Προς το περιεχόμενο

Συνέντευξη Βαγγέλη Παπαθανασίου (1988)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα να διαβασω και αλλα πανω σε αυτο

Why do you come to Greece?

I have a failed love affair here.

 

Is it a woman you never gained? Is that attractive to you in any case?

(laughs) Greece itself is the failed love affair. When I'm abroad I want to come back. I come back, sit for a couple of weeks and then I feel I can't create anything here. Everything drives me away.

αλλα ο δημοσιογραφος αλλαξε κουβεντα

 

δεν ακουω πρωτη φορα τετοια, αλλα ηθελα να δω κατα τον Παπαθανασιου  ποια ειναι η αιτια, ειναι ο ηλιος που βαραει στο κεφαλι, η θαλασσα που σε ξεμυαλιζει, ο καθενας εχει την δικη του εξηγηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λίγες εβδομάδες πριν (ή μετά, δε θυμάμαι πια) είχει δοθεί μία συνέντευξη του στο περιοδικό "Ήχος", επίσης πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά πολύ μικρότερης έκτασης.

Η συνεντευξη στον Ηχο δημοσιευτηκε στο τευχος Ιανουαριου του 1988, και ηταν μια πολυ καλη συνεντευξη επισης με φοβερες φωτος απο το στουντιο στην Αθηνα. Η συνεντευξη επιανε περιπου 6 σελιδες. Ειχα αγορασει το συγκεκριμενο τευχος και εκανα την μ@λ@κια να το δανεισω σε ενα πιτσιρικα γειτονα, και εκτοτε η τυχη του αγνοειται. Το εψαχνα στο ιντερνετ ολα αυτα τα χρονια αλλα τιποτα, ωσπου πριν μολις δυο μηνες βρηκα ενα τυπο και μου εστειλε σκαναρισμενη την συνεντευξη.

Μια φραση που μου ειχε μεινει ολα αυτα τα χρονια απο τη συγκεκριμενη συνεντευξη ηταν η

"Το να παιζει καποιος synthesizer αντι για ταβλι ειναι αρκετα θεραπευτικο..." :P

 

Ενα δειγμα:

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνεντευξη στον Ηχο δημοσιευτηκε στο τευχος Ιανουαριου του 1988, και ηταν μια πολυ καλη συνεντευξη επισης με φοβερες φωτος απο το στουντιο στην Αθηνα. Η συνεντευξη επιανε περιπου 6 σελιδες. Ειχα αγορασει το συγκεκριμενο τευχος και εκανα την μ@λ@κια να το δανεισω σε ενα πιτσιρικα γειτονα, και εκτοτε η τυχη του αγνοειται. Το εψαχνα στο ιντερνετ ολα αυτα τα χρονια αλλα τιποτα, ωσπου πριν μολις δυο μηνες βρηκα ενα τυπο και μου εστειλε σκαναρισμενη την συνεντευξη.

Μια φραση που μου ειχε μεινει ολα αυτα τα χρονια απο τη συγκεκριμενη συνεντευξη ηταν η "Το να παιζει καποιος synthesizer αντι για ταβλι ειναι αρκετα θεραπευτικο..." :P

 

Ενα δειγμα:

 

 

Πολύ ενδιαφέρον, καθότι πριν δύο μέρες βρήκα και εγώ κάποιον από την Πάτρα που λέει ότι έχει το τεύχος, και περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί η σχετική διαπραγμάτευση. Μέχρι τότε, δε στέλνεις τα σκαναρίσματα να βρίσκονται;

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε. 8)

Πιστευω να βγαζεις τα γραμματα, κανε 100% zoom στις φωτος και θα διαβασεις αρκετα ευκολα τη συνεντευξη.

Vangelis_interview_Ihos_magazine_1988_1.thumb.jpg.9c98e8221f670c8675eac553d407bae9.jpg

Vangelis_interview_Ihos_magazine_1988_2.thumb.jpg.37d74bcc7902911406c0d17481059a1e.jpg

Vangelis_interview_Ihos_magazine_1988_3.thumb.jpg.db0355b5ed64a0789d7b376132d351cc.jpg

Vangelis_interview_Ihos_magazine_1988_4.thumb.jpg.9586e52cda937fbb436aa37ed0cb95ae.jpg

Vangelis_interview_Ihos_magazine_1988_5.thumb.jpg.e95a8d3aee53b767a2152f104567c280.jpg

Vangelis_interview_Ihos_magazine_1988_6.thumb.jpg.dfe006d6ad068712537fbb8a09e63bd2.jpg

Vangelis_interview_Ihos_magazine_1988_7.thumb.jpg.e705b1153755a6363af05f106e40f910.jpg

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη.

Ακόμα και σήμερα δημιουργεί τις ίδιες πάνω κάτω εντυπώσεις που μου έκανε όταν την πρωτοδιάβασα στον Ήχο.

Εκείνο που βγαίνει επίσης ως θλιβερό συμπέρασμα είναι ότι 25 χρόνια μετά σχεδόν τίποτα δεν έχει αλλάξει στη χώρα μας...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο Vangelis είναι ατάλαντος και άσχετος με τη μπάλα.

 

Ο Καταράχτης κάνει ότι μπορεί για να ξαναμπει στην ομάδα των καλών του νοιζ, αλλά δεν τον θέλουμε.

 

Η συνέντευξη είναι προϊόν φαντασίας αφού όλοι γνωρίζουν πως εγώ με το Βαγγέλη Παπ (έτσι τον φώναζα φιλικά) είμασταν φιλαράκια από τα 80s. Του έχω μάθει πολλά πράγματα, κάποια απ'τα οποία έχω κάνει άρθρα εδώ για τη χάρη σας.

 

Αλήτες...

 

Άντε γειά!  ;D ;D ;D

 

 

 

(Εκπληκτικά πράγματα waterfall. Ευχαριστούμε... :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου