Προς το περιεχόμενο

Κλασσική ή ηλεκτρική σαν αρχή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως θεωρώ εαυτόν τυχερό που τελείωσα τις κλασσικές σπουδές..Θεωρώ ότι μου άνοιξαν τους ορίζοντες και πλέον μου είναι πιο εύκολο να μπώ στα πεδία της σύγχρονης αρμονίας (βλ.jazz). Αν ξέρεις πως θα χρησιμοποιείς τη γνώση είτε είναι κλασσική είτε όχι , χωρίς παρωπίδες κ στερεότυπα τότε δε μπορεί παρα να αποτελεί προτέρημα κ δυνατό εφόδιο.

Και φυσικά με εξιτάρει πιο πολύ αυτή η πολυτέλεια ενός Greg Howe, Lukather του να διαλέγεις και να προσαρμόζεσαι στο παίξιμο σου είτε παίζεις με τον Michael Jackson , Justin Timberlake είτε παίζεις διασκευές Miles Davis και fusion funk. Και αυτό σίγουρα δε το κάνει ένας με μονόπλευρη γνώση που ξέρει μόνο μπαρέ ακκόρντα κ μία πεντατονική για σόλο..

Αλλα γούστα είναι αυτά κ εφόσον μιλάμε για τέχνη ποιος έχει δίκιο εντέλει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως θεωρώ εαυτόν τυχερό που τελείωσα τις κλασσικές σπουδές..Θεωρώ ότι μου άνοιξαν τους ορίζοντες και πλέον μου είναι πιο εύκολο να μπώ στα πεδία της σύγχρονης αρμονίας (βλ.jazz). Αν ξέρεις πως θα χρησιμοποιείς τη γνώση είτε είναι κλασσική είτε όχι ' date=' χωρίς παρωπίδες κ στερεότυπα τότε δε μπορεί παρα να αποτελεί προτέρημα κ δυνατό εφόδιο.

Και φυσικά με εξιτάρει πιο πολύ αυτή η πολυτέλεια ενός Greg Howe, Lukather του να διαλέγεις και να προσαρμόζεσαι στο παίξιμο σου είτε παίζεις με τον Michael Jackson , Justin Timberlake είτε παίζεις διασκευές Miles Davis και fusion funk. Και αυτό σίγουρα δε το κάνει ένας με μονόπλευρη γνώση που ξέρει μόνο μπαρέ ακκόρντα κ μία πεντατονική για σόλο..

Αλλα γούστα είναι αυτά κ εφόσον μιλάμε για τέχνη ποιος έχει δίκιο εντέλει;;[/quote']

 

Και εσύ σωστόοοοοοστ :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσαντιζομαι πολυ οταν ακουω το εχεις η δε το εχεις... :? γιατι οι ανθρωποι νομιζουν οτι υπαρχει κατι που το λενε ταλεντο.ισως να υπαρχει απλα μια μικρη ευκολια στην εκμαθηση.η αληθεια ειναι πως ολα γινονται με σκληρη δουλεια.και τουλαχιστον στη ζωη μου το εχω αποδειξει πολλες φορες...πχ.ασχετο:οταν αρχισα skate ολοι μου ελεγαν εισαι ατσαλος δεν εχεις αντανακλαστηκα ,παρατα το...ομως δεν το εβαλα κατω ξεσκιστηκα και εγινα πολυ καλος.θα μου πειτε η κιθαρα ειναι διαφορετικη,δικιο εχετε ομως ακομη πιστευω πως με κοπο κερδιζονται ολα. 8O no pain no gain :P

οσον αναφορα την εκμαθηση και εγω πιστευω πως χρειαζεται δασκαλος τουλαχιστον στην αρχη.η βλακεια που εκανα ειναι πως δεν εχω δασκαλο με punk,emo επηροες ομως ξερει λιγο απο ολα.παρολα αυτα νομιζω πως το καλυτερο ειναι να κανεις και μαθηματα να τα καταλαβαινεις εις βαθως δηλαδη να ψαχνεσαι και να κανεις και αλλα περα απο ξερες κλιμακες και κανονες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να γίνεις ο καλύτερος οργανοπαίχτης αν δεν το έχεις,

 

αλλά αν το έχεις μπορεί να γίνεις καλύτερος μουσικός, και χειρότερος οργανοπαίχτης.

 

Η μουσικότητα του καθένα μας δεν συνδέεται με την ευφυΐα ή τη σκληρή δουλειά μας, αλλά με το περιβάλλον μας, τη γκόμενα μας, το χρόνο μας, τη δουλειά μας, τα βίτσια μας, τα χρέη μας, τις ανάγκες μας, τα ξύδια μας, το πώς χρησιμοποιούμαι το χρόνο μας, ....για να εκφραστείς στη τελική μουσικά.. και μουσική δεν είναι επιστήμη, ούτε ράλλυ και δεν υφίσταται πρωταθλητισμός, πρέπει να είσαι σαν φορτισμένο φορτίο, ή αλλιώς να είσαι music junky, να είσαι πρεζομένος να κάθεσαι στο cubase και να γράφεις... Μπορεί λίγο πολύ να είμαστε όλοι λίγο από τα δύο αλλά το σίγουρο είναι ότι αυτό δεν θα μας κάνει πάλι καλούς μουσικούς.. ή μάλλον δεν θα μας κάνει μουσικούς άτεχνους όπως Βαμβακάρης, Bob marley, B.B.King (να σας κάνω τη χάρη), Vangelis, η λίστα είναι απλά ενδεικτική...

 

Μένει να σκεφτείς μόνο τι μουσικός θέλεις να γίνεις, και γιατί;

 

Αν θέλεις να γίνεις Σπουδαίος shredder, τράβα βρές μια γκόμενα και παντρέψου την γιατί μετά με το μαλλί και τα χούγια δεν θα σε ζυγώνει καμιά....

 

Και μετά σκέψου τι κλίμακες θέλεις να μάθεις....

 

Αν θέλεις να γίνεις τζαζίστας fusion, acid και διάφορα κουλά τότε άστο ακόμα και να την παντρευτείς θα σε χωρίσει γιατί αυτήν τη μουσική μόνο εσύ την αντέχεις, ενώ ΜΟΝΟ εσύ λες συνέχεια όχι στο να πάνε στην Βανδή, και στην Κοκκίνου και ΜΟΝΟ εσύ φέρνεις το επιχείρημα ότι και στις δυο γράφει μουσική ο φοίβος ο ατάλαντος και δεν το δέχεσαι λόγω μουσικής συνείδησης.

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως υπάρχουν και αντικειμενικοί παράγοντες για αυτό που λέμε ταλέντο...

 

Όπως για παράδειγμα είναι καθαρά αντικειμενικό να μπορείς να ξεχωρίζεις τα όργανα όταν ακούς μουσική....Ή να μπορείς να ελεγχείς τον ρυθμό...Επίσης αυτό που λέμε μουσικό αυτί...δεν έχει να κάνει σχέση με θεωρία αλλά με τα παραπανω...(μου τα λεγε μια μέρα η καθηγήτρια πιάνου μου...αλλά τελικά φτάσαμε στο σημείο ότι δεν έχω μουσικό αυτί...για αυτό επιασα το μπλιμπλίκι.....:lol:)....

 

Τώρα υπαρχει και το αντίθετο...Να έχεις ταλέντο και να μην το εξασκείς...Ας πούμε να τα έχεις όλα τα παραπανω αλλά να μην κάνεις ασκήσεις και να πας να παίξεις κατευθείαν γρήγορα....Ή να μήν μπορείς να παίξεις σε μια μπάντα...ή να το παίζεις ντίβα όπως ένας πολύ καλός μπουζουκτσής του σχολείου μου...(όνοματα δεν λέμε..οικογενειες δεν θίγουμε...:lol:)...o οποίος είναι ταλέντο...αλλά είναι όπως και να τον κάνουμε..ντίβα...κάτι που σίγουρα δεν θα τον βοηθήσει στην καριέρα του...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφως η μουσικη εκφραζεται απο τα συναισθηματα μας και εξαρταται απο τις επιρροες που εχουμε.+φωνω απολυτως.ομως δεν υπαρχει ταλεντο ετσι λεω εγω.και το μουσικο αυτι ειναι περιεργη υποθεση...

 

 

by the way:αυτο με το Φοιβο ξαναπεστο.ειναι λιγο χαλια... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ τη δική μου γνώμη (να πω την εξυπνάδα μου ως ένας αποτυχημένος κιθαρίστας).

Φυσικά πρώτα από όλα εξαρτάται από το τί μουσική θέλουμε να παίζουμε.

Στα δεκάχρονα παιδιά η κλασσική σαφώς θα ήταν καλύτερη.

Σε πρακτικό επίπεδο, για εφήβους και πάνω, πιστεύω η ηλεκτρική θα ήταν καλύτερη. Είναι πιο εύκολη και πιο συναρπαστική στην αρχή, δηλαδή εξελίσεσαι πιο εύκολα (τεχνικώς).

Η κλασσική (σε πιο προχωρημένα επίπεδα) όμως μας βάζει σε μια νοοτροπία εμβάθυνσης στη μουσική (διότι πιστεύω έχει να δώσει υψηλότερα νοήματα και ίσως ακούσματα).

Εν πάσει περιπτώσει οι της ηλεκτρικής τείνουν να είναι μερικές φορές αναλφάβητοι και η της κλασσικής κονσερβοποιημένοι και Ανέμπνευστοι.

 

Όσο για το άλλο, για το ταλέντο, πιστεύω ότι η θέληση (δηλαδή η δουλειά) είναι το κύριο και βασικό. Όποιος άνθρωπος αγαπάει τη μουσική (του αρέσει να ακούει) μπορεί να γίνει. Απλώς χρειάζεται καμιά 15αριά χρόνια μελέτης και ακούσματος ( πάνω κάτω). Και φυσικά να μην έχει καβούρια στα χέρια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου