα οnline stores κάνουν καλύτερη τιμή από αυτή που αναγράφουν. Το Make an offer αυτό σημαίνει και αποτελεί regular στο ebay, μην ακούτε όσους έχουν τοπικιστικό κόμπλεξ κατωτερότητας. Αν είσαι cool, όλος ο πλανήτης είναι cool. Μου έχει τύχει να μου προτέινει πωλητής (Κινέζος) με τα άθλια αγγλικά του ο καημένος (όλο "my Buyer" έγραφε λολ) τα Mοoer στα 40 ευρώ το ένα με μεταφορικά - αν έπαιρνα τρια. Μιλάω για για αντιπροσωπο της Mooer, μαγαζί με internet site , έτσι; Τελικα΄αγόρασα μόνo ένα λόγω οικονομικής στενότητας (στα 55 ευρώ) και μου έστειλε δώρο 2 patch cables και 20 μπαταρίες 9volt!

A, και να αφήσετε ήσυχο τον DJ Big Alex. ¨Ενας λογιστικός έλεγχος του χρέους για να ξερουμε σε ποιον Thomann χρωστάμε και πόσα, επιβαλλεται.

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Τhomann και όχι Ο Thomann, δεν ειναι ανθρωπος αλλά μαγαζί....

 

hans_hires.png

 

Allow me to introduce myself:

My name is Hans Thomann and I have been the Managing Director of Musikhaus Thomann since 1990. The company was founded by my father in 1954. There have been enormous changes ever since, but one thing has always remained the same and will never change: we let the customers be our guide. I studied neither business administration nor marketing but was trained as a precision engineer. However, music is my life and I've spent it working with Musikhaus Thomann ever since I turned twelve.

 

I was quite young when my father put me in charge of the company, and he gave me an invaluable piece of advice to guide me along the way: "Always listen to the customers and learn from them." That has become my motto too, and I'm proud to say that even with 1060 employees and more than 5.650.000 customers, we're still an independent family-owned firm. No managers, no business counsellors, no suit & tie guys.

 

Selling the best products at the best price that's our goal, and to satisfy our customers is our motivation. Offering an excellent service is by no means less important. We want you to get the most out of your time and money while shopping with us, and therefore we have devised our own credo: Added Value.

 

For instance, we've offered a general 30-day money-back guarantee since 1995 - long before the EU came up with legal regulations for mail order purchases. On top of that, in 2005 we decided to offer an extended warranty period of three years - out of our own pocket! Service means more to us than smiling employees, it's the smile on the faces of our customers.

 

But why don't you stop by and get a taste of the "Thomann spirit"? You're always welcome to visit us at Musikhaus Thomann in Treppendorf near Bamberg (Bavaria, Germany).

 

Sincerely,

Hans Thomann

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θωμας, θα εκανε "σκοντο" οπως θα κανατε και εσεις/εμεις αν ηταν δικο σας/μας:

 

-Σε εναν πελατη ο οποιος κανει συνεχεια παραγγελειες,

-εχει σκασει τρελλα λεφτα,

-δεν θελει να τον χασει απο σιγουρο πελατη

-ή να τον απογοτευσει

 

Νομιζω οτι αυτο ειναι το λογικο.

 

Εσεις δηλ, θα κανατε εκπτωση σε οποιον να ναι;

 

Επισης σημασια δεν παιζει μονο η αγορα, αλλα και η μετα υποστηριξη.

 

Η εμπειρια μου να πω την αληθεια μετα απο ελαττωματικο προιον ηταν κατι παραπανω απο ευχαριστη

(Θα βρω το ποστ που το ξαναγραφω και θα re-ποσταρω)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιβλία λένε οτι οταν ένας αγοραστής ρωτήσει:

 

"is this you best price?"= "αυτή ειναι η καλύτερη τιμη που μπορείτε να κάνετε?" (ή όποια αντίστοιχη διατύπωση σας βολεύει καλυτερα) στο 80% των περιπτώσεων θα πάρετε έκπτωση.

 

Για μένα εχει δουλέψει και στην πράξη...

 

Off topic on...

 

Χαχα!

Εγω αυτο το εχω κανει με αναστροφη μεθοδο:

 

Μας καλουν να παιξουμε σε live party καλοκαιρι, support με γνωστη μπαντα, και ρωτανε

-ποσα παιρνετε;

Λεω

-τοσα

-ααα ειναι πολλα

-τι μας λες κοπελια, λεω. Αν ειναι να παιξω τσαμπα, καλυτερα να μην ερθω να παιξω καθολου

-καλα, θα σε παρω τηλ

 

Και απαντω:

-ωπα, αν με παρεις τηλ για να μου κανεις παζαρια, ξεχνα το, να μην με παρεις καθολου. Αν με παρεις, θα μου πεις ναι ή οχι

 

Εννοειται οτι την πηραμε κανονικα τη δουλεια, και οταν ηταν να πληρωθουμε, ντραπηκε οταν μου εδωσε τα λεφτα, γιατι παιξαμε τοσο καλα που εφαγε τα νυχια της που εδωσε χιλιαρικα στο ονομα!!!

 

:D

 

Off topic off...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic on...

 

Χαχα!

Εγω αυτο το εχω κανει με αναστροφη μεθοδο:

 

Μας καλουν να παιξουμε σε live party καλοκαιρι, support με γνωστη μπαντα, και ρωτανε

-ποσα παιρνετε;

Λεω

-τοσα

-ααα ειναι πολλα

-τι μας λες κοπελια, λεω. Αν ειναι να παιξω τσαμπα, καλυτερα να μην ερθω να παιξω καθολου

-καλα, θα σε παρω τηλ

 

Και απαντω:

-ωπα, αν με παρεις τηλ για να μου κανεις παζαρια, ξεχνα το, να μην με παρεις καθολου. Αν με παρεις, θα μου πεις ναι ή οχι

 

Εννοειται οτι την πηραμε κανονικα τη δουλεια, και οταν ηταν να πληρωθουμε, ντραπηκε οταν μου εδωσε τα λεφτα, γιατι παιξαμε τοσο καλα που εφαγε τα νυχια της που εδωσε χιλιαρικα στο ονομα!!!

 

:D

 

Off topic off...

 

Παζάρι πάντως έγινε-συγνώμη διαπραγμάτευση.

Πάντα κάποιος κερδίζει περισσότερα, το ότι έφαγε τα νύχια της που παίξατε σούπερ, σημαίνει πως κέρδισε ΚΑΙ αυτή που φαινομενικά νγήκε χαμένη στο παζάρι γιατί πλέρωσε κάτι που ίσως άξιζε περισσότερα και απ όσα τελικά πλήρωσε  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου