Προς το περιεχόμενο

Nut...γρήγορη(περίπου)ερώτηση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κιθάρα (fender Am Special Strat) ήρθε με 9ρες, μετά από 1,5 χρόνο της πέρασα 10ρες και τώρα, μετά ένα χρόνο με 10ρες και 6-7 αλλαγές σετ χορδών, λέω να ξαναγυρίσω σε 9ρες. Θά'χουν "ανοίξει" οι αυλακιές του nut (οπότε θα έχω πρόβλημα;) ή σκέφτομαι χαζομάρες; :P Κάτι ακόμα, μετά από αυτό:

-βαλε παλι ενα καποταστο πισω απο το δευτερο ταστο και μετρα την αποσταση της χορδης απο το πρωτο ταστο.

-πρεπει να ειναι η ελαχιστη δυνατη χωρις να ακουμπα σε αυτο οσο ενα τσιγαροχαρτο περιπου.

είδα ότι το αυλάκι του nut στην Ρε είναι βαθύτερo (ακουμπά στο 1ο τάστο και φυσικά η ρε ανοιχτή μπαζάρει) οπότε με τις 9ρες δεν θά'ναι χειρότερα; Τι να βάλω στο αυλάκι προσωρινά;  Κάποια στιγμή βέβαια θα κάνω fret dressing (ακόμα δεν έκανα :P :-[ :-X) και θα αλλάξω και το nut, αλλά επειδή αργεί αυτή η στιγμή(πολλές μέρες χωρίς όργανο και δεν λέει! :-[) θα βολευτώ με ημίμετρα ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να βάλω στο αυλάκι προσωρινά;

 

ενα κομματι χαρτι.

 

αν ξερεις τι κανεις δοκιμασε και το κλασσικο κολπο της μαγειρικης σοδας και super glue...(αν δεν ξερεις αστο γιατι θα γινει της μουρλης)

 

Θά'χουν "ανοίξει" οι αυλακιές του nut (οπότε θα έχω πρόβλημα;)

 

οχι

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ Superfunk! :) 

αν ξερεις τι κανεις δοκιμασε και το κλασσικο κολπο της μαγειρικης σοδας και super glue...(αν δεν ξερεις αστο γιατι θα γινει της μουρλης)
  Δεν ξέρω, οπότε το αφήνω ;D  Θα δοκιμάσω αυτό με το χαρτί.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα την αλλαγή σε 9ρες με κανένα πρόβλημα στο nut, όλα καλά. Το χαρτάκι στο αυλάκι του στην ρε τελικά έκανε δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πριν βαλω κοκαλο στη δικια μου το χαρτι στο νατ ,και μαλιστα η τζιβανα απο το prince πακετο ηταν παντα επανω σε παραπανω απο ενα αυλακι.

Ειχα το ιδιο θεμα και με το κοκαλο.Φορουσα 11 το γυρισα 10 και σαν μαλακομαστορας παντα τα πειραζω και το ειχα φαει λιγο.Την πηγα για σιαξιμο και μου φαγε λιγο το πρωτο ταστο και το οργανακι ειναι κομπλε.

  Θες ενα 70αρι γειτονα παντως για τη δουλιτσα να το ξες.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Θες ενα 70αρι γειτονα παντως για τη δουλιτσα να το ξες.
  Λεφτά υπάρχουν 8) γείτονα, χρόνος δεν υπάρχει... :-[  Το ξέρεις, μόνο Δευτέρες και Τετάρτες απογεύματα μπορώ....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κλεισε ραντεβου ,ουτως ή αλλως αν σκεφτεσαι να πας πνοη νυξη ετσι δουλευει ο Φανης .Πεστου και αν μπορει θα σε βολεψει πιστευω.Σε κανα 3ωρο θα εισαι κομπλε.Ξημενος γυαλισμενος σεταρισμενος.Αν θες το τηλ σφυρα.Αλλα υπαρχει και στο σαιτ.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως νομιζω οτι ενα Tusq nut καλο ειναι να υπαρχει παντα σαν backup σε ενα συρταρι.Ειναι αρκετα ευκολο να το βαλεις μονος σου, με λιγο γυαλοχαρτο το φερνεις στο υψος του παλιου nut και χωρις να πειραξεις τις σχισμες ,αν δεν ξερεις, εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα και μονο κανοντας αυτο.Σιγουρα αλλο πραγμα να στο φτιαξει τεχνικος αλλα και ετσι η δουλεια γινεται αξιοπρεπως, γρηγορα και χωρις τρελες παρεμβασεις ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου