Προς το περιεχόμενο

Καμπίνα 212 - Συνδυασμός μεγαφώνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!  :)

 

Έχω μια καμπίνα Marshall 1936 212 (2x Celestion G12/75).

 

Σκέφτομαι να αλλάξω το ένα speaker, με Celestion Vintage 30.

 

Εντυπώσεις από κάποιον που να έχει δοκιμάσει τον παραπάνω συνδυασμό?

 

Συστήνεται γενικότερα?

 

Ήχος για claccic rock / 80's metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε alexis,

 

Έχω ακριβώς τον ίδιο εξοπλισμό με σένα και την ίδια απορία, την οποία έθεσα πριν καιρό στο φόρουμ για τους ειδικούς..

Νομίζω ότι επειδή τα ηχεία αυτά έχουν αρκετά μεγάλη διαφορά σε ευαισθησία (97 το G12T και 100 το V30) ακόμα κι αν τα συνδυάσεις θα ακούς μόνο το ένα (δηλαδή το V30). Δεν το δοκίμασα ωστόσο εμπειρικά λόγω της διαφοράς αυτής και σκοπεύω να συνδυάσω το V30 με ένα Eminence που έχει sensitivity 101.6 db. Γενικώς διαφορά πάνω από 2db θεωρείται μεγάλη για συνδυασμούς μεγαφώνων.

Δεν ξέρω αν κάποιος που το έχει δοκιμάσει έχει κάτι άλλο να σου πει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου έχει κάτσει ως ενδιαφέρον συνδυασμός..

 

Stavros_F, γνωρίζεις με ποιο τρόπο είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους..?

 

Αν σου είναι εύκολο, ανέβασε και καμιά photo. :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σε σειρά τα έχει ο jvm. Δεν ξέρω τι διαφορά κάνει στο σπίτι αλλά σε live αν δε βάλεις 2 μικρόφωνα δεν μπορείς να εκμεταλλευτεις τη όποια διαφορά στον ήχο...ένα από τα δύο θα περνάς στη μίξη...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο kkmsm. Η μόνη λύση για να πάρεις ήχο και από τα δύο είναι ένα mic στη μέση ακριβώς των δύο ηχείων (πανω στο ξύλο της καμπίνας, 10cm μακριά). Πιάνεις λίγο και από τα δύο έτσι. Το έχω δει να το κάνουν με καλά αποτελέσματα. Αλλιώς έχεις επιλογή (για recording πάντα) να γράψεις 2 διαφορετικές χροιές.

 

 

Mate sorryz αλλά επειδή είναι close back ο JVM φωτογραφίες λίγο δύσκολο, ψάξε στο google όμως θα βρεις σίγουρα κάποιες. Επίσης στον thoman παίζει και η extension cabinet του η οποία επίσης έχει τα ίδια ηχεία. Δες και εκεί έχει καμία φώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον συνδυασμό αυτό σε μια 1960 με 2 G12Τ75 και 2 V30 σε x patern.

Όντως τα V30 ακούγονται περισσότερο αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο home made φθηνό attenuator ενσωματωμένο στην καμπίνα για να τα φέρεις στα ίσια.

 

πχ. δες εδώ. Μιλάμε ότι θές απλά να κοψείς λίγη ένταση από τα V30.

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=76605.150

Τεμπέλιασα βέβαια και δεν δοκίμασα ποτέ να το φτιάξω αλλά φαίνεται απλό.

 

Σαν ήχος είναι ότι πρέπει πιστεύω ο συνδυασμός των 2 μεγαφώνων καθώς το 30αρι σου δίνει το bite και τα μεσαία που λείπουν απο το πιο scooped 75.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου