Προς το περιεχόμενο

Το synth του σκυλάδικου και άλλα παράξενα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ειχα το Τrinity και το Prophecy και τα εδωσα και τα δυο

μπορω να απαντησω.Σας πληροφορω οτι περισσοτερο περιζήτητο

ειναι το prophecy γιατι κυκλοφορουν ειδικα γι αυτο συγκεκριμένοι ηχοι

φτιαγμενοι οι οποίοι ειναι επισης περιζήτητοι για τα solo που κανουν

στα κεντρα.Το Τrinyty plus εχει την καρτα επεκτασης με τους ηχους

του Prophecy.Το Prophecy που ειχα πουληθηκε αμεσως σε ενα Αλβανο,

και δεν ηταν ο μονος Αλβανος που ειχε επικοινωνησει μαζι μου.

Στο Trinity δυσκολευτηκα λιγο γιατι ειχα το απλο-ολοι ηθελαν το plus.

Τελικα το εδωσα σε ενα Συριο ο οποιος θα το στελνε στα μερη του

και γενικα αγοραζε ό,τι Trinity εβρισκε για εκει.

Θα αγοραζε επισης μια καρτα Prophecy απο το Ebay για να το αναβαθμισει.

Πληροφοριακα και οι δυο ηταν ευγενεστατοι και πολυ κατατοπισμενοι

για το synth αυτο.

 

Η πλακα ειναι οτι εγω ειχα αλλάξει τους preset ηχους και ειχα βαλει

ολο κατι ατμοσφαιρικους λιγο new age ηχους.Και γι αυτο λατρευω τον

Korg ηχο.

Ευτυχως εχω ακομα το Wavestation σε hardware και το Digital Legacy

σε software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eιναι γεγονας αυτα που λες για την επεκταση.Αν και την εχω δεν εχω καταφερει ακομα να φτιαξω ηχους εχει το prophecy καθ' εαυτο.Μηπως ξερεις αν διαβαζει το trinity plus τους ηχους απο prophecy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι μου καταλαβα ναι.Πρεπει να βρεις τους ηχους ομως και ποιος τους δινει.

 

Επισης πολλες αποριες σου μπορουν να λυθουν στο www.korgforums.com

στην υποκατηγορια trinity.

Απο εκει σου αντιγραφω το εξής σχετικό:

 

When i made the transition from Prophecy to Trinity Plus,

i dumped one prog at a time from the Prophecy to the Trinity.

What i had to do was, of course, set all the Sysex parameters in both machines,

but then select one prog in the solo bank, send the sysex from the Prophecy

by just selecting the prog i wanted to transfer.

From there the data was in the Trinity, all i had to do was save the prog in Trinity.

It's a long job but it worked great.

I guess if you send one prog at a time from the computer it will do the same.

 

Αυτο βεβαια αναφερεται σε καποιον που μετεφερε με midi dump απο το

prophecy στο trinity.Aπ οτι καταλαβα πρεπει να μεταφερεις ενα -ενα

τα προγραμματα κι οχι ολοκληρη bank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

egw doulevw se tetoious xwrous,skyladika opws apokaleite.

me nevriazei eksairetika to poso efkolo th(e)wreite afto to eidous paiksimatos kai thn snobb,yperoptikh sas matia.

 

egw prosfatws arxisa na paizw epaggelmatika kai enw thewroume arketa kalos exw dei kati palikaria(spyros kottis,'arkoudos') pou etsi k akousete tha meinete k as paizete k sthn lyrikh skini oloi sas faggoto.

 

k an ine dynaton poios thewrei efkolo to klama???? to pitch den einai koumpi on off alla an ise MAGKAS(egw den ime akomh) to diavathmizeis se polles theseis apo to ena akro touws sto allo.

 

osoi ypotimate,mhn to kanete parakalw,giati isws xreiastei na paiksete k eseis k na deite thn dyskolia h oxi.

 

oi synadelfoi mporoun na me epivevaiwsoun...

 

telos,to trinity den exei kamia entelws sxesh me to m1.fernei perissotero sto triton alla k se afta ta 2 yparxoun eidopoioi diafores.

 

afta. opoios diafwnei mazi mou as mou pei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ακριβως πιστευω και γω φιλε μου...Κοτης Δεκος..Ζορας και αλλοι πολλοι...που δυστυχως δεν εχουν παρει φουγκα και δεν παιζουν deep purple η trance 8) μακαρι να ειχαμε και αλλα τετοια οργανα..στην Ελλαδα ζουμε..δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις να αποδεχεται αυτο το ειδος..αλλα να μην το χλευαζει τουλαχιστον..και να μη μιλαμε με ειρωνικο υφος για κατι Γονιδιδες κτλ..γιατι ολοι αυτοι που κοροιδευουν..αμα τους επαιρνε ο γονιδης ενα βραδυ να παιξουν μαζι του..σε μιση ωρα θα ηταν στην λατζα του μαγαζιου 8) Αυτα και απο μενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια, για να χαλαρώνουμε λίγο! :wink:

 

Πρώτον, το θέμα ξεκίνησε για να αναζητηθούν οι λόγοι που το Trinity είναι δημοφιλές στα σκυλάδικα (ναι παιδιά, σκυλάδικα είναι κι ας μη μας/σας αρέσει η λέξη). Είναι μια ανθρώπινη απορία αν θέλετε, γιατί ας πούμε δεν ψάχνουν όλοι κανένα Roland XP-80 και θέλουν το Trinity σώνει και καλά; That's all!

Κατ' επέκταση, δεν είπε κανείς ότι στα μαγαζιά του είδους δεν υπάρχουν μουσικοί που παίζουν τρελά πράγματα ή ότι είναι εύκολο να παίξεις εκεί. Στο συγκεκριμένο σημείο συμφωνώ ότι πρέπει να έχεις κότσια για να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις στου σκυλάδικου.

 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι σε ποιό σημείο απαξιώσαμε τη χρήση του pitch bend! Ίσα ίσα, η χρήση αυτού του controller είναι παλούκι, ειδικά όταν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όλα σχεδόν τα είδη μουσικής ανάλογα με την περίσταση. Εμένα με ενοχλεί η λέξη "κλάμα", τη βρίσκω τρελά γελοία και sorry αν προσβάλλω κάποιους. Αλλά μόνο η λέξη! Είπαμε, μου φέρνει στο μυαλό αμανέδες του Γονίδη που προσωπικά τον βρίσκω ψιλοάθλιο. :lol:

 

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν, δεν χρειάζονται εκφράσεις τύπου "με την υπεροπτική σας ματιά" ή "κι ας παίζετε φαγκότο" γιατί έτσι πέφτεις κι ίδιος στη λούμπα της απαξίωσης και της μείωσης των μουσικών που αρέσκονται σε άλλα μουσικά ακούσματα και παιξίματα. Anyway, για να μη σας κουράζω άλλο, παντού υπάρχουν παιχταράδες και για να παίξεις καλά (οπουδήποτε κι αν παίζεις) πρέπει να το κατέχεις το άθλημα.

 

Όπως καταλήξαμε και στο θέμα περί ξύλων και μαγνητών, τα πράγματα δεν είναι άσπρα ή μαύρα. Βάλτε λίγο χρώμα στη ζωή σας! 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι αποψεις δεκτες..εγω χαιρομαι προσωπικα που μπορω και ακουω παρα πολλα ειδη μουσικης με την ιδια ευχαριστιση και το ιδιο ενδιαφερον.. και παρολλα αυτα γουσταρω που παιζω νυχτα..σε σκυλαδικα δλδ 8) Ειλικρινα χωρις να ξερω τι ακους και τι παιζεις...και αν δεν κανω λαθος το κλαμα δεν ειναι τωρινη εκφραση..εχω δει σε ντοκιμαντερ και χωρις να μαι σιγουρος..τουρκους που παιζανε βιολι..και καθως παιζανε κλαιγανε ταυτοχρονα..για καποιο λυπηρο γεγονος.Νομιζω οτι συνοδευαν καποια κηδεια... :!: Οποτο συμπαιρενω πως απο κει προερχεται αυτη η "ατακα" και συμβολιζει την εκφραση των λαικων μουσικων...οποιον δλδ μπορουν να αποτυπωσουν αυτο που νιωθουν και να το εκφρασουν με το καθε οργανο.

 

Υ.Γ: Ειλικρινα δεν βρισκεις τπτ ιδιαιτερο η δυσκολο στους αμανεδες του Γονιδη για παραδειγμα? 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αι να μη μιλαμε με ειρωνικο υφος για κατι Γονιδιδες κτλ..γιατι ολοι αυτοι που κοροιδευουν..αμα τους επαιρνε ο γονιδης ενα βραδυ να παιξουν μαζι του..σε μιση ωρα θα ηταν στην λατζα του μαγαζιου icon_cool.gif Αυτα και απο μενα..

----------------------------------------------------------------------------------------

 

καλά πλάκα κάνεις... πιο καλαμπότζος από τον Γονίδη δεν υπάρχει (και μιλάμε μου το έχει πει φίλος που έπαιζε μαζί του σε αρπαχτές)... ο τύπος είναι άθλιος. Μην μπερδεύουμε την π....α με τη βούρτσα. Καλό το σκυλάδικο, καλύπτει συναισθηματικές ανάγκες, πίνεις και κανα ουισκάκι, αλλά το παίξιμο και η αισθητική εκεί μέσα είναι για τα μπάζα όπως και οτιδήποτε άλλο πάει μαζί του (από το ντύσιμο του αρτίστα ως τις ενορχηστρώσεις και τις αφίσες) - και καλοί μουσικοί και φαντασία και μεράκι γίνονται λόγω οικονομικής ανάγκης άθλιοι μετά από λίγα χρόνια, με μοναδικό τους όνειρο να φτιάξουν fusion μπάντα... Εχω λάθος; Δεν νομίζω. Ο μακαρίτης ο θείος μου έπαιζε στα καλύτερα μαγαζιά (από Πανταζή ως Βοσκόπουλο αλλά και Μαρκόπουλο και Ξαρχάκο και όλα) και με ξόρκιζε να μην περάσω ούτε έξω από το σκυλάδικο! Μαζί του και κάποιοι συνάδελφοί του με εξαιρετική παιδεία που είχαν καταστραφεί (κατά δήλωσή τους) από τον σκύλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι αποψεις δεκτες..εγω χαιρομαι προσωπικα που μπορω και ακουω παρα πολλα ειδη μουσικης με την ιδια ευχαριστιση και το ιδιο ενδιαφερον.. και παρολλα αυτα γουσταρω που παιζω νυχτα..σε σκυλαδικα δλδ 8) Ειλικρινα χωρις να ξερω τι ακους και τι παιζεις...και αν δεν κανω λαθος το κλαμα δεν ειναι τωρινη εκφραση..εχω δει σε ντοκιμαντερ και χωρις να μαι σιγουρος..τουρκους που παιζανε βιολι..και καθως παιζανε κλαιγανε ταυτοχρονα..για καποιο λυπηρο γεγονος.Νομιζω οτι συνοδευαν καποια κηδεια... :!: Οποτο συμπαιρενω πως απο κει προερχεται αυτη η "ατακα" και συμβολιζει την εκφραση των λαικων μουσικων...οποιον δλδ μπορουν να αποτυπωσουν αυτο που νιωθουν και να το εκφρασουν με το καθε οργανο.

 

Υ.Γ: Ειλικρινα δεν βρισκεις τπτ ιδιαιτερο η δυσκολο στους αμανεδες του Γονιδη για παραδειγμα? 8O

Για να σου απαντήσω, ακούω πολλά και παίζω όσα περισσότερα μπορώ από όσα ακούω. Δηλαδή ξέρω και πως να παίξω σε μια ροκ μπάντα, και να κάνω έναν μπλουζ αυτοσχεδιασμό και να σολάρω πάνω σε τσιφτετέλια. Όπως καταλαβαίνεις, δεν έχω κανένα κόλλημα με οποιαδήποτε μουσική.

 

Σχετικά με το κλάμα, σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες (δεν ήξερα την ιστορία της έκφρασης) αλλά μου φαίνεται πολύ αστείο να το λένε επαγγελματίες πληκτράδες που πλέον το βλέπουν σαν ρουτίνα! Και πάλι, μου ηχεί άσχημα όπως το ακούω, δεν το μπορώ. Παραξενιές που έχουμε όλοι! :lol:

 

Τέλος, ο Γονίδης μου τη σπάει πάρα πολύ! Δεν γουστάρω τη χροιά της φωνής του, μου τη δίνει που πρέπει να χώσει τον αμανέ σε κάθε τραγούδι, και τον βρίσκω κακόγουστο ως καλλιτέχνη εν γένει. Το αν είναι δύσκολα αυτά που κάνει δεν το ξέρω γιατί δεν τραγουδάω, πιθανότατα είναι αρκετά δύσκολα. Δυστυχώς, αυτό δεν μπορεί να με κάνει να εκτιμήσω την αμετροέπειά του. ¶ρα, μπορώ να πω ότι είναι όχι ιδιαίτερος αλλά ιδιαίτερα ενοχλητικός, στα αυτιά μου τουλάχιστον...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου