Προς το περιεχόμενο

Korg M50 πρόβλημα σε πυκνωτές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η παρούσα ανάρτηση αφορά στην οδηγία μέλους του forum για παλιό πρόβλημα των M50

 

Επειδή επείγομαι καθότι αύριο απόγευμα (σήμερα δηλαδη μιας και ειναι ήδη 24:30) θα δω και θα πρέπει να αποφασήσω για το m50 ξεκίνησα νέο νήμα μιας και είναι λιγο sos η καταστασή.

Συγκεκριμένα ο stavros_d80 μου γράφει :

"Υπάρχει μόνο ένα θέμα στα m50 και να το πούμε αυτό: κάποια μοντέλα (από τα πρώτα) έχουν βγάλει πρόβλημα σε κάποιους πυκνωτές και βγάζουν τη φράση "now updating left/right panel" και πάγωναν μετά χωρίς να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ούτε με power on/off."

 

H ερώτηση μου :

Υπάρχει κάποιος τρόπος , επειδή θα εχω τη δυνατότητα να το ακούσω, να δω αν βγάζει το πρόβλημα που αναφέρθηκε; Η απλά παίζω και αμα το βγάλει το έβγαλε ( χλωμό το κόβω αυτό, δεν θα παίζω και 3 ώρες για να προλάβει να βγει το diffect...)

 

Τώρα αν το βγάλει, πάλι σχετικό είναι το τι κάνω. Αν η επισκευή του πυκνωτή είναι της τάξης των 20/30 ευρώ, δε νομίζω να αξίζει να το απορρίψω.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον με το firmtware ειναι το προβλημα.

http://www.korgforums.com/forum/phpBB2/viewtopic.php?t=39463&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

αλλα και ο πυκνωτης να ειναι το προβλημα, δε νομιζω να σου στοιχισει πολυ να αλλαξεις 1-2 πυκνωτες.

http://www.guitar-parts.com/catalog/korg-capasitor-47uf10vlesr

 

Μη σε παρω και στο λαιμο μου, αυτη ειναι η γνωμη μου  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η επισκευή του πυκνωτή είναι της τάξης των 20/30 ευρώ, δε νομίζω να αξίζει να το απορρίψω.

Και 100 ευρω αν ηταν ,παλι δε θα αξιζε να το απορριψεις...350 ευρω γι αυτο το συνθ ειναι αυτο που λεμε "no brainer sale" . Και ολα αυτα υπο την προϋποθεση οτι εχει καποια βλαβη,μπορει δηλαδη να ειναι και τελειο. Τη στιγμη που μιλαμε μαλλον κανεις την αγορα...οποτε καλοριζικο :). Αν απ'την αλλη αυτη τη στιγμη το απορριπτεις...ξανασκεψου το ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν σε κάποιον εμφανιστεί σχετικό πρόβλημα πληροφοριακά η τιμή στον επίσημο αντιπρόσωπο (Bon Studio) εκτός εγγύησης είναι γύρω στα 100e για το συγκεκριμένο πρόβλημα σε m50.

 

Σε άλλον ηλεκτρονικό μπορεί να είναι παρακάτω αλλά συνήθως μόνο για ανοιχτεί και να κλειστεί το όργανο χωρίς τίποτα άλλο τα εργατικά είναι γύρω στο 40ευρω.

 

Για να το αλλάξει κάποιος μόνος του θέλει μια σχετική γνώση και πείρα, εάν την έχει τα γλυτώνει όλα αυτά.

 

Το συγκεκριμένο θέμα πάντως δεν θα πρέπει να αποτρέπει την αγορά του συγκεκριμένου synth είναι ένα πολύ δυνατό εργαλείο σε πολύ καλή τιμή και το πρόβλημα αυτό βγήκε σε περιορισμένο αριθμό κοματιών.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου