Προς το περιεχόμενο

Κίνδυνοι στην αγορά μεταχειρισμένων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εδώ στην Ελλάδα ΔΕΝ είμαστε κοινωνία. Βλέπεις, για να έχουμε κοινωνία πρέπει όλοι να νοιαζόμαστε για τον διπλανό μας. Για τα καλά και τα κακά. Αν συμβεί κάτι και χτυπήσει ο συναγερμός να βγει ο γείτονας, αν παρκάρει κάποιος σε θέση αναπήρου να φωνάξουμε γερανό να το σηκώσει, να μη δεχτούμε αυτόν που καπνίζει σε χώρο που δε πρέπει, κοκ.

 

Ποσο ομορφη θα ταν η χωρα μας αν σκεφτονταν ολοι ετσι, αν νοιαζομασταν να περναει καλα κι ο διπλα μαζι με μας.....

Το ολο θεμα, δεν ηταν για την κατοχυρωση μου προσωπικα, αλλα γιατι η αγορα των μεταχειρισμενων μου φαινεται να εχει πολλα κενα νομικης φυσεως... Ισως και εφοριακης!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru
θα ήθελα να βγει ένας εδώ μέσα και να πει ότι δεν θα έπαιρνε μιά fender Am ή μια Gibson standard (ή custom ή 335 Shocked) με 150-200 Eu από, αγνώστου ταυτότητας-προέλευσης και "περίεργου" γενικά, ανθρώπου. Προσωπικά δεν ξέρω τι θα έκανα....ξέρω δηλαδή, αλλά δεν το λέω γιατί θα με κράξετε....  Όλα είναι σχετικά Tongue Roll Eyes Huh?

 

νομιζω οτι οποισδηποτε τιμιος ανθρωπος θα εκανε το ιδιο πραγμα, ΔΕΝ θα την αγοραζε..

 

  και βεβαια νομικα, αν εντοπισεις οργανο που σου εχουν κλεψει, πας με την αστυνομια και το παιρνεις πισω (ειναι κατι που το εχουν κανει κανα δυο φιλοι). και αν εχεις ορεξη να τρεξεις αυτον που την εχει, εστω και αν ισχυριζεται οτι απλως την αγορασε απο καποιον, μπορεις ανετα να το κανεις.

 

  εχουμε καταντησει στην ελλαδα να θεωρουμε την ανεντιμοτητα (την κλεψια δηλαδη) ωραιο στυλ, αντι για κατι που θα επρεπε να περιφρονουμε. για αυτο παμε και τοσο καλα σα χωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι οποισδηποτε τιμιος ανθρωπος θα εκανε το ιδιο πραγμα, ΔΕΝ θα την αγοραζε..

 

  και βεβαια νομικα, αν εντοπισεις οργανο που σου εχουν κλεψει, πας με την αστυνομια και το παιρνεις πισω (ειναι κατι που το εχουν κανει κανα δυο φιλοι). και αν εχεις ορεξη να τρεξεις αυτον που την εχει, εστω και αν ισχυριζεται οτι απλως την αγορασε απο καποιον, μπορεις ανετα να το κανεις.

 

  εχουμε καταντησει στην ελλαδα να θεωρουμε την ανεντιμοτητα (την κλεψια δηλαδη) ωραιο στυλ, αντι για κατι που θα επρεπε να περιφρονουμε. για αυτο παμε και τοσο καλα σα χωρα..

 

+1000

 

Θενξ ρε Alter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πως δεν έχει κανένας λόγο να με πιστέψει, αλλά δεν θα αγόραζα μια les paul πχ που κάποιος απίθανος θα μου την πουλούσε στην εξευτελιστική τιμή ενός κλεμμένου οργάνου. Ναι, είναι πειρασμός (θεωρητικά) να αποκτήσεις οργανο χιλιαδων ευρω για πενταροδεκάρες, αλλά η ίδια μου η σχέση με τα όργανα και τα χρόνια που ασχολούμαι με το "άθλημα" δεν μου αφήνει περιθώρια να κάνω κάτι άλλο...

Επίσης μπορεί να μην γίνει πιστευτό, αλλά αν την αγόραζα (εφόσων ειχα τα λεφτά εκείνη τη στιγμή) θα το έκανα μόνο για να σπεύσω να δημοσιοποιήσω απο εδω (και αλλού) το συμβάν μήπως και βρεθεί ο ιδιοκτήτης... Δεν θα χρειαζόταν να αποδείξω οτι δεν είμαι "ελέφαντας", η ίδια μου η πράξη δημοσιοποίησης (πέρα απο το γεγονός πως με ξέρουν και 5 ανθρωποι και ξέρουν πως δεν είμαι "ελέφαντας") πιστεύω θα με "αθώωνε" απέναντι σε οποιονδήποτε.

Θα το ρισκάριζα, τέλος πάντων :)

 

Και μια σκέψη, τέλος, για τα κατα καιρούς κλεμμένα όργανα:

Γνωρίζω (και γνωρίζετε) πάρα πολλές περιπτώσεις κλοπής και με εντυπωσιάζει που σπανιότατα βρέθηκαν αυτα τα όργανα... δεν μπορώ να πιστέψω πως είμαστε τόοοσο τεράστια κοινότητα έτσι ώστε να χάνονται εύκολα τα ίχνη των οργάνων. Φοβάμαι πως τα όργανα ούτε σε χέρια "άσχετων" τελικά καταλήγουν (όπως πιστευα παλιά), οι οποίοι "δεν ξέρουν", ούτε στο εξωτερικό απαραίτητα πάνε... αν έχω δίκιο και πολλά όργανα καταλήγουν τελικά σε μουσικούς όπως εμείς, απορώ πραγματικά με τι καρδιά παίζουν ένα όργανο που ξέρουν ότι εχει κλαπεί απο κάποιον (διότι δεν μπορεί να μην το ξέρεις όταν αγοράζεις για ψίχουλα ένα πανάκριβο όργανο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι οποισδηποτε τιμιος ανθρωπος θα εκανε το ιδιο πραγμα, ΔΕΝ θα την αγοραζε..

 

  και βεβαια νομικα, αν εντοπισεις οργανο που σου εχουν κλεψει, πας με την αστυνομια και το παιρνεις πισω (ειναι κατι που το εχουν κανει κανα δυο φιλοι). και αν εχεις ορεξη να τρεξεις αυτον που την εχει, εστω και αν ισχυριζεται οτι απλως την αγορασε απο καποιον, μπορεις ανετα να το κανεις.

 

  εχουμε καταντησει στην ελλαδα να θεωρουμε την ανεντιμοτητα (την κλεψια δηλαδη) ωραιο στυλ, αντι για κατι που θα επρεπε να περιφρονουμε. για αυτο παμε και τοσο καλα σα χωρα..

Ολα αυτά μαζί...αυτό που κανεις δεν αναφέρει είναι ότι μαζί με την ανεντιμότητα που περιγράφεις, εχει αυξηθει δραματικά η ξερολίαση και η κουτοπονηριά ΠΑΝΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια σκέψη, τέλος, για τα κατα καιρούς κλεμμένα όργανα:

Γνωρίζω (και γνωρίζετε) πάρα πολλές περιπτώσεις κλοπής και με εντυπωσιάζει που σπανιότατα βρέθηκαν αυτα τα όργανα... δεν μπορώ να πιστέψω πως είμαστε τόοοσο τεράστια κοινότητα έτσι ώστε να χάνονται εύκολα τα ίχνη των οργάνων. Φοβάμαι πως τα όργανα ούτε σε χέρια "άσχετων" τελικά καταλήγουν (όπως πιστευα παλιά), οι οποίοι "δεν ξέρουν", ούτε στο εξωτερικό απαραίτητα πάνε... αν έχω δίκιο και πολλά όργανα καταλήγουν τελικά σε μουσικούς όπως εμείς, απορώ πραγματικά με τι καρδιά παίζουν ένα όργανο που ξέρουν ότι εχει κλαπεί απο κάποιον (διότι δεν μπορεί να μην το ξέρεις όταν αγοράζεις για ψίχουλα ένα πανάκριβο όργανο).

 

+άπειρο

 

Και η σκέψη/άλλοθι είναι :

"αν δεν το αγοράσω εγώ (στην εξευτελιστική τιμή), θα το τσιμπήσει ο επόμενος...εγώ θα το παίξω ήρωας/ηθικός κτλ"

 

νεοελληνική νοοτροπία, δηλαδή, σε όλο της το μεγαλείο (γιατί, όπως αναφέρει και ο Alter δεν είναι δυνατόν όλα αυτά τα όργανα να άνοιξε η γη και να τα κατάπιε...κάποιος τα αγόρασε  >:( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+άπειρο

 

Και η σκέψη/άλλοθι είναι :

"αν δεν το αγοράσω εγώ (στην εξευτελιστική τιμή), θα το τσιμπήσει ο επόμενος...εγώ θα το παίξω ήρωας/ηθικός κτλ"

 

νεοελληνική νοοτροπία, δηλαδή, σε όλο της το μεγαλείο (γιατί, όπως αναφέρει και ο Alter δεν είναι δυνατόν όλα αυτά τα όργανα να άνοιξε η γη και να τα κατάπιε...κάποιος τα αγόρασε  >:( )

α γειά σου....όλοι οι ιεραπόστολοι μαζεμένοι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορεί να μην γίνει πιστευτό, αλλά αν την αγόραζα (εφόσων ειχα τα λεφτά εκείνη τη στιγμή) θα το έκανα μόνο για να σπεύσω να δημοσιοποιήσω απο εδω (και αλλού) το συμβάν μήπως και βρεθεί ο ιδιοκτήτης... Δεν θα χρειαζόταν να αποδείξω οτι δεν είμαι "ελέφαντας", η ίδια μου η πράξη δημοσιοποίησης (πέρα απο το γεγονός πως με ξέρουν και 5 ανθρωποι και ξέρουν πως δεν είμαι "ελέφαντας") πιστεύω θα με "αθώωνε" απέναντι σε οποιονδήποτε.

Θα το ρισκάριζα, τέλος πάντων :)

 

Και άντε και την αγόρασες για να την επιστρέψεις.

Αν δεν βρεις, τον ιδιοκτήτη τελικά; Τι γίνεται;

Να σου πω τι γίνεται. Έδωσες στον κλέφτη τα λεφτά που ζητούσε και κατέληξες κλεπταποδόχος.

Τι θα την κάνεις αυτή την κιθάρα που σου'μεινε;

Θα την παίζεις εσύ;

Θα την χαρίσεις σε κάποιον άλλο κάνοντας τον και αυτόν κλεπταποδόχο;

Ή νομίζεις ότι το θύμα αν σε δει με την κιθάρα θα περιμένει να του δείξεις το ποστ του Νοιζ πριν σε κάνει μαύρο στο ξύλο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω χρόνια τώρα, βγάζετε φωτό το gear σας και τα s/n. Για παράδειγμα, αν σ' εμένα ερχόταν τέτοιο τυπάκι θ' ανέβαζα κατευθείαν στο site περιγραφή του αντικειμένου, serial, και περιοχή που έγινε το περιστατικό, μπας και προλάβαινε κανείς να κάνει τα κουμάντα του... Δεν έχω πέσει θύμα προς το παρόν, αλλά θα ήθελα να ξέρω ότι κάποιος μπορεί να έχει ανοιχτά αυτιά και μάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σε περιπτωση κλοπης παντως, πολλες φορες αυτοι στους οποιους καταληγουν τα οργανα, ειτε μαγαζια ειτε ιδιωτες, τσεκαρουν στο ιντερνετ, αστυνομια κτλ, για τυχον δηλωμενα οργανα ως κλεμμενα ειδικα προσφατα, και ισως επικοινωνησουν με τον ιδιοκτητη οι ιδιοι. Και τελικα ισως πληρωσεις κατι, αλλα θα παρεις πισω το οργανο. Αυτη η μεθοδος, δηλωση δηλ  στην αστυνομια, κοινοποιηση σε φορουμ, facebook, φιλους-γνωστους μουσικους, μια γυρα στα μαγαζια κτλ, εχει βοηθησει αρκετες φορες (οχι παντα βεβαια) φιλους να βρουν τα οργανα τελικα, οποτε μην το αμελειτε αν τυχει η στραβη.. καποιες φορες ακομα και χρονια μετα τυχαινει να βρεθουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου