Προς το περιεχόμενο

ηχοπαγίδα εξαερισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετώ το φόρουμ!!! έχω εξαερισμό που κάνει θόρυβο(ανεμιστήρας,θόρυβος από την ροή του αέρα)και θα χρειαστώ ηχοπαγίδα εξαερισμού. υπάρχει τρόπος να φτιάξω κάτι τέτοιο μόνος μου? έστω που να μειώνει ,αν όχι τελείως ,αρκετά τον θόρυβο?  αν όχι έχετε κάτι να μου προτείνετε?  (σελίδα στον ίντερνετ,κάποιο μαγαζί κλπ) ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φτιάξει δύο ηχοπαγίδες μία στην εισαγωγή του αέρα και μια στην εξαγωγή που ειναι το μοτερ με άριστα αποτελέσματα.

Φαντάσου ενα κουτί παραληλόγραμμο μήκους 1m Χ 40X40 εκ που ειναι σαν μαίανδρος εσωτερικα φτιαγμένο απο γυψοσανίδα και επενδυμένο με ηχοαποροφητικό υλικό τύπου ricofon ,έτσι ο αέρας περνά σε μια διαδρομή πολυ μεγαλύτερη του μέτρου και ελάχιστος ήχος φέυγει εκτός studio και ελάχιστος εισέρχεται μέσα.

Παρ όλα αυτά ενας πολύ ελαφρύς βόμβος 50 Hz μπορει να περναειμεσα ιδιαίτερα αν το μοτερ ειναι κοντα στον χωρο, μια λύση και γι αυτό ειναι  μοτερ εξαερισμου που να δουλευει με ταση DC και όχι AC.

Εχω φωτος απο την κατασκευή των ηχοαπαγίδων του studio αν θελεις ανεβαζω.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό, βρήκα και κατι δικές μου απο γυψοσανίδα τις έχω σφραγίσει και με ακρυλικό στους αρμούς.

Image_00082.thumb.jpg.dc8fef5c4f04ef819ba11ea1b0f03df2.jpg

Image_00083.thumb.jpg.fd4861779fc7112aa9da6a8367b5861e.jpg

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου