Προς το περιεχόμενο

Ενα ακόμα bass (bundle) thread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι εκτός πνεύματος κρίσης, sorry το ξέρω, αλλα μόλις πούλησα ενα αυτοκίνητο που δε χρησιμοποιούσα (εχω της δουλειάς) και λέω να σπρώξω μερικα απο τα φράγκα που πήρα (κοντά στα €2500) για ενα σχετικά φρέσκο όνειρο που θα ήθελα να εκπληρώσω οσο βρίσκομαι στον μάταιο τούτο κοσμο. Να μάθω μπάσο (λίγα βασικά πράγματα με φτάνουν).  

 

Εχω διαβάσει τα περισσότερα μπασιστικα threads του ΝΟΙΖ (πάνω απο 100 σελίδες). Ξέρω, λιγο πολυ, τι μπάσα έχετε η είχατε και ποια γουστάρετε.... Εχω δει τα καλλιτεχνικά του kwstas79, to aerodyne και κατι ωραία λουλούδατα...

 

Παραμένω όμως εν πλήρη συγχύσει αθώος.

 

Οπότε βοήθεια!!

 

Οι βασικοί μου στόχοι ειναι:

 

1. Να εχω ενα (επαναλαμβάνω ΕΝΑ) μπάσο.

2. Να γράφει στο headstock fender η odyssey

3. Να το δω και να το δοκιμάσω πριν το πάρω

4. Να ειναι επιπέδου τιμής τουλάχιστον του Am Std.

 

Τι το θέλω?

 

Θέλω να μάθω να παίζω αυτα που παίζει ο Roscoe Beck στο ipad app "on the path" (δηλαδή τα πολυ βασικά)

 

 

Δε με ενδιαφέρει το value for money... Μιλάμε για αρρώστια όχι για λογική.

 

Επίσης θέλω ενισχυτή...

 

Τι να κοιτάξω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Α, ρε Ντίνο σε καταλαβαίνω απόλυτα!

 

Ξέρω ότι αυτό το post μπορεί να θεωρηθεί "άκυρο" (και ίσως θα έπρεπε) γιατί δεν είμαι μπασίστας!

 

Εγώ πάντως αν μπορούσα, και εαν επρόκειτο μόνο για ένα μπάσο, αυτό θα έπαιρνα κι ας μην γράφει Fender ή odyssey (είναι ο ήχος μου σε όλα που έχουν σχέση με το μπάσο).

 

 

http://www.thomann.de/gr/human_base_roxy_b5_opn.htm

 

 

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ελεγα απο τα 2500 ευρώπουλα να διαθέσεις τα 500 για μπάσσο κι ενισχυτή και τα υπόλοιπα να τα δώσεις για μαθήματα. Το να αγοράσεις ενα μπάσσο σαν του "τάδε" μπασσίστα δε σημαίνει οτι θα παίξεις σαν κι αυτον. Καταλαβαίνω το πάθος και την ανάγκη αλλά ο ήχος ξεκινάει απο τα δάχτυλα και την εμπειρία. Σε πρώτη φάση λοιπόν θα σου έλεγα να κοιτάξεις τις αγγελείες το ΝΟΙΖ για κάποιο μπάσσο που να ειναι PJ και για αρχή ενα μικρό "μέσο" για να ακούς τον εαυτο σου. Αν έχεις το πάθος που προαναφέρεις όλα θα πάνε καλά και να πάει στο διάολο κρίση και τα παράγωγά της...

Φιλικά,

Αρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ελεγα απο τα 2500 ευρώπουλα να διαθέσεις τα 500 για μπάσσο κι ενισχυτή και τα υπόλοιπα να τα δώσεις για μαθήματα. Το να αγοράσεις ενα μπάσσο σαν του "τάδε" μπασσίστα δε σημαίνει οτι θα παίξεις σαν κι αυτον. Καταλαβαίνω το πάθος και την ανάγκη αλλά ο ήχος ξεκινάει απο τα δάχτυλα και την εμπειρία. Σε πρώτη φάση λοιπόν θα σου έλεγα να κοιτάξεις τις αγγελείες το ΝΟΙΖ για κάποιο μπάσσο που να ειναι PJ και για αρχή ενα μικρό "μέσο" για να ακούς τον εαυτο σου. Αν έχεις το πάθος που προαναφέρεις όλα θα πάνε καλά και να πάει στο διάολο κρίση και τα παράγωγά της...

Φιλικά,

Αρης.

 

Δεν προλαβαίνω για μαθήματα, βρε Άρη... Ειμαι πολυ μεγάλος ηλικιακά. Δεν εχει "πρώτη" η "δεύτερη" φάση... Μια και έξω ειναι, λαιμαι...

Το αντικείμενο με ενδιαφέρει... Η αίσθηση του να το εχεις αγκαλιά... το να το κοιτάς... Το να παίζεις κανένα δεκάλεπτο την ημέρα...

Τι ειναι το PJ??? κατι σαν το τρέχον fender deluxe με τους p και j μαγνητες?? Sorry αλλα ειμαι άσχετος

 

@fusiongtr - ωραίο, +1, θα το ψάξω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το αντικείμενο με ενδιαφέρει... Η αίσθηση του να το εχεις αγκαλιά... το να το κοιτάς... Το να παίζεις κανένα δεκάλεπτο την ημέρα...

 

 

Ακόμα δεν το πήρες και το περιόρισες σε 10λεπτη καθημερινή χρήση; Ελπίζω να έχεις σκοπό να ζήσεις για πάντα, αλλιώς δεν σε βλέπω να το μαθαίνεις το όργανο και είναι και βαρύ (pun may be intended).

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν το πήρες και το περιόρισες σε 10λεπτη καθημερινή χρήση; Ελπίζω να έχεις σκοπό να ζήσεις για πάντα, αλλιώς δεν σε βλέπω να το μαθαίνεις το όργανο και είναι και βαρύ (pun may be intended).

 

Είπαμε... Να το βλέπω θέλω... Να γίνουμε φίλοι...

 

"All I Really Want To Do"

 

I ain't lookin' to compete with you

Beat or cheat or mistreat you

Simplify you, classify you

Deny, defy or crucify you

All I really want to do

Is, baby, be friends with you.

 

No, and I ain't lookin' to fight with you

Frighten you or tighten you

Drag you down or drain you down

Chain you down or bring you down

All I really want to do

Is, baby, be friends with you.

 

I ain't lookin' to block you up

Shock or knock or lock you up

Analyze you, categorize you

Finalize you or advertise you

All I really want to do

Is, baby, be friends with you.

 

I don't want to straight-face you

Race or chase you, track or trace you

Or disgrace you or displace you

Or define you or confine you

All I really want to do

Is, baby, be friends with you.

 

I don't want to meet your kin

Make you spin or do you in

Or select you or dissect you

Or inspect you or reject you

All I really want to do

Is, baby, be friends with you.

 

I don't want to fake you out

Take or shake or forsake you out

I ain't lookin' for you to feel like me

See like me or be like me

All I really want to do

Is, baby, be friends with you

 

Έλα, δώσε συμβουλή ρε Κώστα... Και για ενισχυτή, εντάξει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fusiongtr - ωραίο, +1, θα το ψάξω ...

Μάλλον είναι ήδη καταργημένο (δεν το βλέπω στο site της human base), οπότε .... ότι προλάβεις!

Άκουσε και τα δείγματα του Θωμά (όχι ότι είναι πάντα αντιπροσωπευτικά, αλλά εδώ ταιριάζουν πολύ με τον ήχο από το βίντεο).

 

Αν είχα φράγκα ρε μαμώτο!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα squier p σε χρώμα που να σου αρέσει, να το αγκαλιάζεις, να κάνετε γούτσου-γούτσου, να σε βλέπει η κυρά σου και να αφρίζει από την ζήλια της. Ενισχυτή δεν χρειάζεσαι αρχικά, θα αγοράσεις κάτι μετά τα 3 χρόνια συμβίωσης όπου θα έχεte αποφασίσει αν ταιριάζετε αισθητικά, και θα μπορείτε επιτέλους να εξερευνήσετε ο ένας τον άλλον σε μέρη απόκρυφα. Ελπίζω να βοήθησα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα squier p σε χρώμα που να σου αρέσει, να το αγκαλιάζεις, να κάνετε γούτσου-γούτσου, να σε βλέπει η κυρά σου και να αφρίζει από την ζήλια της. Ενισχυτή δεν χρειάζεσαι αρχικά, θα αγοράσεις κάτι μετά τα 3 χρόνια συμβίωσης όπου θα έχεte αποφασίσει αν ταιριάζετε αισθητικά, και θα μπορείτε επιτέλους να εξερευνήσετε ο ένας τον άλλον σε μέρη απόκρυφα. Ελπίζω να βοήθησα.

 

;D ;D ;D

 

 

Αν είχα φράγκα ρε μαμώτο!

 

Can't buy u love, ρε φαζιε...

 

Ρε γ***το, όλοι στην πλάκα με παίρνουν...

Και καλα με το μπασο ξέρω τι να κάνω... Θα πάω στον Καγμάκη και τον Νακα και θα δω τι παίζει. Η θα δω στις αγγελίες του noiz

Με τον ενισχυτή τι θα κάνω δεν ξέρω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου