Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με Metal ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα αδερφια,

Παιζω 5 χρονια τωρα και μετα απο τοσο καιρο αποφασισα να ψαχτω λιγο παραπανω στον ηχοκαθως δεν επιφερει μονο η τακτικη τον ηχο. Ωστοσο δεν εχω πολλα λεφτα για να πειραματιστω και θα ηθελα να παω για περισσοτερο στοχευμενα πραγματα. Ψαχνω κυριως εναν καλο metal ενισχυτη με καλα καθαρα και αντιστοιχα πετάλια ισως καποιο καλο distortion, chorus κλπ.(Για το ειδος της doom περισσοτερο εξου και τα καθαρα) Ευχαριστω πολυ  :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  8)

 

Για να σου δώσουμε καλές συμβουλές, πρέπει να μας πεις για πόσα λεφτά περίπου μιλάμε και που θα παίζεις (σπίτι, στούντιο, live, κτλ).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου δώσουμε καλές συμβουλές, πρέπει να μας πεις για πόσα λεφτά περίπου μιλάμε και που θα παίζεις (σπίτι, στούντιο, live, κτλ).

 

ελπίζω να θέλει να ψαχτεί στο σπίτι και όχι σε λαιβ/στούντιο  :P

 

Αμα δεν εχεις εμπειρια με εφε, νομιζω οτι μια καλη αρχή είναι μια ψηφιακή πεταλιέρα/πολυεφέ (εγώ θα έπαιρνα μεταχειρισμένη αν δεν είχα εμπειρία απο όλα αυτά)

 

Τώρα για ντουμ που λες....μεγάλη κουβέντα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν λες ενισχυτη?Λαμπατο?Ηead η combo?Watts?Tι χρηση θα εχει?Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος αν θελεις να σου κανει καποιος μια στοχευμενη προταση.

Εγω θα σου προτεινα να δεις τους orange,μιας και απο προσωπικη εμπειρια και απο σχολια γνωστων φιλων και αρθρων στο internet,ειναι αρκετα καταλιλοι ενισχυτες για doom/sludge/stoner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κατα προτιμηση combo ενισχυτη... Δηλαδη σκεφτομουν τον bugera 6262 ενω απο πεταλια βασικα με ενδιαφερει ενα καλο chorus και ενα καλο distortion. θα δινα μεχρι 100ε για το καθενα ισως και λιγο παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ενα καθαρο combo ενισχυτη, το κλασσικο Boss MT-2 metal zone, και καθαρισες

 

Απο την αλλη, καλη επιλογη ειναι και η πεταλιερα BOSS GT-8 που μεταχειρισμενη θα την βρεις φθηνα.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα κατ αρχας.

Γενικα ασχολουμε με το ειδος και αυτο που βλεπω ειναι οτι χρησημοποιούνται κατα βαση vintage ενισχυτες οπως:

Marshall των 80s και πισω

Sunn o))) (εξαιρετικα σπανιοι πλεον)

Orange (OR120)

Verellen (Πανακριβοι)

Matamp

και καποιοι vintage ampeg οπως ο V4

 

Τωρα απο πεταλια ενα fuzz τυπου big muff κι ενα chorus εισαι καλυμμενος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο να πάρεις μεταλοενισχυτη και distortion πετάλι? Distortion βάζουμε σε καθαρό ενισχυτή. Σε μεταλοενισχυτη άντε να βάλεις ένα Tubescreamer μπροστά για να σφίξει λίγο παραπάνω.

Προσωπική μου προτίμηση είναι ο jetcity jca22h. Τον λατρεύω. Και τα τριπλά χρήματα να είχε θα τα άξιζε. Headroom όμως για live δεν έχει. Αν θες καθαρά σε εντάσεις ντράμμερ τότε πας για bugera.

 

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 για το Big Muff ,το χρησιμοποιουσα για Bongzilla ,Sleep,Electric Wizard ,ειναι μια χαρα.

Εναλλακτικα θα συμφωνησω και με την λυση της πεταλιερας ,μια φθηνη οπως η ΜE-25 Boss ,εχει ενα καρο ηχους και μπορεις ευκολα να φτιαξεις οτι θελεις.(θα μεινουν και παραπανω χρηματα για ενισχυτη).

Για ενισχυτη οι orange ειναι μανουλα αλλα ξεφευγουν απο τα 400+κατι του 6262 που εχεις κατα νου.

 

Συμφωνω με τον kkmspm για τα περι distortion και μεταλοενισχυτη,ενα Fuzz ομως το θες που και παλι εξαρταται απο τον ενισχυτη ,π.χ. με εναν Orange TH30C (καπου στα 900ευρω) δεν θες ουτε fuzzzzz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Όπως το βλέπω εγώ, επειδή το metal έχει τόσους πολλούς (και διαφορετικούς μεταξύ τους) ήχους, χρειάζεται είτε να είσαι πιο συγκεκριμένος στο είδος, που θέλεις να κινηθείς, ώστε να πάρεις και συγκεκριμένη απάντηση (ειδικά για το distortion) είτε να κινηθείς στη λύση μιας πεταλιέρας, η οποία θα σε εξυπηρετήσει με την πληθώρα των παρεχόμενων εφέ της.

 

Εμένα η ψήφος μου (με €200 budget) πάει στην αγορά πεταλιέρας, πάντως.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου