Προς το περιεχόμενο

Το synth του σκυλάδικου και άλλα παράξενα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα καιρούς βλέπω διάφορα θέματα στο Noiz, στα οποία πληκτράδες που έχουν το Korg Trinity ψάχνουν για ήχους "σκυλάδικης" χρήσης. Καλώς μέχρι εδώ αλλά μου δημιουργήθηκε η εξής απορία...

 

Για ποιόν λόγο αυτό το synth έχει γίνει ψωμοτύρι στα σκυλάδικα; Καινούριο δεν είναι, ιδιαίτερα φτηνό ως μεταχειρισμένο δεν είναι, υπάρχει το Triton που θεωρητικά είναι πολύ ανώτερο, τι είναι αυτό που κάνει τους πληκτράδες που παίζουν σε σκυλοκαταστάσεις να προτιμούν το Trinity;

 

Επειδή είχα ένα Trinity στα χέρια μου για κάποιο διάστημα, δεν μπορώ να αντιληφθώ τι το σκυλέ υπάρχει σε αυτό το όργανο που, στα αυτιά μου τουλάχιστον, είναι μανούλα για ροκ και συναφή είδη.

 

Φιλοσοφικά ερωτήματα ζητούν απάντηση... :roll:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανως θα εχει ολους τους ηχους του...Μ1 .. :lol: (αλλο θρυλικο σκυλοσυνθι... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα τελευταία πιο πολλά τρίτον και κάρμα βλέπεις....ειδικά σε κάτι εκπομπές που καλούν τραγουδιστές...πρωινής ζώνης.....

 

Α...Και πολλέ φορές Roland Fantom...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα τελευταία πιο πολλά τρίτον και κάρμα βλέπεις....ειδικά σε κάτι εκπομπές που καλούν τραγουδιστές...πρωινής ζώνης.....

 

Α...Και πολλέ φορές Roland Fantom...

Εντάξει, λογικό είναι να πάρει ένας πληκτράς Triton ή Fantom. Μουράτα, τελευταία μοντέλα και τα top από Korg και Roland. Και το Karma είναι μουράτο με το κόκκινο το χρωματάκι!

 

Το Trinity όμως ποιός το ξέρει και το προτιμάνε όλο και περισσότεροι;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα δεν είναι τι μοντέλα χρησιμοποιούν οι πληκτράδες στα σκυλάδικα, αλλά τι ήχους... Πιο ομογενοποιημένοι και κιτσάτοι ήχοι δεν μπορούν να υπάρξουν ανεξαρτήτως οργάνου: πιάνο με τόνους reverb, τα κλασικά σκυλάδικα strings που παίζουν τέταρτα σε θέσεις, κάτι ψευδο-κλαρίνα με το pitch να ουρλιάζει κά. Το Karma νομίζω κέρδισε πόντους λόγω χρώματος (όπως είπώθηκε παραπάνω) μιας και το Nord Lead είναι μεν εντυπωσιακό αλλά πολύ "μπλιμπλικάτο" για τους "μαέστρους" και τους τραγουδιστές που ζητούν strings εδώ και τώρα...

Οσο για το Τρινιτι, η εξήγηση που δίνω είναι απλή: καθώς οι ήχοι είναι στάνταρ στα τραγούδια και τις διαφορετικές μαγαζο-καταστάσεις, αγοράζοντας ένα τέτοιο πλήκτρο έχεις τοκεφάλι σου ήσυχο πως θα έχεις όλους τους ήχους που απαιτούνται για τη δουλειά... (όπως ο reggae-άς θέλει ένα καλό hammond, καιο φανκάς ένα καλό rhodes/hammond/clavinet).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ασχετο βεβαια...αλλά τι θεικό χρώμα έχουν αυτά τα nord......Σε ωθούν να αμρτήσεις και να τα αγοράσεις...:lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως θα εχει ολους τους ηχους του...Μ1 .. :lol: (αλλο θρυλικο σκυλοσυνθι... :lol: )

 

Το Trinity δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ήχο του Μ1 !!! Το ξέρω ότι φαντάζει απίστευτο αλλά είναι αλήθεια. Αντίθετα, τα διάφορα 01WFD ή η σειρά Τ είχε όντως τους ήχους του Μ1, αλλά για κάποιο λόγο δεν εδραίωσαν φήμη στο σκυλοχώρο.

 

 

¶γνωσται αι βουλαί του πληκτρά-σκυλά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνεις τα βιολιά ένω έχεις απιστευτους μπλιμπλικοηχους και τρομερά vintage πλήκτρα...Αχχχ...Απονη ζωή...και η πλάκα είναι ότι όταν βρώ τα λέφτα για να το αγοράσω το nord electro που μου έχει καρφωθεί...δεν θα υπάρχει...ΑΑΑΑΑΑχχχχ

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου