Προς το περιεχόμενο

Κλασσική ή ηλεκτρική σαν αρχή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω εδώ και πολύ καιρό ρε παιδιά ότι αρκετά παιδιά αρχίζουν ένα όργανο και μετά το σταματάνε!Ειδικά με την κιθάρα.Λένε όλοι θα πάω ηλεκτρική και θα γίνω τρομερός κιθαρίστας κλπ κλπ,αλλά μετά,μόλις δούνε ότι η κιθάρα είναι ένα δύσκολο και ότι αν δεν κάτσεις με τις ώρες να παίζεις δεν κάνεις τίποτα σταματάνε!(Για παράδειγμα το ανέφερα)

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι φταίνε και οι δάσκαλοι.Βλέπω το δικό μου για παράδειγμα.Παίζει κλασσική(και κλασσική μου κάνει) και με αυτά τα κομμάτια μέσα σε ένα χρόνο είχα μάθει να παίζω πολύ καλά ακόμα και καφρίλες.

Βλέπω από την άλλη αυτούς στα ωδεία που κάνουν ηλεκτρική(κάνω ιδιαίτερο εγώ)μαθαίνουν το πρώτο χρόνο στα παιδιά συγχωρδιούλες και μετά και κανά τραγούδι.

Αν και σε αυτό φταίει το γεγονός ότι για να κάνεις ηλεκτρική δε χρειάζεται να κάνεις κλασσική και έτσι πάνε ντουγρού όλοι.Γιατί το σταματήσατε αυτό παρακαλώ??

----ΧΑΜΟΣ----

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εννοεις οτι πρεπει να κανεις κλασικη πρωτα για να παιξει καποιος καλα στην ηλεκτρικη?....φιλε δεν συμφωνω,το θεμα ειναι να εχεις και λιγο το ταλεντο να παιξεις και την υπομονη ολα τα αλλα ερχονται και επισης πιστευω ειναι σημαντικο να ξεκινησει καποιος απο μικρη ηλικια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο μεγαλυτερο προβλημα ειναι στην Ελλαδα οι δασκαλοι και τα ωδεια.Κατα τη γνωμη μου απλα δεν χρειαζονται...μαθε μονος σου οπως η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων στον κοσμο...θα κανεις και οικονομια και θα βρεις και την ΔΙΚΗ σου φωνη..... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο μεγαλυτερο προβλημα ειναι στην Ελλαδα οι δασκαλοι και τα ωδεια.Κατα τη γνωμη μου απλα δεν χρειαζονται...μαθε μονος σου οπως η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων στον κοσμο...θα κανεις και οικονομια και θα βρεις και την ΔΙΚΗ σου φωνη..... :wink:

 

ή μάθε ΚΑΙ μόνος σου...Μάθε απο ότιδήποτε, απο το ιντερνετ, τα βιβλία, τα τραγούδια τους φίλους σου, κτλ.

 

αυτά θα σε κάνουν ιδιαίτερο....

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NAi...Όμως το θέμα είναι ότι ενας σωστός δάσκαλος μπορεί να σου μάθει βασικά πράγματα....κατι που είναι πιθανό να μην γίνει απο το ιντερνετ και απο τα βιβλία....όπως πχ η θέση του χεριού όταν παίζεις...και τέτοια....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην απαξιώνουμε τη διδασκαλία εντελώς.. Πάντα θα υπάρχουν άτομα πιο έμπειρα με την ικανότητα να καθοδηγούν μικρούς στο χώρο είτε της κιθάρας είτε αλλού. Δεν έβλαψε ποτέ κανέναν ένας καλός δάσκαλος κ ούτε σημαίνει οτι έτσι δεν αποκτάς στυλ προσωπικό. Ερεθίσματα δημιουργούνται πάνω σε σωστή βάση . Το internet και τα βιβλία μπορούν να λειτουργήσουν σαν τέλειο συμπλήρωμα με τη πληθώρα που υπάρχει αλλά έναν νέο ενθουσιώδη χωρίς τη καθοδήγηση ενός καθηγητή (καλού πάντα!) είναι πολύ πιθανό να τον αποπροσανατολίσουν από την ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι φταίνε και οι δάσκαλοι.....

 

ξεκίνησα ωδείο 12 χρονών, και ψιλό με το ζόρι, γιατί δεν είχα και ιδιαίτερες μουσικές ανησυχίες τον καιρό εκείνο.... απλά με έστειλαν οι δικοί μου .... οι οποίοι καμία σχέση με μουσική. Απλά όπως πήγαινε του τάδε το παιδί πιάνο, πήγα και εγω κιθάρα για εργονομικούς καθαρά λόγους.....

 

Στα 13 ανακάλυψα την κοπάνα, και φυσικά στα 14 σταμάτησα κάθε σχέση με θεωρία, κιθάρα, και γενικότερα μουσική.. ¶ρχισα να ακούω μέταλ στο γυμνάσιο, κανένα πάθος για να μάθω κιθάρα.. όταν όμως άκουσα (μην γελάσετε όλοι μαζί) Malmsteen, ξαναπέρασα χορδές στη κιθάρα.. Μού φάνηκε τόσο ενδιαφέρον και συγχρόνως συναρπαστικό το να παίζεις σαν τον malmsteen, που είχε γίνει το είδωλο μου.. (βέβαια το έχω ξεπεράσει, αλλά για συναισθηματικούς λόγους παραμένει ο καλύτερος κιθαρίστας.. εβερ.. (Πέστε πως είμαι αεκτζής με τους κιθαρίστες... ) :-)

 

Μετά ήρθαν οι metallica, όπου και τους άκουγες σαν τρελός αλλά και που μπορούσες να βρεις τις πρώτες παρτιτούρες (Στην Καρδίτσα όλα αυτά). Πήρα την πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα (την μόνη μου ηλεκτρική κιθάρα) και άρχισα να το παίζω κιθαρίστας.. (και το πίστευα, ότι ήμουνα ο καλύτερος κιθαρίστας). Και δώσε να ανεβοκατεβαίνω την ταστιέρα (με λάθη μεν, αλλά γρήγορα δε... και δώσε πρόβες, δώσε live μέχρι που έφυγα στα 18 μου από το χωριό και δεν ξαναγύρισα..

 

Τότε για μένα αν υπήρχε κάποιος να μου δώσει κάποιες βάσεις για να μπορέσεις να απορροφήσεις πιο γρήγορα σε ικανότητα όλον αυτόν τον χρόνο που έκατσα μόνος μου να μαθαίνω να ανεβοκατεβαίνω την ταστιέρα, (χωρίς να ξέρω γρι, κλίμακες συγχορδίες κτλ, εκτός απο Metal δεν μπορούσα να παίξω τίποτα στη κιθάρα.). Θα μπορούσα ίσως τώρα να είμαι πιο ικανός στη κιθάρα... (πλέον ο χρόνος μου έχει μηδενιστεί, και πλέον έχω απορροφηθεί και σε άλλα μουσικά θέματα)

 

Η ουσία όλων αυτών που γράφω είναι ότι η κιθάρα, είναι γκόμενα, και με την γκόμενα άμα τα βρίσκεις, τα βρίσκεις, αλλιώς ούτε οι δάσκαλοι, ούτε οι γονείς, ούτε τα βιβλία, ούτε το ιντερνετ, ούτε και ο θεός ο ίδιος δεν πρόκειται να σε κάνουν κιθαρίστα.. Η διαφορά είναι ότι θέλει χοντρό κυνήγι, όσο πιο πολύ σου κάθεται τόσο πιο πολύ σε τρέχει..

 

 

Υ.Σ. Και τι σας νοιάζουν τώρα όλα αυτά που διαβάσατε... ? :?

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως οσον αφορα διδασκαλια σε ωδεια δεν εχω ακουσει ουτε εχω δει να μαθαινει καποιος κατι ιδιαιτερο, αλλα με καποια ιδιαιτερα μαθηματα στο σπιτι γινεται καλυτερη δουλεια ξεδιπλωνεσαι πιο ευκολα αλλα εξαρταται παντα και απο τον ανθρωπο που θα μπλεξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NAi...Όμως το θέμα είναι ότι ενας σωστός δάσκαλος μπορεί να σου μάθει βασικά πράγματα....κατι που είναι πιθανό να μην γίνει απο το ιντερνετ και απο τα βιβλία....όπως πχ η θέση του χεριού όταν παίζεις...και τέτοια....

 

+1.000, φυσικα για ολους τους τομεις, στη μουσικη, στη γραφιστικη στην πληροφορικη κλπ παντα ενας καλος δασκαλος που θα σου δωσει γερες βασεις θα ειναι χρησιμες για την εξεληξη σου !!!

 

(πχ. γραφιστικη, δουλευα σαν μακετιστας-γραφιστας επαγγελματιας δλδ

αλα πηγα σε μια σχολη και απο τα 100 πραγματα που μας μαθανε ηξερα τα 95.Το θεμα ειναι οτι με τα 5 που εμαθα, δουλευω πιο σωστα, πιο γρηγορα και πιο ευκολα !!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο μεγαλυτερο προβλημα ειναι στην Ελλαδα οι δασκαλοι και τα ωδεια.Κατα τη γνωμη μου απλα δεν χρειαζονται...μαθε μονος σου οπως η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων στον κοσμο...θα κανεις και οικονομια και θα βρεις και την ΔΙΚΗ σου φωνη..... :wink:

 

Κοίτα,δεν είναι ότι δε χρειάζονται καθόλου.Εγώ πιστεύω για να αρχίσεις κάποιο όργανο πρέπει να έχεις κάποιον από πάνω σου για να σου δείξει τη τεχνική και να σε διορθώνει.Όχι όμως για να σου δίνει κομμάτια,αυτό το κάνεις μόνος σου.Κατά τη γνώμη μου αν μάθεις σωστά στην αρχή,μετά είναι που δε χρειάζονται οι δάσκαλοι.Πολλές φορές όμως(κιθάρα πχ)βλέπουμε πως επειδή οι δάσκαλοι δε δείχνουν τη σωστή τεχνική,τα παιδιά μετά βλέπουν πως δεν ανταπεξέρχονται σε αυτά που τους βάζει,βαριούνται μετά και σταματάνε(το συγκεκριμένο το χα πάθει εγώ πριν 4-5 χρόνια.να ναι καλά ένας φίλος μου που με έκανε να ξαναρχίσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου