Προς το περιεχόμενο

Axe-FX II Best Lead Presets Test - by Stel Andre


Stel Andre

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ. Παραθετω το τριτο κατα σειρα βιντεο της σειρας που τεσταρω ηχους στο Axe FX 2. Πιο συγκεκριμενα στο βιντεο αυτο τεσταρω μερικους απο τους πιο ωραιους κατα την αποψη μου παντα, ηχους που μπορει κανεις να βρει στο Axe FX 2. Δινω περισσοτερη εμφαση σε ηχους στυλ Plexi γιατι ειναι ελεινα καλοι! Ελπιζω να σας αρεσει! Εβιβα!

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

οι περισσοτεροι (οχι ολοι  ομως :P) ηχοι ηταν πολυ ωραιοι. Δυναμικοι, ζεστοι και διαυγεια!!!

 

Και αυτοί οι λίγοι,με ελάχιστο πείραγμα γίνονται τρομεροί! :)

 

Μπράβο ρε Stel,πολύ ωραίο clip!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πω, ήταν ωραίοι αλλά δεν με έκανε κάποιος να ενθουσιαστώ τρελά...

Ίσως να φταίει το ότι δεν τους άκουσα στα πλαίσια ενός κομματιού.

 

Σε ευχαριστούμε για ένα ακόμα ωραίο κλιπ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτοί οι λίγοι,με ελάχιστο πείραγμα γίνονται τρομεροί! :)

 

Που σημαίνει ότι βαρέθηκε ο Steltrucci να κάνει αυτό το ελάχιστο πείραγμα? Και τέλος πάντων, το Axe FX δεν πάσχει πουθενά από άποψη ήχου?

 

Για να πω την αλήθεια, ούτε εγώ τρελάθηκα με τους ήχους, αν και μου άρεσαν σχεδόν όλοι. Θέλω να πω, μου φάνηκαν ωραίοι και χρηστικοί (φαντάζομαι θα στέκουν μια χαρά και σε μια μίξη με το απαραίτητο eq όπου χρειάζεται) αλλά δεν ενθουσιάστηκα κι επίσης θεωρώ πως ανάλογα αποτελέσματα θα μπορούσα να πετύχω και με μια πεταλιέρα.

 

Πάντως το βίντεο ήταν πολύ καλό. Και το Axe FX φαίνεται πολύ καλό μηχάνημα για κάποιον που χρειάζεται όλων των ειδών τους ήχους σε μια συσκευή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Που σημαίνει ότι βαρέθηκε ο Steltrucci να κάνει αυτό το ελάχιστο πείραγμα? Και τέλος πάντων, το Axe FX δεν πάσχει πουθενά από άποψη ήχου?

 

Για να πω την αλήθεια, ούτε εγώ τρελάθηκα με τους ήχους, αν και μου άρεσαν σχεδόν όλοι. Θέλω να πω, μου φάνηκαν ωραίοι και χρηστικοί (φαντάζομαι θα στέκουν μια χαρά και σε μια μίξη με το απαραίτητο eq όπου χρειάζεται) αλλά δεν ενθουσιάστηκα κι επίσης θεωρώ πως ανάλογα αποτελέσματα θα μπορούσα να πετύχω και με μια πεταλιέρα.

 

Πάντως το βίντεο ήταν πολύ καλό. Και το Axe FX φαίνεται πολύ καλό μηχάνημα για κάποιον που χρειάζεται όλων των ειδών τους ήχους σε μια συσκευή.

 

Δεν θέλω να απαντώ εξ ονόματός του,απλώς ο ίδιος ήθελε να δείξει πώς είναι οι preset ήχοι,χωρίς επεξεργασία.Εγώ στο δικό μου Axe Fx (το Ultra),έχω φτιάξει 5-6 presets από το μηδέν,για να ταιριάζουν καλύτερα με το δικό μου style.

 

Πάντως όλοι οι preset ήχοι είναι εξαιρετικές βάσεις και αν πειράξεις 2-3 παραμέτρους που σε χαλάνε θα πάρεις πολύ καλό αποτέλεσμα.Στο forum της fractal υπάρχουν διάφορα guides με συμβουλές ώστε να πάρεις ακόμα πιο ρεαλιστικό αποτέλεσμα.(χρήση dual καμπίνας,πείραγμα master volume,parametric eq,κλπ)

 

Πάντως Noizy πρέπει να το ακούσεις από κοντά.Είναι μαγικό από κοντά το μηχάνημα,οι δυναμικές του είναι πάρα πολύ κοντά στο ''real thing''.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ δυνατο μηχανημα και νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να συγκριθει με καμια πενταλιερα. Σιγουρα οι πενταλιερες εχουν εξελιχθει στις μερες μας (βλεπε pod 500κλπ) ομως ειλικρινα.. το ιδιο ειναι οταν ενα μηχανημα κανει 500 ευρω και το ιδιο ειναι οταν κανει 2200? Προφανως πολλοι συζηταμε οτι ισως ειναι λιγο υπερεκτιμημενο το Axe ομως αν σκεφτει κανεις τι τεχνολογια χρησιμοποιει, το θετει βασιλια κ μονο αυτο. Οσο αφορα το modeling, το συστημα με τα 2 dsp chips (G2 modeling system) το καθιστα ταχυτατο και σαφεστατο. Αλλα οκ αυτο παει στα κομματια, πολλες πενταλιερες ακουγονται αρκετα καλα στο modeling των ενισχυτων. Εκει που το Axe παιρνει επαξια την κορωνα, ειναι στις δυναμικες. Το ευρος τους, η ποιοτητα τους, η σαφηνεια τους.. απλα σε καθηλωνει. Δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο ποτε μου. Κ ξερετε.. δεν ειναι κατι που μπορει να φανει σε ενα απλο βιντεο. Αν πιασεις μια κιθαρα και την κουμπωσεις στο Axe και πειραματιστεις με τα dynamics, απλα θα μεινεις με τη μασελα ορθανοικτη. Δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλει τετοιο αποτελεσμα καμια πενταλιερα. Τουλαχιστον οχι ακομα.

 

Οσο για τα εφε, ολα που ακουστηκαν στο βιντεο ειναι αυτο που λεμε straight outta the box. Οσο επισης για το tweaking ειμαι απειρα lazy και δε καθομαι να πειραξω κ πολυ. Τα βασικα μονο και κυριως οτι καταλαβαινω! Εχει τοσα πολλα μεσα που πραγματικα νιωθω οτι ουτε την επιφανεια δε ξυνω. Ειμαι σιγουρος οτι το preview μου εν μερει αδικει και το Axe. Νιωθω οτι ειναι αλλες τοσες φορες καλυτερο απο οτι εχω ηδη καταλαβει η απο οτι ηδη ακουγεται απο αυτα που παιζω. Που θα παει.. θα το μαθω!!

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου