Προς το περιεχόμενο

les paul studio pro 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως έχω μία πιο παλιά σειρά studio και η κιθάρα μόνο μέτρια δεν είναι. Ούτε complex με τη μάρκα έχω ούτε με το αν είναι sudio ή pro ή traditional ή standard. Πολύς κόσμος μάλλον παίζει κιθάρα με τα μάτια από οτι καταλαβαίνω, διότι αν σου κλείσουν τα μάτια και σου βάλλουν 2 gibson les paul στα χέρια με ίδιο output τότε πολλά από αυτά που γράφονται καταρρίπτονται. Η studio σειρά δεν είναι το ίδιο όμορφη με τη standard, ούτε θα είναι λίγα κομμάτια ξύλο το σώμα κλπ ΑΛΛΑ από πολύχρονη εμπειρία με διάφορες gibson τονίζω ότι η studio είναι εξαιρετικά όργανα για τα λεφτά τους. Η δική μου δεν ξεκουρδίζει με τίποτα, έχει υπέροχη εβένινη ταστιέρα, εξαιρετικό μπράτσο και ιδανικό βάρος. Την είχα πάρει 1250 ευρώ κανούργια και τώρα άνετα πωλείται 900€, οπότε προφανώς έχει αρκετά καλή αξία μεταπώλησης αν και δεν την πουλάω επουδενί. Επίςης ένας δείκτης ποιότητας είναι ότι με ένα search στο ebay θα δεις ότι για όςες studio πωλούνται άλλες τόςες standard θα βρεις, που σημαίνει ότι ο κόσμος τις κρατάει. Αυτά είναι η προςωπική, εμπεριςτατωμένη αποψή μουκαι συγγνώμη αν σε κούρασα.

 

Επίσης έχω δοκιμάσει αρκετές orville και tokai και έχω να πω τα καλύτερα. Ψάχνω στο ebay αλλά τις βρίσκω πολύ ακριβές.

 

Τώρα για τη '14 που ρωτάς: ο 57 μαγνήτης είναι μαμιστερός για blues-rock και βγάζει μια vintagila. Τον burstbucker δεν τον ξέρω πως ακούγεται αλλά εγώ προσωπικά θα ήθελα δύο 57 άρηδες. Επίσης δοκίμασα μία studio του 14 και μου φάνηκε βαριά, οπότε πιθανόν να υπάρχουν inconsistencies στο βάρος (όπως πάντα στην gibson).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως έχω μία πιο παλιά σειρά studio και η κιθάρα μόνο μέτρια δεν είναι. Ούτε complex με τη μάρκα έχω ούτε με το αν είναι sudio ή pro ή traditional ή standard. Πολύς κόσμος μάλλον παίζει κιθάρα με τα μάτια από οτι καταλαβαίνω, διότι αν σου κλείσουν τα μάτια και σου βάλλουν 2 gibson les paul στα χέρια με ίδιο output τότε πολλά από αυτά που γράφονται καταρρίπτονται. Η studio σειρά δεν είναι το ίδιο όμορφη με τη standard, ούτε θα είναι λίγα κομμάτια ξύλο το σώμα κλπ ΑΛΛΑ από πολύχρονη εμπειρία με διάφορες gibson τονίζω ότι η studio είναι εξαιρετικά όργανα για τα λεφτά τους. Η δική μου δεν ξεκουρδίζει με τίποτα, έχει υπέροχη εβένινη ταστιέρα, εξαιρετικό μπράτσο και ιδανικό βάρος. Την είχα πάρει 1250 ευρώ κανούργια και τώρα άνετα πωλείται 900€, οπότε προφανώς έχει αρκετά καλή αξία μεταπώλησης αν και δεν την πουλάω επουδενί. Επίςης ένας δείκτης ποιότητας είναι ότι με ένα search στο ebay θα δεις ότι για όςες studio πωλούνται άλλες τόςες standard θα βρεις, που σημαίνει ότι ο κόσμος τις κρατάει. Αυτά είναι η προςωπική, εμπεριςτατωμένη αποψή μουκαι συγγνώμη αν σε κούρασα.

 

Επίσης έχω δοκιμάσει αρκετές orville και tokai και έχω να πω τα καλύτερα. Ψάχνω στο ebay αλλά τις βρίσκω πολύ ακριβές.

 

Τώρα για τη '14 που ρωτάς: ο 57 μαγνήτης είναι μαμιστερός για blues-rock και βγάζει μια vintagila. Τον burstbucker δεν τον ξέρω πως ακούγεται αλλά εγώ προσωπικά θα ήθελα δύο 57 άρηδες. Επίσης δοκίμασα μία studio του 14 και μου φάνηκε βαριά, οπότε πιθανόν να υπάρχουν inconsistencies στο βάρος (όπως πάντα στην gibson).

 

 

Δηλαδη εσυ θα εδινες 1300€ για studio; γιατι εγω ουτε για πλακα, παρα πολλα τα λεφτα για αυτο που περνεις, αν και να πω την αληθεια παραλιγο να παρω μια studio deluxe αλλα ευτυχως τελευταια μερα αλλαξα γνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δηλαδη εσυ θα εδινες 1300€ για studio; γιατι εγω ουτε για πλακα, παρα πολλα τα λεφτα για αυτο που περνεις, αν και να πω την αληθεια παραλιγο να παρω μια studio deluxe αλλα ευτυχως τελευταια μερα αλλαξα γνωμη

 

Όχι δε θα έδινα διότι έχω δώσει ήδη. Προφανώς δε διάβασες τι γράφω. Τι πάει να πει studio? είναι μία κιθάρα από μεγάλη μάρκα όπως η fender, η esp κλπ κλπ. Και κοςτολογείται τόςα. Αν θες τα δίνεις. Αν δε θες παλι καλώς κάνεις. Δοκιμάζεις, παίζεις και αγοράζεις κατά βούληςη. Πραγματικά σας έγραψα την αποψή μου και την εμπειρία μου και δε καταλαβαίνω τι ρωτάς. Μήπως απλά δε θα έδινες 1300 ευρώ για κιθάρα;

 

Μου λες πολλά λεφτά για αυτό που παίρνεις. Δηλαδή τι νομίζεις ότι παίρνεις; Πλαστική κιθάρα; Ή μήπως νομίζεις ότι οι διαφορές της standard αξίζουν 1500€; Παιδιά όταν γράφετε κάτι, καλό είναι νααιτιολογείτε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε θα έδινα διότι έχω δώσει ήδη. Προφανώς δε διάβασες τι γράφω. Τι πάει να πει studio? είναι μία κιθάρα από μεγάλη μάρκα όπως η fender, η esp κλπ κλπ. Και κοςτολογείται τόςα. Αν θες τα δίνεις. Αν δε θες παλι καλώς κάνεις. Δοκιμάζεις, παίζεις και αγοράζεις κατά βούληςη. Πραγματικά σας έγραψα την αποψή μου και την εμπειρία μου και δε καταλαβαίνω τι ρωτάς. Μήπως απλά δε θα έδινες 1300 ευρώ για κιθάρα;

 

Μου λες πολλά λεφτά για αυτό που παίρνεις. Δηλαδή τι νομίζεις ότι παίρνεις; Πλαστική κιθάρα; Ή μήπως νομίζεις ότι οι διαφορές της standard αξίζουν 1500€; Παιδιά όταν γράφετε κάτι, καλό είναι νααιτιολογείτε κιόλας.

 

Εδωσα και πηρα κιθαρα αλλα για studio με την καμια και μαλιστα πηρα κιθαρα που τωρα εχει παραπανω απ οσο την πηρα αλλα μαλλον εγω θα ειμαι βλακας και εσυ θα ξερεις καλυτερα τι θα εκανα και τι οχι , τελος παντων 2 faded που επιασα ηταν μαπα και αν βρεις καποιον να σου δωσει 900 για studio μπραβο σου αλλα δυσκολα τωρα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδωσα και πηρα κιθαρα αλλα για studio με την καμια και μαλιστα πηρα κιθαρα που τωρα εχει παραπανω απ οσο την πηρα αλλα μαλλον εγω θα ειμαι βλακας και εσυ θα ξερεις καλυτερα τι θα εκανα και τι οχι , τελως παντων 2 faded που επιασα ηταν μαπα και αν βρεις καποιον να σου δωσει 900 για studio μπραβο σου αλλα δυσκολα τωρα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα

 

Συγχαρητήρια λοιπόν για την επιλογή σου. Καλή σου συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jimi

Θα ήθελα να καταλάβω τι είναι αυτό που σε κάνει να είσαι υπέρ της standard και κατά της studio (εμφανισιακά δεν το συζητώ).

ή δεν κατάλαβα και είσαι γενικά κατά των les paul ;

Τι κιθάρα έχεις; θα σκάσω ;D

 

otto

δηλαδή δοκίμασες studio 2014; Εκτός από το βάρος ,εντυπώσεις;

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jimi

Θα ήθελα να καταλάβω τι είναι αυτό που σε κάνει να είσαι υπέρ της standard και κατά της studio (εμφανισιακά δεν το συζητώ).

ή δεν κατάλαβα και είσαι γενικά κατά των les paul ;

Τι κιθάρα έχεις; θα σκάσω ;D

 

otto

δηλαδή δοκίμασες studio 2014; Εκτός από το βάρος ,εντυπώσεις;

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά .

 

Δοκίμασα του 2014 τις απλές αλλά και αυτές με τα τρελά χρώματα (μοβ, χρυσές κλπ) που έχουν και έναν p90. Καλές εντυπώσεις κατά τα άλλα. Είναι μία κανονική les paul. Επίσης είδα ότι οι τιμές παίζουν πολύ. Παράδειγμα οι faded που αναφέρθηκαν πιο πάνω είναι γύρω στα 600 ευρώ, δηλαδή τα μισά από αυτά που συζητάς αλλά δεν έχουν το καπάκι από κελεμπέκι.

 

Αυτές που δε μου άρεσαν καθόλου είναι οι sg του 14'. Αλλά γενικά οι sg δε μου αρέσουν οπότε είμαι biased.

 

Όπως λέω πάντα, πήγαινε δοκίμασε τα όργανα και όποιο σου κάνει το κλικ τσίμπα το. Κλείσε τα μάτια στις μάρκες και τα αυτιά σε όλους και απλά ακολούθησε το ένστικτό σου και τα χέρια σου. Έτσι έκανα με όλες τις κιθάρες που αγόρασα (εκτός από την πρώτη μου fender).

 

Κατά τη γνώμη μου με gibson δύσκολα θα πέσεις έξω. Όσους ξέρω που έχουν δεν τις αποχωρίζονται εύκολα εκτός από αυτούς που τις πήραν χωρίς λόγο ή δοκιμή. Ψάξου και ebay λίγο και θα δεις ότι όντως οι τιμές μεταπώλησης είναι πολύ καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jimi

Θα ήθελα να καταλάβω τι είναι αυτό που σε κάνει να είσαι υπέρ της standard και κατά της studio (εμφανισιακά δεν το συζητώ).

ή δεν κατάλαβα και είσαι γενικά κατά των les paul ;

Τι κιθάρα έχεις; θα σκάσω ;D

 

 

ποιοτητα κατασκευης και μεταπωλητικη αξια , εγω εχω μια fender billy corgan και σιγουρα καποια στιγμη συντομα θα παρω και μια les paul , δεν εχω προκαταληψη με καμια κιθαρα αλλα αυτο που ζητησες ειναι την γνωμη μας για μια κιθαρα που θα εχει καλη μεταπωληση, και αφου εθεσες το κριτηριο σου ειπα την αποψη μου, καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου