Προς το περιεχόμενο

Crank for heel-adjusted truss rods from StewMac


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορε freedom αν το κανεις εδω και 15 χρονια με το εργαλειο του stewmac τι το θες το καινουργιο.

 

Παντως απαντες προσοχη στα δεματα απο αμερικη προσφατα πληρωσα 31 ευρω για .... δωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, rgxinap said:

Ορε freedom αν το κανεις εδω και 15 χρονια με το εργαλειο του stewmac τι το θες το καινουργιο.

 

Παντως απαντες προσοχη στα δεματα απο αμερικη προσφατα πληρωσα 31 ευρω για .... δωρο.

 

Το εργαλειο του stewmac που εχω ειναι το τεραστιο (αλλα σωστό) κατσαβιδι για truss rods στο neck heel. Προφανως για να το χρησιμοποιησει καποιος πρέπει το λιγοτερο να ξεσφιξει αρκετα, να δωσει γωνια στο μπρατσο κοκ (με αυτη την μεθοδο απλα προτιμω να βγαζω το neck τελειως, περισσοτερη μανουρα δεν ειναι).

 

Προτιμω να κανω ενα μοντάκι one-off και να βρω αυτο ή αντιστοιχο crankακι να τελειωνει η υποθεση για τις 2 πιο "ευαισθητες" κιθαρες μου τουλαχιστον.

 

Για τα δεματα γενικα εκτος Ευρωπης την εχω πατήσει προσφατα ήδη μια φορα, για μένα δεν υφισταται πλέον αγορά εκτος ευρωπαϊκης ενωσης.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Ευχαριστώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμπειρία ζωής, δεν βιδώνουμε ξεβιδώνουμε το μπράτσο για πλάκα, θα το πληρώσουμε. Σε μιά μου Ibanez (basswood AANJ) δεν πρόκειται να μπει εκει κατσαβίδι ποτέ.

Αν ο Αμερικάνος φίλος έγραφε ονομαστική αξία 15 ευρώ όπως και του είπα να κάνει, και δεν έκανε χαρακίρι με την αμερικανική σημαία όταν εγραφε το ανεκδιήγητο 50 USD για μεταχείρω livewire του 80, δεν θα είχα πληρώσει μια, αλλά .... αμερικάνοι βλέπεις...

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, η πιο παλια μου κιθαρα την οποια προφανως και σετάρω μονος μου ειναι απο το 1993 με truss rod στο neck heel. Το μπρατσο εχει βγει και μπει καμια 500αρια φορες απο τοτε και δεν εχει και ούτε και θα εχει ποτέ προβλημα. Σε αυτή απορώ πως την γλιτωσε το truss rod nut με το βλακωδες κατσαβιδι που χρησιμοποιουσα για χρονια πριν παρω την γκουμούτσα του Στιούμακ.

 

Τις υπολοιπες (τις "ευαισθητες") τις "κουράρω" απο το 2008 αν θυμαμαι καλα, επίσης εχουν βγει και ξαναμπει τα μπρατσα "απειρες" φορες χωρις κανένα θεμα (και ουτε και περιμένω και στα επομενα 20 χρονια).

 

Και επειδή υποψιάζομαι οτι δεν έχεις κιθαρες με το truss rod στο neck heel (και καλα κανεις) ή αν έχεις είναι συγχρονες που το truss rod nut ειναι εκτεθειμένο οπότε ειναι άλλα κολπα (επίσης, καλά κανεις) ή ακομα καλυτερα το nut ειναι πισω απο το nut (μια χαρουλα), σε κάθε ρυθμιση στην περιπτωση μου το μπρατσο θα ξεδιδωθεί-βιδωθεί Χ φορες δεδομένου οτι μετρας relief, αποφασίζεις οτι θελει ρυθμιση, χαλαρωνεις χορδες (αφου μασκάρεις νατ αν δεν εχεις κανενα double locking συστημα, μασκαρεις tuners αν δεν εχεις locking, α ναι και αν εχεις locking tuners παιζει οταν θα πας να κουρδισεις να σου μεινει και καμια στο χερι γιατι την "ακουσε" και εσπασε ακριβως εκει που ειναι το tuner, εμπειρια απο 2 διαφορετικης εταιρειας τετοια μαραφετια) ξεβιδώνεις μπρατσο, ρυθμιζεις βεργα, βιδώνεις μπρατσο, κουρδιζεις, μετράς relief και αν χρειαστεί, rinse and repeat όσες φορες χρειαστούν για να πετυχεις το επιθυμητο (οποιο και να ειναι αυτο) relief.

 

Οπότε αυτη την ταλαιπωρία θελω να τελειώσω μια και καλή ειδικά στις μυγιάγγιχτες μου.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το βγάλε βάλε του μπράτσου φθείρονται οι σπείρες του ξύλου στο neck heel, και σε κάποια φάση θα χρειαστεί drill/dowel plug/re-drill, είναι γνωστό το πρόβλημα αμα το ψάξεις, ίσως αυτη η δικιά σου έχει κτηνώδες hardwood (π.χ. σκληρό alder? η maple/rosewood σε ακραίες καταστάσεις), ίσως το κάνεις πολύ προσεκτικά.

Εχω και εγω μια αρχαιολογία strat με το truss rod nut στο heel, όχι ακριβως η κιθάρα που θα της έβαζα 12άρες 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο κερί στις βίδες και το βάζεις/βγάζεις χωρίς κανένα πρόβλημα..

 

Αλλά και να φαγωθεί η τρύπα στο neck heel πετας μέσα 2-3 οδοντογλυφίδες και βιδωνεις ξανά , problem solved 🙂 ουτε redrill ,ούτε plugging να κουράζεσαι 🙂

 

Προσωπικά πάντως δεδομένου ότι όλες μου οι vintage style Fender έχουν κτηνώδη quarter sawn μπράτσα πάχους 1" δεν χρειάζεται να τα βγάζω για ρύθμιση relief μια και δεν καταλαβαίνουν τίποτα πρέπει να έχω να ρυθμίσω relief 15 χρόνια 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου