Προς το περιεχόμενο

Korg M1 Vs. Triton "Classic"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

 

Θα μπορούσαν να συγκριθούν τα 2 παραπάνω όργανα ή το Triton υπερέχει σε κάθε τομέα;

Σίγουρα το M1 το ακολουθεί  μεγαλύτερο "legacy" οπότε παρά την ηλικία του το θεωρώ αξιόμαχο.

 

Επίσης ξέρει κανείς αν φορούν το ίδιο πλήκτρο; Τουλάχιστο για του M1 έχω ακούσει καλά λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα σας.

 

Θα μπορούσαν να συγκριθούν τα 2 παραπάνω όργανα ή το Triton υπερέχει σε κάθε τομέα;

Τι να συγκρινεις? Μιλαμε για δυο workstations με διαφορα 11+ χρονων. Το Triton εχει υπερδιπλασια ROM δειγματων/πολυφωνια/εφφε/ηχους κλπ, συν sampler.

Θελεις να αγορασεις καποιο μεταχειρισμενο παλιο Korg?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να συγκρινεις? Μιλαμε για δυο workstations με διαφορα 11+ χρονων. Το Triton εχει υπερδιπλασια ROM δειγματων/πολυφωνια/εφφε/ηχους κλπ, συν sampler.

Θελεις να αγορασεις καποιο μεταχειρισμενο παλιο Korg?

 

Ναι Waterfall, με ενδιαφέρει κάποιο μεταχειρισμένο.

Σχετικά με αυτό που είπα για το πλήκτρο που φοράνε ξέρεις αν είναι ίδιο ή παρόμοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Waterfall, με ενδιαφέρει κάποιο μεταχειρισμένο.

Σχετικά με αυτό που είπα για το πλήκτρο που φοράνε ξέρεις αν είναι ίδιο ή παρόμοιο;

 

(βασικά έλεγα να πάρω και ενα midi contoller- το ΑΧΙΟΜ συγκεκριμένα- για να έχω καλύτερη επικοινωνία με DAW, αν και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό ειναι υπερβολή μιας και θα μπορούσα να χρησιμοποιώ το όποιο workstation επιλέξω ως midi keyboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχουν την ιδια αισθηση στο παιξιμο, αλλα αν κρινω απο τις αγγελιες στο eBay, φορανε τα ιδια πληκτρα. Συγκεκριμενα, μερικα synths που φορανε τα ιδια πληκτρα ειναι τα παρακατω:

 

Yamaha DX7/DX7 II

Yamaha SY77

Yamaha EX5

Yamaha SY22

Yamaha SY85

Yamaha Motif 6

Yamaha Motif 7

Korg M1

Korg Triton

Korg Wavestation

Korg Prophecy

Korg 01/W

Korg Trinity

 

Τωρα για την αισθηση του καθε πληκτρολογιου δεν μπορω να σου πω, πολλα απο τα παραπανω synths μπορει μεν να φορανε τα ιδια πληκτρα αλλα η αισθηση που εχουν στο παιξιμο διαφερει.

 

Για controller τωρα, πιστευω οτι τα dedicated controllers εχουν καλυτερη επικοινωνια με καποιο DAW, αυτη ειναι η δουλεια τους εξαλλου. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα κανεις δουλεια με οποιοδηποτε αλλο MIDI keyboard/synth, τα απολυτως βασικα θα τα κανεις, απλα τα controllers ειναι φτιαγμενα γι αυτη τη δουλεια και συνηθως διαθετουν περισσοτερες δυνατοτητες αναθεσης παραμετρων σε faders/knobs/pads/buttons κλπ.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα.Θα δω τι θα κανω...

Απλα φοβάμαι μην πιάνοντας  ένα νέο synth για να το μάθω και μπλεχτώ ταυτόχρονα και με vst/daw, πελαγώσω.

 

Γενικά δε ξέρω αν η πλειοψηφία όσων ασχολούνται τα συνδυάζει, ή αποφασίζει να επικεντρωθεί μόνο σε software ή hardware μορφή προκειμένου να δώσει βάση στη δημιουργικότητα κι οχι σε όλο το περιφερικό "μπλιμπλικια" κομμάτι που μπορεί να φάει χώρο και χρόνο από την ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να "πελαγωσεις". Δεν σε κυνηγαει κανεις ουτε περνας καποιο τεστ. Σιγα σιγα και μη τρεχεις, το να κατεβασεις 300 VST και να προσπαθεις να τα μαθεις ολα σε μια βδομαδα δεν λεει κατι, το να προσπαθησεις δε να τα χρησιμοποιησεις ολα σε καποιο project ειναι χασιμο χρονου και σπασιμο νευρων.

 

Απ'την αλλη, ενα synth δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη. Θα σου προτεινα να αγορασεις κατι της εποχης μας, υπαρχουν πολυ δυνατα synths/workstations σε αστειες τιμες. Αστειες τιμες βεβαια συμφωνα με τις δυνατοτητες που αυτα προσφερουν. Δεν ξερω το budget που διαθετεις, αλλα θα σου προτεινα να μην κοιτας σε οργανα 10ετιας. Μπορεις να βρεις μεταχειρισμενα και πιο συγχρονα οργανα σε πολυ καλες τιμες. Αυτα ολα για την hardware πλευρα. Προσωπικα πρoτιμω hardware για πολλους και διαφορους λογους, ενας εκ των οποιων ειναι η αμεσοτητα.

 

Το τι θα διαλεξεις ειναι δικη σου αποφαση, μπορεις καλλιστα να ασχοληθεις και με τα δυο φυσικα, αλλα ειπαμε, με ρεγουλα, δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι. Για μουσικη μιλαμε. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πρόσφατα είχα και το Μ1 και το Τρίτον κλάσικ. Κατ'αρχήν το πλήκτρο τους είναι ακριβώς το ίδιο, ίδια αίσθηση ίδιος τύπος, ολόιδιο. Τελικά επειδή ήθελα να αδειάσω τον χώρο μου, έπρεπε κάποιο να φύγει και τελικά έφυγε το...Triton!

Γιατί έφυγε το τρίτον και όχι το Μ1; Προσωπικά προτίμησα να κρατήσω το Μ1 επειδή έχει πιό ζεστό ήχο από το τρίτον αν και το τρίτον έχει πολύ ρεαλιστικότερο ήχο. Και μιάς που δεν παίζω live, έχω ακόμα ρεαλιστικότερους ήχους στο pc για τις παραγωγές μου από αυτούς του τρίτον. Άρα προτίμησα να κρατήσω τη ζεστασιά παρά τον ρεαλισμό.

Εάν λοιπόν σε ενδιέφερε να παίζεις με κάποια μπάντα, ανάλογα το μουσικό είδος θα πρότεινα να πάς μάλλον για τρίτον επειδή είναι χιλιάδες φορές δυνατότερο του Μ1 και σε μία μπάντα θα βοηθούσε πολύ περισσότερο. Αν όμως δεν σε ενδιαφέρουν αυτά, το Μ1 είναι μία πολύ καλή επιλογή και ειδικά αν είσαι και αρχάριος στη σύνθεση ήχου, το Μ1 είναι εύκολο στον προγραμματισμό παρά την μικρή του οθόνη.

Αλλά από τεχνολογικής πλευράς το Μ1 είναι ένα τίποτα μπροστά στο τρίτον. Πάντως το πλήκτρο είναι ακριβώς το ίδιο, μην σε ανησυχεί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πρόσφατα είχα και το Μ1 και το Τρίτον κλάσικ. Κατ'αρχήν το πλήκτρο τους είναι ακριβώς το ίδιο, ίδια αίσθηση ίδιος τύπος, ολόιδιο. Τελικά επειδή ήθελα να αδειάσω τον χώρο μου, έπρεπε κάποιο να φύγει και τελικά έφυγε το...Triton!

Γιατί έφυγε το τρίτον και όχι το Μ1; Προσωπικά προτίμησα να κρατήσω το Μ1 επειδή έχει πιό ζεστό ήχο από το τρίτον αν και το τρίτον έχει πολύ ρεαλιστικότερο ήχο. Και μιάς που δεν παίζω live, έχω ακόμα ρεαλιστικότερους ήχους στο pc για τις παραγωγές μου από αυτούς του τρίτον. Άρα προτίμησα να κρατήσω τη ζεστασιά παρά τον ρεαλισμό.

Εάν λοιπόν σε ενδιέφερε να παίζεις με κάποια μπάντα, ανάλογα το μουσικό είδος θα πρότεινα να πάς μάλλον για τρίτον επειδή είναι χιλιάδες φορές δυνατότερο του Μ1 και σε μία μπάντα θα βοηθούσε πολύ περισσότερο. Αν όμως δεν σε ενδιαφέρουν αυτά, το Μ1 είναι μία πολύ καλή επιλογή και ειδικά αν είσαι και αρχάριος στη σύνθεση ήχου, το Μ1 είναι εύκολο στον προγραμματισμό παρά την μικρή του οθόνη.

Αλλά από τεχνολογικής πλευράς το Μ1 είναι ένα τίποτα μπροστά στο τρίτον. Πάντως το πλήκτρο είναι ακριβώς το ίδιο, μην σε ανησυχεί αυτό.

 

Τέλεια...και πάνω που έκλεινα στο triton μιας και το θελω μόνο για το σπιτι.  ???

Βέβαια διαβάζοντας και αλλα posts σου εχω καταλάβει οτι είσαι ορκισμένος Μ1ας!!!, αν και αυτο δε λεει απαραίτητα κατι.

 

Ασχετο, αλλά περνώτνας το σήμα του synth απο ενα προενισχυτή λάμπας πχ (...οχι οτι εχω τετοιον) μπορεί θεωρητικά να πετύχει κανείς το συνδιασμό ζεστασίας και ρεαλιστικότητας ή βλακείς λεω ; ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια...και πάνω που έκλεινα στο triton...

Και εκει να μεινεις. Μην αγορασεις Μ1 αν μπορεις να αγορασεις ενα Triton. Δεν πρεπει να υπαρχουν πανω απο 5 πληκτραδες στον πλανητη (ενας ειναι ο Axtarmas :P) που θα διαλεγαν το Μ1 αντι για το Triton.

 

Ασχετο, αλλά περνώτνας το σήμα του synth απο ενα προενισχυτή λάμπας πχ (...οχι οτι εχω τετοιον) μπορεί θεωρητικά να πετύχει κανείς το συνδιασμό ζεστασίας και ρεαλιστικότητας ή βλακείς λεω ; ::)
Μια χαρα...ζεστασια εχουν οι ηχοι της Korg, και χωρις προενισχυτη λαμπας. Η "ζεστασια" δεν ειναι θεμα λαμπας αλλα δειγματων, εφφε κλπ κλπ. Ασε τις λαμπες για τους κιθαριστες και μη βαζεις περιττες σκεψεις στο μυαλο σου.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου