Προς το περιεχόμενο

Κίνδυνοι στην αγορά μεταχειρισμένων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 2 παραδείγματα φίλων που έπεσαν θύματα κλοπής αρκετά έως πολύ ακριβών οργάνων (Gretsch Rev. Horton Heat και original Nocaster), και δεν είχαν κρατήσει serial. Αδιανόητο για μια φωτό με το κινητό που θα κοστίσει 3 δευτερόλεπτα να ρισκάρει κανείς την ενδεχόμενη αμφισβήτηση...

Το "χρόνια μετά" πέραν ενός διαστήματος (5-8 έτη αναλόγως επιδικίας) είναι και αδιάφορο δεδομένων των παραγραφών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γνωρίζω (και γνωρίζετε) πάρα πολλές περιπτώσεις κλοπής και με εντυπωσιάζει που σπανιότατα βρέθηκαν αυτα τα όργανα... δεν μπορώ να πιστέψω πως είμαστε τόοοσο τεράστια κοινότητα έτσι ώστε να χάνονται εύκολα τα ίχνη των οργάνων. Φοβάμαι πως τα όργανα ούτε σε χέρια "άσχετων" τελικά καταλήγουν (όπως πιστευα παλιά), οι οποίοι "δεν ξέρουν", ούτε στο εξωτερικό απαραίτητα πάνε...

 

Kαι εμένα μου έκανε ανέκαθεν εντύπωση αυτό που επεσήμανες..

Μάλιστα δεν έχει τύχει να μάθω ποτέ την πορεία ενός κλεμμένου οργάνου που ευρέθη τελικά.

 

Εγώ πιστεύω ότι τα μουσικά όργανα που μπορούν να πωληθούν στο εξωτερικό φεύγουν απευθείας εκεί.

Μέσω e-bay,τα πάει κάποιος και τα πουλάει αυτοπροσώπως,δεν ξέρω..

Μου φαίνεται περίεργο για τον κλεπταποδόχο που θα αποκτήσει ένα καλό όργανο να το έχει συνεχώς κλειδαμπαρωμένο μακριά από live,πρόβες και κοινή θέα.

Δεν είμαστε δα και καμιά τεράστια κοινότητα οι μουσικοί στην Ελλάδα.

 

Και άντε τα μουσικά όργανα που απευθύνονται σε παγκόσμια αγορά τα "εξαφανίζουν" εύκολα.

Τα μπουζούκια,κ.λ.π. με τις χαρακτηριστικές φιγούρες που αναγνωρίζονται από χιλιόμετρα τι απογίνονται;

 

Θα γράψω μερικά πράγματα που κάνω..

-Δεν χρησιμοποιώ για την ηλεκτρική μου, βαλίτσα που γράφει Gibson,Custom Shop ή γενικά κάτι που να κάνει μπαμ.

-Δεν αφήνω όργανα στο αμάξι μου,ούτε στο πορτ-μπαγκάζ.

-Όταν πηγαίνω για ιδιαίτερα εκτός σπιτιού μου,πάω με πιο φθηνό όργανο.

-Σε άσχετους,περίεργους που μπορεί να τους έρθει να ρωτήσουν πόσο κάνει η κιθάρα μου,

λέω ότι είναι κινέζικη,ομοίως και για άλλον εξοπλισμό.Δεν λέω ότι θα την κλέψει ο ίδιος,αλλά τα λόγια ταξιδεύουν και σε άλλα αυτιά..

-Ειδικά όποιος μένει μόνος και έχει fb,κ.λ.π. ας προσέχει ποιους έχει φίλους και ας αποφύγει πληροφορίες του τύπου,"Καθοδόν για live στην επαρχία".Μπορεί όταν γυρίσει να μην έχει απομείνει ούτε stand.

-Προσοχή και με τις αγγελίες,ποιος έρχεται στο χώρο μας και πόσο άσχετο με την αγγελία gear "βλέπουν" τα μάτια του..

-Αν γίνει η στραβή,εκμετάλλευση του e-mail alert του smartnoiz με όρους που περιγράφουν το gear μας.Πριν λίγα χρόνια είχα βρει μικρόφωνο που κλάπηκε από το Μουσικό Σχολείο που εργαζόμουν με αυτό τον τρόπο.

-Τέλος,βόλτα από μαγαζιά second hand.Ακόμη και αν ο μαγαζάτορας δεν αγόρασε το κλεμμένο,ίσως να θυμάται κάτι για τον κλέφτη που τον προσέγγισε.

 

Μπορεί σε κάποιους να φαίνονται υπερβολικά όσα έγραψα,αλλά έχω φίλο που ψάχνει εδώ και 10+χρόνια την κιθάρα του.Πέρα από τις όποιες αναμνήσεις κουβαλάει ένα όργανο,για μένα κανένα ποτέ δεν θα είναι ίδιο με ένα άλλο,ειδικά όταν πρόκειται για χειροποίητο,οπότε η αντικατάστασή του σε περίπτωση κλοπής δεν είναι τόσο απλή όσο ακούγεται..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...τι να πεί κανείς για τιμιότητα στις μέρες μας.

Εδώ μου έτυχε προσωπικά περίπτωση, 'φίλος' Έλληνας μουσικός και γνωστός μπλουζίστας του χώρου, να μου 'φάει' κιθάρα των 3000 ευρώ που είχα αφήσει στο σπίτι του στην Νέα Υόρκη πριν μερικά χρόνια, με την δικαιολογία ότι μπήκαν και του πήραν τα όργανα... πράγμα που φυσικά δεν συνέβη και το διασταύρωσα αργότερα.

 

Φυσικά ποτέ δεν μου έστειλε ούτε αποδεικτικό της τοπικής αστυνομίας, ούτε κάποιο όργανο, ούτε κάποιο ποσό έστω και συμβολικό, ούτε μια τυπική συγνώμη δεν ζήτησε.

Μάλιστα, στα emails που του έστελνα για να με ενημερώσει, δεν απαντούσε και κάποια στιγμή, μετά από καιρό μου έγραψε να μη τον ενοχλώ με emails... :o

 

Κάποτε θα τον πετύχω μπροστά μου, που θα πάει... >:(

 

Η ειρωνία... Κάποτε υπήρξε και μαθητής μου  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να μετονομαστεί το thread σε "Αγορά μεταχειρισμένων και κλεμμένα όργανα" ή όνειρα ;D ή κάτι παρεμφερές , γιατί με αυτόν τον τίτλο παραπέμπει αλλού και δεν θα βοηθάει σε μελλοντική αναζήτηση.

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα στους φίλους του noiz...

ξεθάβω το thread για να θίξω ενα θέμα

που συνέβη μολις τώρα...

Ξεκινάω..οσο μπορω πιο περιληπτικά και κατανοητά

 

Η αγορά που εκανα αφορά μια boss gt 10 που έδινε ο φίλος στα 180€ λογο ανάγκης οπως έγραφε.. μαζι με τα μεταφορικά στα 195€

έστειλε φωτογραφίες αλλα οι φθορες δεν ηταν εμφανές.. απο κει και περα μέσα απ το face book και μέσ τηλεφώνου έκλεισε η συμφωνία ...και δέχτηκε να δω την πεταλιερα οταν την παραλάβω...

οπωε και έγινε..

η πεταλιερα χωρίς το κουτι της που δε με πειράζει αυτό, αλλα γεμάτη φθορές , και με τροφοδοτικό που δεν ηταν δικο της, συν το οτι ήταν με λιγότερα αμπέρ, συν το οτι το volume pedal ηταν αρκετά χαλαρό και χτυπούσε στην πεταλιερα οταν κατέβαινε γιατι έλειπε ενα λάστιχο...

(ειχα και εγω την ίδια πεταλιερα  παλαιότερα)

 

Δεν υπήρχε λόγος να την κρατήσω μιας και οσα μου είπε δεν ειχαν καμια σχέση μ αυτό που παρέλαβα

τα λεγόμενα του ήταν: Σε κατάσταση βιτρίνας, με το τροφοδοτικό της. είπε οτι δε τη δούλευε πολύ γιατι είναι μπασιστας.. μολις του είπα για το τροφοδοτικό μου είπε  οτι ξέχασε να μου το πει.. και για τις φθορές οτι δεν τις ειχε δει.

το χειρότερο για μενα είναι η αντίδραση του μετέπειτα ...

●στείλε πίσω την πεταλιερα να την δωσω σε κάποιο μουσικο και οχι σε οτι να ναι

●με τσιγκουνιες και απο τη μύγα ξύγκι δε βγαζω εγω

●Μουσικός είμαι οχι αρπαχτης

●θα την πσρω πισω και θσ ενημερώσω με σχόλιο το σκρουτζ (αυτο δε το κατάλαβα)

 

Αυτο που θελω είναι να προσδιορίσουμε λίγο το "Σαν καινούριο" και "Σε κατάσταση βιτρίνας"

 

παραθέτω φωτογραφίες της πεταλιερας..

IMG_20141007_052502.thumb.jpg.4582ace6f6656e86cee2b3b3128392d9.jpg

IMG_20141007_052536.thumb.jpg.3855fb2a69b8b8ab6f173e216827387b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γραψα κ σε αλλο θρεντ,το γραφω κ δω....

2/2 που αγορασα used emg (απο τις εδω αγγελιες) τα ποτενσιομετρα ηταν καμμενα(οχι ολα,δυο απο αυτα)...δεν ξερω εαν ετυχε ή πετυχε,αλλα συνεβη...την επομενη φορα (εαν κ οποτε),θα τους παρω καινουργιους του κουτιου...κ ας τους πληρωσω παραπανω...no worries.

το 08 ειχα αγορασει κ μια les paul απο τις τις εδω αγγελιες,με ταστα φαγωμενα στον Θεο...εξτρα 150 ευρω για καινουργια ταστα ...απο κει που δεν το περιμενα...

τελευταια χρονια σταματησα να πειραματιζομαι.γιατι δεν περισσευουν για τα εξτρα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γραψα κ σε αλλο θρεντ,το γραφω κ δω....

2/2 που αγορασα used emg (απο τις εδω αγγελιες) τα ποτενσιομετρα ηταν καμμενα(οχι ολα,δυο απο αυτα)...δεν ξερω εαν ετυχε ή πετυχε,αλλα συνεβη...την επομενη φορα (εαν κ οποτε),θα τους παρω καινουργιους του κουτιου...κ ας τους πληρωσω παραπανω...no worries.

το 08 ειχα αγορασει κ μια les paul απο τις τις εδω αγγελιες,με ταστα φαγωμενα στον Θεο...εξτρα 150 ευρω για καινουργια ταστα ...απο κει που δεν το περιμενα...

τελευταια χρονια σταματησα να πειραματιζομαι.γιατι δεν περισσευουν για τα εξτρα. ;D

Eγώ πάλι έχω αγοράσει πάνω απο 40(μην πω 100) διαφορετικα πραγματα, κιθαρες , πεταλια, ενισχυτες, μαγνητες κτλ κτλ και ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ ήταν και μαμω τα παιδιά και με μερικούς γίναμε και φίλοι....  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω ανάμεικτες εντυπώσεις από την αγορά μεταχειρισμένων... μου έχει έρθει αντικείμενο του κουτιού σε φοβερή τιμή, αλλά και πετάλι στο οποίο λόγω αλλαγής footswitch δεν χώραγε η 9v μπαταρία... take it or leave it. έτσι είναι τα μεταχειρισμένα ειδικά με συναλλαγές από απόσταση. μερικοί για να πουλήσουν γράφουν ότι τους έρθει.

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι είναι τα μεταχειρισμένα ειδικά με συναλλαγές από απόσταση. μερικοί για να πουλήσουν γράφουν ότι τους έρθει.

 

Παιδιά,να το προσέξουμε λίγο αυτό.Εντάξει;

Πολλοί από αυτούς που μένουν στην Αθήνα όπου γίνεται το συντριπτικό ποσοστό των συναλλαγών,έχουν την κακή συνήθεια άθελα τους ή μη να "μαυρίζουν" τις συναλλαγές από απόσταση με το επιχείρημα ότι αν δεν δεις με τα μάτια σου μην αγοράσεις.

Δεν αντιλέγω ότι κάτι τέτοιο συνιστά την καλύτερη των περιπτώσεων αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αποτρέψει κάποιους από το να κάνουν την κίνηση για κάτι που τους ενδιαφέρει και μάλιστα πολύ,αν ο πωλητής δεν βρίσκεται εντός Αθηνών.

Και επειδή δεν υπάρχει πάντα τρόπος να μοιραστούν τα ξερά από τα χλωρά,καλό είναι να μην καταδικάζουμε τόσο εύκολα.

 

Υ.Γ.Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα,δεν ξέρω καν που μένεις.Το ποστ σου(ένα από τα πολλά παρόμοια) απλά στάθηκε η αφορμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα,δεν ξέρω καν που μένεις.Το ποστ σου(ένα από τα πολλά παρόμοια) απλά στάθηκε η αφορμή.

 

μένω σε νησί και έχω κάνει αρκετές συναλλαγές και σαν πωλητής και σαν αγοραστής. και εμένα μου την δίνει που κάποιες φορές κάποιος αρνείται είτε να πουλήσει είτε να αγοράσει λόγω απόστασης και μη δυνατότητας ελέγχου. στην πράξη τώρα, όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο θες δεν θες υπάρχει ρίσκο, και όταν υπάρχει ρίσκο ενδέχεται αυτό που θα αγοράσεις να μην είναι όπως στο περιγράψανε ή να μην σε ικανοποιεί για κάποιο άλλο λόγο (πχ κακή συσκευασία, φθορές κατά την αποστολή κτλ)

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου