Προς το περιεχόμενο

Που μπορώ να βρω 8χορδη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Μετά από αρκετή σκέψη, αποφάσισα ότι θέλω να πειραματιστώ με μια 8-χορδη, συγκεκριμένα με την Ibanez RG-8 λόγω κόστους... Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω που ακριβώς να ψάξω, γνωρίζοντας ότι ακόμα και η 7-χορδες δεν κυκλοφορούν πολύ στα μαγαζιά της Αθήνας.

Ξέρει κάποιος να προτείνει κάποιο μαγαζί, στο οποίο μπορώ να δοκιμάσω κάποια 8-χορδη; Ακόμα και αν δεν ειναι το συγκεκριμένο μοντέλο, απλά για να καταλάβω την αίσθηση/αλλαγή.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου...

 

Αντιπροσωπος της Ibanez στην Ελλαδα (τουλαχιστον για Αθηνα) ειναι ο Τριμης.

 

http://www.vrisko.gr/details/53__5h6b5a35d760203k722512331360

 

 

Για τσεκαρε εκει... μην μπεις στον κοπο να ψαξεις για site. Δεν εχουν :P

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την RG8 και είναι εξαιρετικό όργανο.

 

To μόνο (χοντρό) πρόβλημα που έχει το δικό μου είναι φαγωμένο παξιμάδι στο truss rod, και αυτό ήταν δικό μου λάθος που δεν το επέστρεψα στον thomann πριν αρχίσω τις μόντες. Ωστόσο, λόγω των titanium rod reinforcements και των 5 κομματιών ξύλου στο μπράτσο μπορώ να πω πως δεν έχει κουνηθεί από την αρχή που του άλλαξα χορδές και κούρδισμα από το εργοστασιακό.

 

Στα υπέρ είναι το πολύ βολικό σε σχήμα neck. Παρότι οι stock μαγνήτες είναι καλύτεροι της ακριβότερης RGA8, θα χρειαστείς μια αλλαγή μαγνητών (τουλάχιστον του bridge) αν θες να το ευχαριστηθείς περισσότερο, συν σίγουρα πιο βαριά χορδή στην 8η από την stock (το οποίο συνεπάγεται και ότι θα πρέπει να τρυπήσεις ή να δώσεις να σου τρυπήσουν λίγο το κλειδί ώστε να χωράει πιο βαριά χορδή).

 

Άλλη 8χορδη που έχει περάσει από τα χέρια μου σε αυτήν περίπου την τιμή είναι η Schecter Omen 8, η οποία είναι αξιόλογη αλλά πιστεύω πολύ λιγότερο βολική από την RG8, και δεν είναι καλύτερη ηχητικά καθώς φέρει και αυτή φτηνοstock μαγνήτες.

 

Tώρα ναι για να δοκιμάσεις την RG8 Τρίμης αν είσαι Αθήνα. Ωστόσο τον ρωτούσα πριν αγοράσω από thomann πότε θα την φέρει κτλ (να πάει κανά 8μηνο από τότε κάτι τέτοιο), και προσπαθούσε πλαγίως να μου πασάρει την ακριβότερη RGA8 ως ΠΟΛΥ ανώτερο όργανο, παρότι του είχα πει ότι δεν ενδιαφέρομαι διότι θέλω μια φτηνή αλλά αξιόλογη (σύμφωνα με την έρευνά μου) βάση την οποία να βελτιώνω σιγά-σιγά, και ότι διαφωνώ με κάποια specs την RGA8 (συγκεκριμένα τη γέφυρα και τους απαίσιους μαγνήτες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, θα ψάξω στον Τρίμη.

Dnightshade, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου, αυτά που διάβασα φαίνονται χρήσιμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Μετά από αρκετή σκέψη, αποφάσισα ότι θέλω να πειραματιστώ με μια 8-χορδη, συγκεκριμένα με την Ibanez RG-8 λόγω κόστους... Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω που ακριβώς να ψάξω, γνωρίζοντας ότι ακόμα και η 7-χορδες δεν κυκλοφορούν πολύ στα μαγαζιά της Αθήνας.

Ξέρει κάποιος να προτείνει κάποιο μαγαζί, στο οποίο μπορώ να δοκιμάσω κάποια 8-χορδη; Ακόμα και αν δεν ειναι το συγκεκριμένο μοντέλο, απλά για να καταλάβω την αίσθηση/αλλαγή.

 

Ευχαριστώ!

θα σου κατσει μια χαρα..μην κολλας.

εγω πλεον ξενερωνω οταν παιζω με 6χορδες,

και εχω την 7 χορδη λιγους μηνες..

για πολλα γουστα ;D ;D

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου