Προς το περιεχόμενο

Ποιό rack πολυεφέ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για κάποιο πολυεφέ (αποκλειστικά σε μορφή rack) στην οικονομική κατηγορία μέχρι ¤400-450 για την κιθάρα μου.

 

Ο ήχος μου είναι metal 80's και αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η παραμετροποίηση των ήχων (δημιουργία δικών μου effects).

 

Για να καταλάβετε, παίζω με ένα πεταλάκι Zoom G2 και ζητάω το κάτι παραπάνω στον συνδιασμό των ήχων.

 

Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σημείωση: Μιλάς μόνο για εφέ έτσι??? Παραμόρφωση απο πού?? Τι ενισχυτή έχεις? ¶ν θές μια φέτα όλα-σε-ένα αλλάζει το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση: Μιλάς μόνο για εφέ έτσι??? Παραμόρφωση απο πού?? Τι ενισχυτή έχεις? ¶ν θές μια φέτα όλα-σε-ένα αλλάζει το θέμα...

 

 

Εχμ... και παραμόρφωση (χεχεχε). Ενισχυτή δεν θέλω!

 

Όπως έγραψα προηγουμένως παίζω με ένα πεταλάκι-πολυεφέ Zoom G2...

 

Αλλάζει το θέμα εεε; Για δώσε τα φώτα (και τους προβολείς) σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά αλλάζει το θέμα... Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι αξιόλογο όλα-σε-ένα στην τιμή που θέλεις...

 

Ενισχυτή τι εννοείς δεν θέλεις?? απο πού θα την βγάζεις την φέτα?? :?

 

Οι λύσεις σου είναι:

 

1. Rocktron voodoo valve. 700 Euro περίπου...

2. Pod XT Pro. 800 Ευρώ περίπου...

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα αξιοπρεπές Λαμπάτο ενισχυτή και κάποια καλά πεταλάκια και καθάρισες. Για φέτες κλπ θες πολύ περισσοτερα λεφτά για να έχεις αποτέλεσμα (που θα είναι ίδιο από το ενισχυτής + πεταλάκια) :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να μας πεις τι (και αν) ενισχυτη χρησημοποιεις. Δλδ το rack που θέλεις, θα είναι προενισχυτής + εφφέ ή θες μια ολοκληρωμένη λύση.

 

Αν κατάλαβα καλά (*μάλλον) χρησημοποιείς το Zoom μπροστά στον ενισχυτή στο καθαρό κανάλι και δουλεύειες με αυτό παραμορφώσεις και εφφέ και τώρα επιζητείς κάτι ποιοτικότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαίνεσαι με τα rack και τα stack των γκρούπ του 80. Βαδίζουμε πάντα με ότι μπορούμε να έχουμε και μας εξηπηρετεί την συγκεκριμένη περίοδο... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δύο συνθέσεις που έχω να σου προτείνω σύμφωνα με την μουσική που παίζεις είναι:

 

Α.

Amplifier: Laney LC-15R

http://www.thomann.de/gr/laney_lc15r_egitarrencombo.htm

 

Pedals:

Marshall Compressor

Marshall Jackhammer ή Tech 21 GT2

BOSS DD-3

 

Β.

Amplifier: Tech 21 Power Engine 60

 

Pedals:

Tech 21 Tri-ac

BOSS DD-3

BOSS RV-5

 

Με αυτά πιστεύω θα είσαι αρχηγός... :wink:

 

ααα. ξέχασα αν γουστάρεις κα κανένα chorus παίρνεις ή BOSS ή Rocktron ή digitech πιστεύω είναι καλές απιλογές και τα 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνάω την κιθάρα από προενισχυτή και βγάζω return για studio ακουστικά προκειμένου αν ακούω ακριβώς αυτό που βγάζει ο εξοπλισμός μου. Ενισχυτές (κιθάρας και PA) και διάφορα πεταλάκια (εκτός του G2) έχω αλλά αυτοί είναι για άλλα πράγματα (πρόβες, κανένα μικρόLive, τζαμάρισμα κλπ). Ας το αφήσουμε λοιπόν το κομμάτι των ενισχυτικών, προ και τελικών.

 

Αυτό που ζητάω είναι απλό: Μια φέτα που να έχει εφέ και παραμορφώσεις περίπου στα ¤400-450.

 

Τίποτε άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνάω την κιθάρα από προενισχυτή και βγάζω return για studio ακουστικά προκειμένου αν ακούω ακριβώς αυτό που βγάζει ο εξοπλισμός μου. Ενισχυτές (κιθάρας και PA) και διάφορα πεταλάκια (εκτός του G2) έχω αλλά αυτοί είναι για άλλα πράγματα (πρόβες' date=' κανένα μικρόLive, τζαμάρισμα κλπ). Ας το αφήσουμε λοιπόν το κομμάτι των ενισχυτικών, προ και τελικών.

 

Αυτό που ζητάω είναι απλό: Μια φέτα που να έχει εφέ και παραμορφώσεις περίπου στα ¤400-450.

 

Τίποτε άλλο![/quote']

 

:? 8O

 

Με τα ακουστικά δεν ακούς παραμόρφωση! Τη παραμόρφωση την νοιώθεις κατά 60% και την ακούς κατά 40%...

 

Το κομμάτι των προ-ενισχυτικών δεν μπορούμε να το αφήσουμε γιατί εκεί βρίσκεται η παραμόρφωση... :wink:

 

Αφού λοιπόν θές αυτό μόνο θα σου πρότεινα το εξής (2 φέτες - με 1 δεν την κάνεις καλά την δουλειά αυτή - αν και δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι δουλειά το θές... για ηχογράφηση direct??)

 

A. Marshall JMP-1 + TC Electronic G-Major

B. ADA MP-1 preamp +TC Electronic G-Major

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου