Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση κιθάρων: Charvel Pro Mod So-Cal Style 1 HH & Evh Stripe White


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αααα, το Pickguard πρέπει να βγει μόνο? Σιγά τα ωά. Και αφού είναι και quartersawn το μανίκι σιγά μη χρειάζεται και συχνά ρύθμιση. Α τώρα δεν έχω καμιά αμφιβολία. Την τσιμπάω!. Απλά θα αλλάξω θέση στο διακόπτη. Θα τον μεταφέρω στο Pot και θα τον βάλω λιγάκι πλάγια για ευκολία. Και ίσως σκάψω και το Pickguard να βάλω και έναν μεσσαίο SD που έχω. Μ' έφτιασες άγρια τώρα. Πάω να κάνω ντους να φύγουν οι ταύλες  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό είναι μέσα στα πλάνα μου και μένα, να αλλάξω θέσει το volume με τον 3θέσιο ;) Πολύ σωστή επίσης η παρατήρηση για την γωνία της διαδρομής του switch καθώς είναι εντελώς λάθος. Έλεγα να το πάω ένα βήμα παραπέρα και να τον αλλάξω μια και καλή με ένα dimarzio EP 1111 που έχω spare.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθαν οι δύο παρακάτω κιθάρες καινούργιες από τον thomann. Έψαχνα κάτι σε αυτή την τιμή (ταβάνι τα 800 ευρώ) το οποίο να είναι strat/super strat type of body να έχει floyd rose και humbuckers για να την έχω σε Drop D. Με ενδιέφερε να έχει επώνυμους μαγνήτες, ώστε να αποφύγω τις εγχειρήσεις και τα επιπλέον έξοδα, καλό maple μανίκι και οπωσδήποτε jumbo τάστα.

Μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτές τις δύο. Το έψαξα πάρα πολύ στο που θα καταλήξω από τις δύο, κάθε μία είχε τα + και τα – της, και στο τέλος αφού δεν έβγαλα άκρη, έκανα την υπέρβαση και της πήρα και τις δύο. Με την αφορμή αυτή, και επειδή από ότι κατάλαβα είναι δύο κιθάρες που στα λεφτά τους θα συζητηθούν πολύ, είπα να γράψω 2-3 πράγματα σχετικά για το πώς μου φάνηκε η κάθε κιθάρα.

 

*Και οι δύο κιθάρες σεταρίστικαν στο Workshop του Thomann με καινούργιες χορδές πριν μου έρθουν.

**Και οι δύο κιθάρες έπαιξαν σε Axe Fx 2 και Marshall JVM410 combo αντίστοιχα για να συγκριθούν και στα δύο περιβάλλοντα.

***Φωτογραφίες βάζω από μία χαρακτηριστική που βρήκα στο internet. Αν μου ζητηθεί μπορώ να βγάλω, αλλά όχι σε καμία τρομερή ποιότητα (μέσω κινητού).

Πάμε να δούμε τι θα δούμε:

 

Με γεια σου φίλε. Εγώ δε κατάλαβα γιατί πήρες δύο κιθάρες που έχουν πολύ κοντινά specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια σου φίλε. Εγώ δε κατάλαβα γιατί πήρες δύο κιθάρες που έχουν πολύ κοντινά specs.

 

Φίλε otto αυτό είναι το στιλ των κιθάρων που παίζω. Η τιμή/specs της EVH με έκανε να τις πάρω και τις δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια. Κιθαράκλες φαίνονται και οι δύο!

Αυτό το "EVH floyd rose tremolo" που στέκει σε σχέση με το OFR;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω καναδυό να την δεις.

 

Το floyd rose δεν είναι original. Παρόλα αυτά παίζει καλύτερα από οποιοδήποτε μη-original έχω δοκιμάσει, και αν εξαιρέσεις τα fine tuning βιδάκια (η αίσθηση τους είναι ελαφρώς διαφορετική από το original) είναι στα ίδια επίπεδα. Το όνομα του Eddie στο floyd πιστεύω θα δίνει μία αίγλη του στιλ "είναι φτιαγμένο στα πρότυπα του Eddie", αλλά δεν είναι original :P

Marketing rulez.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε otto αυτό είναι το στιλ των κιθάρων που παίζω. Η τιμή/specs της EVH με έκανε να τις πάρω και τις δύο.

 

Που είναι φτιαγμένη η charvel? Φαντάζομαι ότι οι διαστάσεις είναι ακριβώς ίδιες με stratocaster έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου