Προς το περιεχόμενο

The blue side band @ balcony TV


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραίο. Όλο και καλύτεροι γίνεστε.

 

Δεν θέλω να μειώσω την αξία του κομματιού, είναι πολύ ωραίο σαν σύνολο, αλλά κόλλησα με την κιθάρα του Αργύρη. Πέρα απ' το προφανές της καλής του τεχνικής, έχει δικό του ήχο και παίζει όπου και όσο πρέπει.

 

Μπράβο σας ρε παίδες!

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολυ καλο οντως. Εγω δεν εχω ακουσει την αλλη εκτελεση για να τις συγκρινω, αλλα αυτη μου αρεσε απο μονη της. Ωραιο το arrangement με τρεις κιθαρες δυο κιθαρες, ''τσελο'', φωνη και φυσαρμονικα. Επισης εγω (οπως φανταζομαι και πολλοι αλλοι) δεν ξερω ποιος ειναι ο Αργυρης και γενικα ποιος ειναι ποιος, αλλα απ'οτι καταλαβα απ'τα λεγομενα, ο Αργυρης ειναι με το maple. Σωστα? Αυτο που με μπερδεψε ηταν το οτι ''κοιταει στο απειρο'' απ'τη στιγμη που φοραει μαυρα γυαλια ;D

Anyway, ωραιο τραγουδι, ωραιο video, ωραιο dress code(υποθετω οτι ειναι δικο σας και οχι οδηγια της εκπομπης). Αρνητικο σκηνοθετικα το οτι, μετα το τελος του τραγουδιου, ο παρουσιαστης ερχεται και στεκεται σε σημειο που κρυβει τον... Αργυρη(?).

Τα συγχαρητηρια μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Λοιπον απο αυτα που εχω ακουσει απο σας και απο τα δυο λαιβ βιντεακια που ειδα εχω να πω οτι μουσικα οντως ειναι πολυ καλο το αποτελεσμα με τις κιθαρες κτλ αλλα το θεμα μου εμενα δυστηχως ειναι ο Frontman.Συγνωμη παιδες αλλα μου φαινεται και ακουγεται τελειως φλατ χωρις να μου δινει κατι να πιαστω ,ουτε καν μια συγκαλημενη ενταση που πολλες φορες ειναι και το ζητουμενο της μουσικης που παιζεται.Δεν ακουω κατι να πιαστω δηλ και καμια φορα εκει που περιμενω αυτο το κατι δεν το λαμβανω.

  Ξερω τα λεγομενα μου ερχονται σε αντιθεση με ολα τα σχολια και ειναι πιο γενικα ,μιλωντας για ολο το σχημα οπως το ακουω εγω,αλλα δυστηχως ετσι το ακουω.

Το συγκεκριμενο ενω ειναι καλο ειναι μονο αυτο και οχι κατι παραπανω που θελω να βγαινει απο μπαντες αυτου του στυλ.

Αυτα απο μενα χωρις καμια διαθεση κακιας αλλα ειλικρινης αποψης καθαρα δικης μου βεβαια.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μουσικα ειναι καταπληκτικο το αποτελεσμα.

 

οι κιθαρες παιζουν ακριβως αυτο που πρεπει για να γεμιζει το κομματι χωρις να υπερβολες!

 

ειναι δυσκολο τρεις κιθαραες να ακουγουνται τοσο ωραια μαζι

 

μπραβο σας :)

 

το μονο αρνητικο για μενα ειναι αυτο που λεει ο Johnny, η φωνη δηλαδη.

περα που ειναι αρκετα φλατ(οκ αυτο μπορει να ειναι και αποψη) υπαρχουν και αρκετα θεματα με την προφορα.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι προλαλησαντες τα ειπαν εξαιρετικα, εγω θελω να σταθω στα σημαντικα πραγματα.

ειναι προφανες οτι η μπαντα εχει προσλαβει στυλιστα, δεν ειναι τυχαια η επιλογη των χρωματων στις κιθαρες, τους ενισχυτες και τα φινα κουστουμακια.

 

:P 8) ;D

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ΟΚ όλα. Και το ebow και η NickCave-ική tele και φωνή - εξαιρετική χροιά, όλα σούπερ.

 

Για την ακρίβεια τόσο σούπερ ώστε οτιδήποτε λέγεται κατόπιν από τον οικοδεσποτη να ακούγεται λίγο ξεκούδουνο. 

Αν είναι μάγκας, θα πρέπει να έχει βιντεοσκοπήσει και κάτι από το τζαμ σας με τους περαστικούς gypsy band. Αυτά είναι τα ωραία... (Μα τόσο αλλού είμαι; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικά εξαιρετικόν! Πολύ ωραία ενορχήστρωση και άψογη εκτέλεση από Πέτρο και Αργύρη.

 

Με τον Αργύρη τα έχουμε πει και παλιότερα: ο τραγουδιστής/συνθέτης χρειάζεται ένα-δυο μαθήματα δημοσίων σχέσεων. Βγαίνει οριακά ευγενής στο μπλα μπλα μετά. Προσωπικώς καταλαβαίνω τον καλλιτέχνη που έχει τις ανησυχίες του και δεν θέλει/μπορεί να τις μοιραστεί με τον κάθε επίδοξο μουσικό ρεπόρτερ αλλά σε κάθε περίπτωση, μισό χαμόγελο και μια-δυο κουβέντες παραπάνω κάνουν καλό στη μπάντα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε :)

 

ειναι προφανες οτι η μπαντα εχει προσλαβει στυλιστα, δεν ειναι τυχαια η επιλογη των χρωματων στις κιθαρες, τους ενισχυτες και τα φινα κουστουμακια.

 

:P 8) ;D

 

;D σε αυτό το βίντεο παρατήρησα κι εγώ οτι είμαστε και endorsers της pedaltrain

 

Για το θέμα του φροντμαν (;D), εννοείται οτι η ειλικρινής άποψη υπολογίζεται και εκτιμάται, αλλά καθαρά για θέματα εικόνας, η τελείως προσωπική μου άποψη είναι οτι αν κάποιος προσπαθεί να παραστήσει κάτι που δεν είναι, αυτό φαίνεται άσχημα. Και επειδή θυμάμαι οτι πριν γίνω μέλος του συγκροτήματος έβρισκα αυτή τη στάση σεμνή αντί για μουντρούχα κρίνω σωστό να το αναφέρω, επ' ουδενί ως αντίσταση στην κριτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικά εξαιρετικόν! Πολύ ωραία ενορχήστρωση και άψογη εκτέλεση από Πέτρο και Αργύρη.

 

Με τον Αργύρη τα έχουμε πει και παλιότερα: ο τραγουδιστής/συνθέτης χρειάζεται ένα-δυο μαθήματα δημοσίων σχέσεων. Βγαίνει οριακά ευγενής στο μπλα μπλα μετά. Προσωπικώς καταλαβαίνω τον καλλιτέχνη που έχει τις ανησυχίες του και δεν θέλει/μπορεί να τις μοιραστεί με τον κάθε επίδοξο μουσικό ρεπόρτερ αλλά σε κάθε περίπτωση, μισό χαμόγελο και μια-δυο κουβέντες παραπάνω κάνουν καλό στη μπάντα.

 

 

 Αυτο είναι ενα απίστευτα σοβαρό θέμα που ανοίγει ο jj.

Απο  προσωπική μου εμπειρία εχω γνωρίσει καλλιτέχνες που είναι τρομερά ταλαντούχοι και με απίστευτο παιχτικο επίπεδο   αλλα που παράλληλα δείχνουν, (δεν είναι ουτε το επιδιώκουν )  αντικοινωνικοί. Ο πως επίσης μέτριους μουσικούς που γίνονται ένα  με  το κοινό. Εχω βρεθεί  στις δυο περιπτώσεις και πάνω στη σκηνή και κάτω ως ακροατής .  

 Δεν ειναι κάτι που λύνεται ιδιαίτερα εύκολα ούτε μαθαίνεται πάντα . Εχει σχέση με το ψυχισμό και την προσωπικότητα  του κάθε ανθρώπου. Συνηθίζεται πάντος ειδικά σε ιδιαίτερα ταλέντα να μην την πολυ παλεύουν με τις δημόσιες  π@π@ροσχέσεις .

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση     το αντικοινωνικό στυλ να προσθέτει χαρακτήρα και να δένει με το image μιας μπάντας .

Υπάρχει και περίπτωση να δείχνει κάπως οτι  σνομπαρει τον κόσμο (άθελά του πάντα ).

Προσωπικά όταν είμασταν παιδιά μου αρεσει πολυ το αντικοινωνικό στυλ .

Θυμάμαι οτι βγαίναμε με μπάντες κουστουμαρισμένοι , βαμμένοι , με ξυριμένα ή και βαμμένα μαλλιά δεν λέγαμε κουβέντα και παίζαμε έχοντας γραμμένους τους πάντες και τα

πάντα .

Αν με ρωτήσει κάποιος τώρα τι μου αρέσει , θα απαντήσω ακριβός το αντίθετο απο οτι έκανα .μικρός .

 Για μένα η κοινωνικότητα (όχι το γλύψιμο και το καραγκιοζιλίκι) εχει απόλυτη σχέση με το σεβασμό προς αυτούς που έρχονται να δουν ή ακόμα και ασχολούνται με μια μπάντα .

Πάντως είναι σημαντικό να δουλεύεται και αυτο το θέμα απο τον frontman  τουλάχιστον της  μπάντας γιατι ειδικά οταν υπάρχει ξένος στοίχος που κατα 99,99% ανθρωπος δεν συνειδητοποιεί απο κάτω  τι εννοει ο καλλιτέχνης με κάποιο τροπο  πρεπει να υπάρχει επικοινωνία  με το κοινό  8).

Μπάντες του εξωτερικου  το δουλεύουν πολυ αυτο ζητημα . Καλό ειναι ετσι για πλάκα να βλέπουμε πρότυπα σχήματα και να παίρνουμε ιδέες οσο αφορά την παρουσίαση .

Ελπιζω να μην πολυ ξέφυγα  ;D αλλα μιλάω γιατι μου αρέσει αυτη η μπάντα όπως επίσης θεωρ'ω οτι ο τραγουδιστής , σύνθετης του σχήματος ειναι πολυ χαρισματικό παιδί . (και φυσικά και όλα τα άλλα μελη)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι το έχω ακούσει πολλές φορές, πολύ ωραία και η νέα εκτέλεση.

 

Η ακουστική κιθάρα σαν βάση είναι αναμενόμενο να δίνει πολύ δόκιμα αποτελέσματα, αφού είναι κάτι σαν επιστροφή στις ρίζες του ευρύτερου φολκ ιδιώματος που αποτελεί σημαντική αναφορά σας.

 

Εσείς επιπλέον "κεντήσατε" ωραιότατα πάνω στον ακουστικό καμβά, όπως μας έχετε συνηθίσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου