Προς το περιεχόμενο

Τι περιοδικά προτιμάτε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επ, μην αναφέρεις κβαντομηχανικές...γιατί σε λίγο θα αρχίσουν να αναλύουν την μουσικότητα της εξίσωσης του Schroedinger εδώ μέσα και την βάψαμε.

 

Νανοτεχνολογικές κιθάρες και δεν συμαζεύεται!

 

Γεια σου φίλε kafre...Δεν σε ξερω και δεν εχεις γραψει αρκετα μηνυματα για να καταλαβω το ποιόν σου.

Αυτό που λες όμως παραπανω νομιζω οτι με αφορα και για αυτο σου απαντάω,χωρις διαθεση για ξεκατινιασμα γιατι εχει κουραστει το θεμα με τις κοντρες στο φορουμ τελευταια.

 

Δεν ξερω γιατι το λες:για χαβαλε,ειρωνια,κακια,χιουμορ,χωρις κανενα λογο.... :?:

 

Ειτε μας αρεσει ειτε οχι υπαρχει ΑΡΡΗΚΤΗ σχεση με την μουσικη και την φυσικη.

 

(και γενικοτερα με την τεχνη και ψαξτο αν θελεις:

O Dali ειχε έργα που δημιούργησε μετά από μελέτη της κβαντομηχανικής και φετος υπήρχε μια έκθεση στην Αθήνα με αφορμη τη διατριβη μιας κοπελας πάνω στον τομεα αυτό της φυσικής και την τέχνη)

 

Δεν καταλαβαινω τι σε πειραζει με αναφορες σε πιο ειδικά/σοβαρα θεματα ,ώστε να τις χλευάζεις...Στο φορουμ αυτο υπαρχει πιθανοτητα να διαβασεις και σοβαρες αποψεις,τεκμηριωμένες γνωσεις και οχι μονο Χαρδαβελιες και Λιακοπουλιές.Το οτι μπορει να μην καταλαβαινεις κατι ,δεν σημαινει οτι ειναι σιγουρα λαθος και ασχετο με τη συζητηση....

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε blue,

 

έχεις δίκιο..τον τελευταίο καιρό έχει γίνει χαμός εδώ μέσα και σίγουρα δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να ανοίγουμε άλλα μέτωπα! :)

 

Μην το παίρνεις ότι δικαιολογούμαι τώρα, αλλά να πώ ότι το παραπάνω το έγραψα καθαρά για πλάκα. Με την κβαντομηχανική και την Στατιστική Μηχανική ασχολούμαι και εγώ, οπότε δεν πέταξα απλά μια μπαρούφα. Όπως επίσης, ξέρω αρκετά καλά περί της ποιότητας του εν λόγω forum παρ'ότι όπως είπες δεν γράφω συχνά.

Μια ανάλυση της συσχέτισης της φυσικής με την μουσική θα ξέφευγε από τις ανάγκες της συζήτης όμως, και το σχόλιο στο οποίο αναφέρθηκες ήταν ακριβώς γι'αυτό..

 

ο τίτλος της συζήτησης ήταν τα περιοδικά και ΟΧΙ μια ανάλυση για της κβαντομηχανικές ιδιότητες της μουσικές (αν υπάρχουν τέτοιες!), οπότε μπορείς να πείς ότι ήταν μια σπόντα ότι οι υπεραναλυτικές συζητήσεις εκτροχιάζουν το κυρίως θέμα.

 

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες, κάτι που θα συμφωνήσεις συμβαίνει αρκετά συχνά τελευταία (γενικά μιλώντας), και να ξέρεις..αν ποτέ βγάλεις περιοδικό με θέμα ΦΥΣΙΚΗ και ΜΟΥΣΙΚΗ εγώ θα γίνω συνδρομιτής κατευθείαν!

 

υγ: μιάς και το έφερε η κουβέντα..ο αγαπητός Xenakis ασχολήθηκε εκτενώς με το θέμα της φυσικής υπόστασης του ήχου, την μουσικότητά του, όπως και με την αρχιτεκτονική του. Δεν ήξερα όμως ότι γουστάρει ο κόσμος εδώ μέσα τέτοιους τομείς!

+

Διάβασα το βιβλίο Einstein Picasso του Arthur Μiller, επίσης παρόμοιο θέμα. Τσεκαρέ το!

++

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=76138#76138

 

για να μην αλλάζουμε και το θέμα εδώ. :P

I have a passion lord and it won't go away

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι ιδιαίτερα που το ύφος σου είναι αυτό λοιπόν,κανένας λόγος παρεξήγησης :wink:

 

Απλά να πω κατι μικρό για αυτό:

Δεν ήξερα όμως ότι γουστάρει ο κόσμος εδώ μέσα τέτοιους τομείς!

 

Ούτε εγώ το ξέρω φυσικά,αλλά πιστεύω οτι από τόσους αναγνώστες καθημερινά ,ισως καποιος να βρήκε κάποιο ενδιαφέρον ή να του λύθηκε κάποια απορία

 

ΥΓ.Το βιβλίο που αναφέρεις θα το διαβάσω σίγουρα,ευχαριστώ που μου το θύμισες.Εγώ διαβάζω τώρα τη "Μουσική των Πρώτων Αριθμών" :wink:

 

Α και ontopic: Μαζί με το τελευταίο ,αγόρασα και το "O Bίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τοτε θα σου αρεσει σιγουρα και αυτο (αν και εχω ενα προαισθημα οτι θα το εχεις διαβασει) :wink:

 

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=477966&prid=166391&deid=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τοτε θα σου αρεσει σιγουρα και αυτο (αν και εχω ενα προαισθημα οτι θα το εχεις διαβασει) :wink:

 

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=477966&prid=166391&deid=0

 

Σωστό προαίσθημα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ (όπως είπαν και άλλοι) δεν διαβάζω πλέον περιοδικά, αλλά ο λόγος είναι διαφορετικός. Επειδή διετέλεσα για αρκετά χρόνια συντάκτης και αρχισυντάκτης γνωστού ελληνικού περιοδικού, αλλά επίσης επειδή είχα πολύ στενή συνεργασία με εκδοτικό οίκο που εκδίδει πολύ γνωστό περιοδικό πληροφορικής, έχασα πάσα ιδέα για τον τρόπο με τον οποίο προετοιμάζεται η ύλη τους αλλά επίσης για το εύρος της επιρροής που έχουν τα διάφορα διαφημιστικά συμφέροντα στην ύλη τους. Πρόκειται για κάτι το απερίγραπτο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φορουμ αυτο υπαρχει πιθανοτητα να διαβασεις και σοβαρες αποψεις' date='τεκμηριωμένες γνωσεις και οχι μονο Χαρδαβελιες και Λιακοπουλιές.Το οτι μπορει να μην καταλαβαινεις κατι ,δεν σημαινει οτι ειναι σιγουρα λαθος και ασχετο με τη συζητηση....[/quote']

Με ολη την καλη διαθεση,το οτι εσυ φιλε blue μπορει να μην καταλαβαινεις

αυτα που λενε οι παραπανω -για τον ιδιο λογο δεν σημαινει οτι αυτοι δεν

ξερουν τι λενε ή οτι λενε π@π@ριες.. :wink: Εκτος και αν τους εχεις σε καποια

εστω και μικρη υποληψη και καταλαβα λαθος.. :) :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα για ποιόν είπα οτι δεν ξέρει τι λέει ή οτι λέει παπαριές??? 8O

Μάλλον θα κατάλαβες κάτι λάθος :roll:

 

"Στο φορουμ αυτο υπαρχει πιθανοτητα να διαβασεις και σοβαρες αποψεις,τεκμηριωμένες γνωσεις και οχι μονο Χαρδαβελιες και Λιακοπουλιές"(...όπως συνηθίζεται να γράφεται σε διάφορα άλλα fora,πχ innernet κλπ) είναι η νοητή συνέχεια...

 

Aλήθεια,τι μπορεί να μην κατάλαβα από αυτά που λένε οι παραπάνω??? 8O

 

Εκτος και αν τους εχεις σε καποια

εστω και μικρη υποληψη και καταλαβα λαθος..

 

A τόσο κομπλεξικός σου φαίνομαι????ΟΚ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νο prob,συμβαίνουν οι παρεξηγήσεις :wink:

 

Μ'αυτά και με τ'άλλα έφτασες τις 666 δημοσιεύσεις... hidesbehindsofa.gif γιατί :twisted:

 

Γράψε κάτι γρήγορα :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου