Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση μπάσου μέσω DI


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, παίδες και καλό μήνα!

 

  :)

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα:

 

Υπάρχει μια πιθανότητα να παίξω με τη μπάντα μου live, μέσα στον Ιούνιο και επειδή ο ενισχυτής μπάσου, που είναι διαθέσιμος, είναι, μάλλον, μικρός, σκέφτηκα να συνδεθώ, απευθείας, στο PA, μέσω του Presonus TubePre.

 

Είναι κάτι τέτοιο εφικτό και αν ναι, πώς γίνεται, ακριβώς;

 

Θα χρειαστεί να έχω τον ενισχυτή μου, ούτως ή άλλως, ως μόνιτορ;

 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων και συγχωρείστε μου την ασχετοσύνη!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε και το ενισχυτάκι μαζί σου για να το έχεις σε συνδιασμό με τα monitor του stage. Δεν είναι ανάγκη να έχεις το presonus, ένα τυπικό DI που φαντάζομαι θα υπάρχει από αυτόν που στήνει, θα κάνει την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε και το ενισχυτάκι μαζί σου για να το έχεις σε συνδιασμό με τα monitor του stage. Δεν είναι ανάγκη να έχεις το presonus, ένα τυπικό DI που φαντάζομαι θα υπάρχει από αυτόν που στήνει, θα κάνει την δουλειά.

 

οπότε, υποθέτω, αφήνω το θέμα "σύνδεση" στον ηχολήπτη...

ωραία!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε, υποθέτω, αφήνω το θέμα "σύνδεση" στον ηχολήπτη...

ωραία!

 

:)

Καλό είναι να έχεις ένα σοβαρό di και να μην αφήσεις το θέμα di στον ηχολήπτη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να έχεις ένα σοβαρό di και να μην αφήσεις το θέμα di στον ηχολήπτη.

 

το presonus, πιστεύεις, θα με βγάλει;

 

η άλλη εναλλακτική είναι το behringer v-amp3 (για κιθάρα), που μπορώ να το έχω σε bypass mode.

 

edit: Να αναφέρω ότι υπάρχει η πιθανότητα απόκτησης ενός ενισχυτή μπάσου Stinger (by Proel), 1x12, 50watt.

 

Καταρχήν, αξίζει ως ενισχυτής; (από όσο έψαξα στο διαδίκτυο, δε βρήκα κάποια αναφορά σε αυτόν).

 

Θα είναι καλύτερη λύση, για κάποιο live?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 watt είναι εξαιρετικά λίγα για να παίξουν δίπλα σε τύμπανα ακόμα κι αν θες τον ενισχυτή μόνο για προσωπικό μόνιτορ που για μένα είναι λάθος αντίληψη βέβαια, εκτός κι αν είναι πολύ μικρό το μαγαζί. Πρέπει να σ'ακούν και οι υπόλοιποι και ειδικά ο ντράμερ. Αυτό γίνεται και απ'τα μόνιτορ βέβαια αν και δεν είναι το ίδιο. Αν φυσικά έχει δικό του μόνιτορ ο ντράμερ..

 

Όπως και να χει αν δεν είναι ακουστικό φάση το σετ (ή τα τύμπανα πολύ μικρά) τα 50 watt είναι πολύ λίγα. Στην καλύτερη να ακούς εσύ οριακά, στη χειρότερη δεν θα ακούς τίποτα. Καλύτερα 100 ή και παραπάνω. Ειδικά στο μπάσο είναι πολύ προτιμότερο να τα χεις και να τον βάζεις χαμηλά, παρά να τσιτώνεις τον μικρό. Μπορεί το επίπεδο db να είναι το ίδιο, αλλά πρακτικά το headroom του μεγάλου, ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις, είναι έτη φωτός μακριά απ'του τσιτωμένου μικρού, πόσο μάλλον 50άρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το presonus, πιστεύεις, θα με βγάλει;

Ναι, θα σε βγάλει.

Είναι αξιοπρεπές για τα λεφτά του.

Ήσυχο και με το απαραίτητο gain από τη λάμπα.

 

Από κει και πέρα εξαρτάται.

Ένα di για μένα είναι απαραίτητο στον εξοπλισμό του μπασίστα.

Βέβαια di από di έχουν διαφορές που ακούγονται και συνήθως πληρώνονται.

 

Μιας και μου δίνεται η ευκαιρία, θα αναφέρω μερικά από αυτά.

 

Holy grail είναι το ανοικονόμητο (σε χρήματα, βάρος και όγκο) Reddi της Α-Designs.

Είναι απλά απίστευτο και από άλλο πλανήτη σε ήχο.

 

Πετάλι / προενισχυτής με αξιοπρεπές DI (με pre & post switch) είναι το RMI Basswitch IQ DI της Lehle. Αν το βρείτε μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση (φτιαγμένο σαν τανκς), το χτυπάτε αλύπητα. Θοδωρή, έχει και είσοδο με εμπέδηση για κοντραμπάσσο.  ;)

 

Σε rack υπάρχουν αρκετά και δεν είναι αντικείμενο του thread τώρα.

 

Σε απλό, καθαρό, μικρό και ήσυχο di, έχει η Radial το JDI το οποίο, έχοντας μέσα Jensen μετασχηματιστή, είναι εγγύηση σοβαρού αποτελέσματος.

 

Για να βλογήσω και τα γένια μου, το swiss army knife των πεταλιών που λέγεται Ζοοm Β3 έχει ένα ήσυχο DI μαζί με το bonus όλων των άλλων ευκολιών που περιέχει.

 

edit: Να αναφέρω ότι υπάρχει η πιθανότητα απόκτησης ενός ενισχυτή μπάσου Stinger (by Proel), 1x12, 50watt.

 

Καταρχήν, αξίζει ως ενισχυτής; (από όσο έψαξα στο διαδίκτυο, δε βρήκα κάποια αναφορά σε αυτόν).

Μην πετάς τα λεφτά σου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα σε βγάλει.

Είναι αξιοπρεπές για τα λεφτά του.

Ήσυχο και με το απαραίτητο gain από τη λάμπα.

 

Η αλλαγή λάμπας θα κάνει κάποια αισθητή βελτίωση στον ήχο μου;

 

Μην πετάς τα λεφτά σου.

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή.  ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγή λάμπας θα κάνει κάποια αισθητή βελτίωση στον ήχο μου;

To "αισθητή" είναι το ζητούμενο όπως μπορείς να καταλάβεις.

Κάποια διαφορά λογικά θα υπάρξει όμως.

Αν δεν έχεις πρόβλημα μικροφωνισμού/παραμόρφωσης, δεν θα την άλλαζα. Αν θέλεις ντε και καλά να την αλλάξεις (που σίγουρα θα θέλεις), μην τα χώσεις σε 5751 και λοιπά καθότι λόγω της θέσης της, δεν θα ακούσεις πολλά. Μια JJ στο δεκάρικο και είσαι σούπερ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου