Προς το περιεχόμενο

Συνέντευξη Βαγγέλη Παπαθανασίου (1988)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτα μονο ο WATERFALL-K  τα επιτυγχανει.Απο βαθους καρδιας ευχαριστω Κωστα !!Ο Βαγγελης Παπαθανασιου ηταν και εξακολουθει να ειναι μεγαλο κεφαλαιο για την Πατριδα μας !!!Οσοι πιστοι διαβαστε !!

Οσο για τον Waterfall τα 5670 + μηνυματα του δειχνουν ανθρωπο με ορεξη και γνωσεις (κινητη βιβλιοθηκη,δισκοθηκη κλπ).!!!!!!!!!!!!!!!Για αυτοι και τον συμπαθω και μαχομαι μαζι του ποτε μας δοθει η ευκαιρια !!Και παλι μπραβο Κωστα!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωραία συνέντευξη waterfall. Βάζω κάποια κομμάτια που με άρεσαν.

 

"Είναι φυσικό ένας άνθρωπος να δουλεύει μόνος του. Πολύ πιο φυσικό από το να δουλεύει με άλλους… Ειδικά ένας δημιουργός δουλεύει πάντα μόνος του."

 

"Το πιο σημαντικό για μένα είναι να δουλεύω και να παράγω άσχετα αν κάτι πρόκειται να δημοσιοποιηθεί.

Η εταιρία ήθελε να γίνει κάτι κατά κάποιο τρόπο εμπορικό. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι εμπορικό. Αυτοί που ισχυρίζονται ότι το καταλαβαίνουν μιλάνε γι’ αυτά που ήταν επιτυχημένα στο παρελθόν. Το χθες όμως και το σήμερα είναι διαφορετικά πράγματα."

 

Για το φολκλόρ.

 

"Προσωπικά δεν μου ικανοποιεί καμία ανάγκη, συνυπάρχει μαζί με τις άλλες εκφράσεις και το αισθάνομαι ή δεν το αισθάνομαι. Βασικά αυτή τη μουσική πρέπει να την παίρνεις σαν μια ρίζα, σαν ένα ξεκίνημα για κάτι. Το καθαρό φολκλόρ δε νομίζω ότι εκφράζει σήμερα τον κόσμο, είναι απλώς η πρώτη ύλη."

 

"Η ευρωπαική κουλτούρα έχει υπερεκτιμηθεί. Σε σχέση με την παγκόσμια παράδοση και αρμονία είναι ψίχουλα που τα ‘χουμε εξιδανικεύσει και αναγάγει σε κέντρο του κόσμου."

 

Για την υγεία και ισορροπία του έργου του.

 

"Είναι η ζωή μου έτσι, φροντίζω να προστατεύω και να διατηρώ κάποια επαφή με τη φυσικότητα. Υπάρχουν βέβαια και στιγμές που δημιουργώ κάτω από καταστάσεις έντονες αλλά αυτή η ένταση δε διοχετεύεται στη μουσική μου, υπάρχει απλώς εσωτερικά.

Δε μου αρέσει η υποκρισία της υπερβολής. Όταν κάτι φτάνει σε ακραίες καταστάσεις μπορεί να αποδειχθεί βλαβερό στην περίπτωση που δεν είναι πηγαίο και φυσικό."

 

Για όσους ζητούν εξηγήσεις.

 

"Κοιτάξτε, δεν έχω την ευχέρεια να μιλάω γι’ αυτά που κάνω όπως διάφοροι άλλοι που εξηγούν τα έργα τους. Εγώ δεν εξηγώ τίποτα."

 

Για το target group

 

"Βεβαίως και δεν υπάρχει. Αν υπήρχε τότε η μουσική θα ήταν πολύ περιορισμένη ή μάλλον πολύ υπολογισμένη."

 

"Όπως είπα και πριν τίποτε δεν είναι ολοκληρωτικά νέο. Τα πράγματα ανήκουν σε μια αλυσίδα εξέλιξης που τα συνδέει με το παρελθόν. Αυτό όμως που έχει σημασία σε ένα έργο είναι η ερμηνεία που δίνει ο συνθέτης παίρνοντας από τη φύση και όχι από το «συνάδελφό» του.

Όταν έχω τη φύση μπροστά, τι να τα κάνω τα έργα του παρελθόντος που είναι δευτερογενής κατάσταση."

 

http://www.youtube.com/watch?v=K_ee2lLyLCk

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχει κάποιο νόημα να γίνει μια συζήτηση πάνω στα λεγόμενα του κ. Παπαθανασίου; Ή για το πόσο αξία έχουν τα λεγόμενα κάποιου, ανάλογα με το ποιός είναι, κλπ; Μήπως σε άλλο θρεντ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys για τα καλα σας λογια, αλλα μην υπερβαλλετε. Εγω απλα ανεβασα μια παλια συνεντευξη(εις) του Παπαθανασιου. 8) Παρακατω ποσταρω ενα βιντεο/συνεντευξη του απο εκεινη την περιοδο, το 1990 στην ET1. Σπανιο βιντεο που μπορει ακομα να υπαρχει στο youtube, αλλα απο το λιγο ψαξιμο που εκανα πριν δεν το βρηκα.

 

Οποτε το ανεβασα ξανα πριν λιγο. Η εικονα ειναι χαλια, αλλα εχει ενδιαφερον γιατι δειχνει τον Παπαθανασιου στο στουντιο στην Αθηνα να αυτοσχεδιαζει και να ηχογραφει. Η συνομιλια του με τη δημοσιογραφο της ΕΤ ακουγεται στο background, ενω σε καποιο σημειο μιλαει και ο ηχοληπτης του. Οποιος τον δει και τον γνωρισει ας μας πει και το ονομα του.

 

Το βιντεο ειναι 11 λεπτα και η μουσικη που ακουγεται ειναι παιγμενη live στο στουντιο, η δημοσιογραφος φαινεται "γενικων καθηκοντων", μαλλον δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με το εργο του, ισως γι αυτο ο Βαγγελης ακουγεται λιγο βαριεστημενος οταν απανταει στις "φλατ" ερωτησεις της.

Το βιντεο δειχνει "αναποδα", σαν να το βλεπεις απο καθρεπτη, πως εγινε αυτο μονο αυτος που το ανεβασε την πρωτη φορα ξερει. Εστω κι ετσι ομως, παραμενει ενα ντοκουμεντο.

Ολα τα λεφτα στα τελευταια 2 λεπτα... :P

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιο νόημα να γίνει μια συζήτηση πάνω στα λεγόμενα του κ. Παπαθανασίου; Ή για το πόσο αξία έχουν τα λεγόμενα κάποιου, ανάλογα με το ποιός είναι, κλπ; Μήπως σε άλλο θρεντ;

 

Τι εννοείς? Εγώ πάντως παιδιά όσο και αν θαυμάζω τον Παπαθανασίου, μερικά από αυτά που λέει μου φαίνονται λίγο επιτηδευμένα. Σα να το τραβάει λίγο με καλλιτεχνικές απαντήσεις που δεν έχουν πάντα νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιο νόημα να γίνει μια συζήτηση πάνω στα λεγόμενα του κ. Παπαθανασίου; Ή για το πόσο αξία έχουν τα λεγόμενα κάποιου, ανάλογα με το ποιός είναι, κλπ; Μήπως σε άλλο θρεντ;

Mα ο μοναδικος λογος υπαρξης μιας συνεντευξης σε ενα φορουμ ειναι για να σχολιαστουν τα λεγομενα, βασικα αυτος ειναι ο μοναδικος λογος που μια συνεντευξη δημοσιευεται και καθολου, τι αλλο δηλαδη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα αυτο

"Όπως είπα και πριν τίποτε δεν είναι ολοκληρωτικά νέο. Τα πράγματα ανήκουν σε μια αλυσίδα εξέλιξης που τα συνδέει με το παρελθόν. Αυτό όμως που έχει σημασία σε ένα έργο είναι η ερμηνεία που δίνει ο συνθέτης παίρνοντας από τη φύση και όχι από το «συνάδελφό» του.

Όταν έχω τη φύση μπροστά, τι να τα κάνω τα έργα του παρελθόντος που είναι δευτερογενής κατάσταση."

θυμηθηκα που σε ενα αλλο φορουμ ειχε αναρτηθει αυτο το βιντεο

σε ενα thread με ονομα ‘’τα κλεμμενα’’ κατι τετοιο

 

‘’παιρνοντας απο τη φυση και οχι απο το «συναδελφο» ’’ ετσι Vangelis ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην υποθεση Λογαριδη την εχουμε συζητησει σε αλλο θρεντ. Βρες το και διαβασε το. Η ολη ιστορια ειναι για γελια.

Στο μεταξυ ας ακουσουμε κατι καταλληλο γι αυτη την ωρα. image.gif

 

 

Saxophone: Dimitris Tsakas

Spoken word: Akiko Ebi & Oliver Stone

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου