Προς το περιεχόμενο

les paul studio pro 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Panorios από την προσωπική μου εμπειρία η ποιότητα κατασκευής είναι μια χαρά. Τίποτα περίεργο, τίποτα προχειροφτιαγμένο, τέλεια ταστοδουλειά, καλό setup από τη μάνα τους, πουθενά τριξίματα στα ηλεκτρικά ή κακό βάψιμο. Φυσικά αυτό είναι κάτι που περιμένεις όταν παίρνεις ένα όργανο από κάποια χρήματα και πάνω. Ακόμη και τις epiphone να τσεκάρεις θα δεις ότι η ποιότητα κατασκευής είναι μια χαρά και τίποτα δεν μαρτυρά ξεκάθαρα τη διαφορά τιμής από τις gibson εκτός από το general feeling που μπορεί να είναι και λίγο placebo. Για ό,τι σου λέω μπορείς να βεβαιωθείς και από μόνος σου όταν δοκιμάσεις τα συγκεκριμένα όργανα.

 

Για εμένα προσωπικά αν δεν έχεις τα χρήματα να πάρεις les paul standard, η κιθάρα που θεωρώ value for money είναι η studio. Κάνε ένα γρήγορο search στις αγγελίες του noiz και θα δεις ότι οι τιμές των μεταχειρισμένων studio ξεκινούν από ~500 ευρώ και φτάνουν μέχρι τα ~900 αναλόγως την κατάσταση και την παλαιότητα. Ακριβώς ίδιες τιμές έχουν και οι μεταχειρισμένες american standard stratocaster/telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε Panorios από την προσωπική μου εμπειρία η ποιότητα κατασκευής είναι μια χαρά. Τίποτα περίεργο, τίποτα προχειροφτιαγμένο, τέλεια ταστοδουλειά, καλό setup από τη μάνα τους, πουθενά τριξίματα στα ηλεκτρικά ή κακό βάψιμο. Φυσικά αυτό είναι κάτι που περιμένεις όταν παίρνεις ένα όργανο από κάποια χρήματα και πάνω. Ακόμη και τις epiphone να τσεκάρεις θα δεις ότι η ποιότητα κατασκευής είναι μια χαρά και τίποτα δεν μαρτυρά ξεκάθαρα τη διαφορά τιμής από τις gibson εκτός από το general feeling που μπορεί να είναι και λίγο placebo. Για ό,τι σου λέω μπορείς να βεβαιωθείς και από μόνος σου όταν δοκιμάσεις τα συγκεκριμένα όργανα.

 

Για εμένα προσωπικά αν δεν έχεις τα χρήματα να πάρεις les paul standard, η κιθάρα που θεωρώ value for money είναι η studio. Κάνε ένα γρήγορο search στις αγγελίες του noiz και θα δεις ότι οι τιμές των μεταχειρισμένων studio ξεκινούν από ~500 ευρώ και φτάνουν μέχρι τα ~900 αναλόγως την κατάσταση και την παλαιότητα. Ακριβώς ίδιες τιμές έχουν και οι μεταχειρισμένες american standard stratocaster/telecaster.

 

Εγω παντως οσες studio (απο τις ακριβες εννοω) εχω πιασει δεν δικαιολογουσαν ουτε την τιμη τους ουτε το Gibson που εγραφαν πανω.(Μπορει να μου εκατσαν  "λαθος" κομματια βεβαια).

Σε γενικες γραμμες συμφωνω ομως σε αυτο που λες.Οτι πληρωνεις παιρνεις.Βεβαια στην περιπτωση που παρεις Fender/Gibson πληρωνεις λιγο παραπανω το Logo απο οτι πχ σε μια epi ή tokai πχ.

Οσο για το 2ρο που λες ειτε ειναι Fενδερ ειτε Giπσον αν καποιος δωσει πανω απο 700-750 (για τα μοντελα που αναφερεις) θα πληρωσει πολλα κατα την γνωμη μου,ειδικα οταν η τιμη εχει να κανει με την παλαιότητα του οργανου.Τα τελευταια χρονια εχω την αποψη πως τα καινουρια ειναι πολυ καλυτερα οργανα απο οτι τα λεγομενα "vintage" σε επιπεδο κατασκευης τουλαχιστον κ αρα αν εχω να επιλεγω αναμεσα σε μια strat του 1985 πχ κ μια του 2014 στο 99% των περιπτωσεων θα εδινα τα 100/200 ευρω παραπανω για να παρω την καινουρια.

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου