Προς το περιεχόμενο

stoner sound


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι λενε τα παιδια παραπανω και προσθετω το κλασικο big muff.

http://www.ebay.com/itm/Electro-Harmonix-EHX-Big-Muff-Pi-/230997874232?pt=Guitar_Accessories&hash=item35c88bd638

Γενικα οι επιλογες ειναι παρα πολλες και για ολα τα πορτοφολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τελευταία χρόνια το "stoner" έχει αποκτήσει πιο πολλά παρακλάδια και από το "heavy metal" Aν θες κάτι σε φάση sleep, θα σου πρότεινα αυτή την εταιρία

 

http://www.blackartstoneworks.com/

 

με άπειρες παραλλαγές του Muff και γενικά του fuzz, έμφαση στο low end και, θεωρητικά πάντα, προσανατολισμό στο "stoner" . Στο site θα βρεις και πολλά βιντεάκια για να ακούσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω παρα πολυ.....πολυ καλες λυσεις μου δωσατε....να σας πω οτι εχω το ταυρι της epiphone και τον μαρσαλ το 50 της σειρας mg και οτι μενδιαφερει για λαιβ...οχι για το σπιτι.....παρολα αυτα θα ψαξω και ταλλα θεματα που μου παρεθεσε ο φιλος παραπανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Northern τα λέει πολύ σωστά. Όντως δεν υπάρχει πλέον ένας stoner ήχος (οπότε καλό θα ήταν να ανέφερες κάποια παραδείγματα συγκροτημάτων που σου αρέσουν) και όντως τα Black

Arts Toneworks είναι κορυφή για αυτό που ψάχνεις.

Ήμουν μάλιστα έτοιμος να σου προτείνω το Pharaoh αλλά με πρόλαβε. Φανταστικό πετάλι για βαρύ ήχο από Sabbath μέχρι μοντέρνο doom και πάρα πολύ ευέλικτο.

 

Με προβληματίζει λίγο ότι χρησιμοποιείς solidstate ενισχυτή και μάλιστα MG  :P

Τα fuzz είναι έτσι κι αλλιώς ιδιαίτερα πετάλια (κάποιες φορές ίσως και δύστροπα) και δεν ξέρω πόσο μπορεί να σου λασπώνει στο συγκεκριμένο ενισχυτή. Ας μας πει κάποιος που το έχει δοκιμάσει τη γνώμη του...

 

Ο ενισχυτής σου δεν έχει effects loop, σωστά; Αν έχει ίσως να ήταν καλύτερη ιδέα ένα Tech21 Oxford που προσομειώνει τον ήχο των Orange ενισχυτών και να το χρησιμοποιείς για να παίρνεις από εκεί και το drive σου και το καθαρό σου, θα τολμούσα να πω τεράστια βελτίωση σε σχέση με τον MG. Αν όντως δεν έχει loop, ξέχνα τα παραπάνω, σαν να μην τα άκουσες  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη σειρά πεταλιών, όπως και άλλα πετάλια παρόμοιας λογικής, κάνει full προσομείωση ενισχυτή, έχει μάλιστα επιλογή (η οποία απενεργοποιείται) και για να κάνει simulation καμπίνας για χρήση κατευθείαν σε PA ή για ηχογράφηση.

Συνεπώς αν θες να το χρησιμοποιήσεις σε ενισχυτή, η λογική λέει ότι το συνδέεις στο effects loop in. Με αυτό τον τρόπο παρακάμπτεις την προενίσχυση του ενισχυτή και ρυθμίζεις το EQ από το πετάλι, από όπου παίρνεις όλο το drive.

 

Περίμενε πάντως να μας πει κάποιος αν έχει δουλέψει fuzz σε solidstate γιατί αν είναι ΟΚ τότε είναι η πιο εύκολη και λογική λύση.

 

Και σε αυτό το e-magazine υπάρχει ένα μικρό άρθρο που σε ενδιαφέρει:

 

Best dirt pedals for stoner rock

http://tonereport.com/issue27/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου