Προς το περιεχόμενο

REVERB σε λαμπάτο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δικη μου επιλογη μετα απο παρα πολυ ψαξιμο ο δικος μας Crazy tube Circuits SPLASH !!!

 

http://crazytubecircuits.com/wp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ thread starter, μιας και παίζω surf rock μουσική, έχω ψάξει αρκετά το θέμα "reverb".

 

Προφανώς στο παίξιμό σου δεν χρησιμοποιείς έντονα το reverb και το θες απλά για να "χρωματίζεις" τον ήχο σου. Οι περισσότεροι ενισχυτές που έχουν built in reverb, έχουν spring reverb, κάτι πολύ ιδιαίτερο που μπορείς να αναζητήσεις και εσύ και καλά θα κάνεις.

 

Οι επιλογές που θα παραθέσω, καθώς και αρκετά επιχειρήματα είναι υπέρ του spring reverb. Το crazy circuits πχ απέχει από κάτι τέτοιο, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό πετάλι, απλά είναι άλλο είδος reverb.

 

Κάποια από τα πετάλια που αναφέρθηκαν όπως το boss ή το tc, ή το hardwire, έχουν spring reverb. Προσωπικά όμως, τα συγκεκριμένα 3 δεν μου έχουν πολυαρέσει.

 

Το malekko, είναι μια καλή επιλογή αν το βρεις, αν και προσωπικά προτιμώ το Omicron spring. Επίσης αν δεν κάνω λάθος έχει βγει νέα έκδοση, το chicklet.

 

Τα reverb της ehx, είναι επίσης μια στάνταρ επιλογή που όμως δεν μου αρέσει προσωπικά. Είναι οκ αν θες να χρωματίζεις τον ήχο σου με ένα reverb χαμηλά, αλλά όχι κάτι παραπάνω. Ο μόνος λόγος να προτιμήσεις το Holy grail πχ, είναι η τιμή.

 

Το crazy circuits, είναι επίσης ένα πολύ καλό πετάλι όμως απέχει πολύ από το spring άκουσμα και είναι πολύ ακριβό. Στα ίδια λεφτά παίρνεις κάτι καλύτερο. Το ίδιο και το Strymon, το οποίο δεν αναφέρθηκε. Είναι επίσης ακριβό αλλά πολύ καλό και έχει και spring επιλογή (όμως προσωπικά στο σύνολο, επίσης δεν μου αρέσει :P)

 

Για εμένα οι καλύτερες επιλογές για αυτό που θέλεις είναι 3:

- subdecay spring theory

- mr black deluxe

- malekko omicron

 

Τα πετάλια αυτά προσφέρουν ακριβώς αυτό που ζητάς: το reverb από κάποιον ενισχυτή που δεν έχει reverb και μάλιστα σε καλή ποιότητα. Το mr black μάλιστα έχει και την επιλογή για tremolo, που έχουν οι fender ενισχυτές, εκτός από το reverb.

Αν πχ είχες έναν fender twin, ή έναν deluxe, θα είχε μέσα spring reverb και θα είχες μόνο ένα knob για το reverb, απλά για την ποσότητα που θες.

Τα πετάλια αυτά σου δίνουν ακριβώς αυτό, έναν πιστό ήχο από built in reverb tank.

Επίσης, έχουν αρκετά retro και ει δυνατόν πιστή εξομοίωση του spring reverb. Μάλιστα το subdecay έχει και room reverb επιλογή, επίσης όμορφη.

Ακόμη, έχουν αρκετά ζεστό ήχο και όχι τόσο "ψηφιακό", κάτι που είναι το βασικό πρόβλημα του frv πχ, που αναφέρθηκε. Θα είσαι οκ λοιπόν σε μια πρόβα, ή σε ένα Live. Κάπου με μεγάλες εντάσεις που σαφώς θα θέλεις να ακούγεται το ανάλογο χρώμα στο σύνολο του Mix. Για εμένα αυτό είναι το κύριο πρόβλημα με τα περισσότερα reverbs και είναι και ο βασικός λόγος που κάποια είναι πιο ακριβά.

Τέλος, είναι μικρά και compact. Τόσο σε μέγεθος όσο και σε χειρισμό. Σε ένα μικρό πετάλι με λίγα knobs, έχεις ό,τι θέλεις. Δεν έχεις τις επιλογές που έχεις αλλού, αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό δεν θα το είχες σε έναν twin πχ. Δεν ξέρω καν αν το χρειάζεσαι, με αυτά που μας περιέγραψες.

 

Το ότι έβαλα το subdecay πρώτο, δεν είναι τυγχαίο μιας και το πουλάω κιόλας (για πληροφορίες στείλε μου ένα Inboxaki). Το χρησιμοποιώ καιρό και προσωπικά είναι από τα πιο ωραία πετάλια που έχω παίξει.

 

Επίσης κάτι "κακό", είναι το ότι μιας και είναι εξ Αμερικής και όχι τόσο γνωστά, δεν θα τα βρεις να τα δοκιμάσεις εύκολα, ενώ μάλλον θα τα βρεις σε μεγαλύτερη τιμή της κανονικής, αν κάποιος αντιπρόσωπος στην Ευρώπη τα δίνει. Εκτός αν τα βρεις μεταχειρισμένα. Το spring theory το βρήκες ήδη πχ :P

 

Τέλος, να πω ότι για εμένα η καλύτερη επιλογή είναι το topanga της catalinbread, αλλά είναι πάρα πολύ ακριβό και σίγουρα δεν αξίζει για κάτι τέτοιο που περιγράφεις πως ζητάς.

 

(Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος κανόνας που απαγορεύει να λέμε ότι πουλάμε πετάλια στο forum, αν παραβίασα κάτι τέτοιο παρακαλώ ενημερώστε με)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου