Προς το περιεχόμενο

"Μαγνητης bridge για stratocaster"


chrismes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια stratocaster usa και θελω να αλλαξω τον bridge μαγνητη .

ψαχνω να βρω ενα μονο με 2 καλωδια γιατι την εγχειρηση θα την κανω μονος μου και δεν θελω πολλα μπερδεματα ,απλα ενα μαγνητη πιο ησυχο ε... και με λιγο περισσοτερα γκαζια .

 

πολλα ζηταω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα αναζητας γκαζια βαλε εναν Seymour Duncan SJBJ-1 Junior Humbucker και θα με θυμηθεις. Εγω που εχω ακουσει τον συγκεκριμμενο παρεα με 2 SHR-1 Hot Rails στις θεσεις middle και neck το overall αποτελεσμα μου αρεσε πολυ. Πιστευω οτι αν βαλεις εναν τετοιο θα σε τρωει το χερακι σου μετα να αλλαξεις και τους αλλους. Αν οντως γινει ετσι δες τους Hot Rails και Duckbuckers της ιδιας εταιριας μιας και μιλας για "ησυχια" στο post σου. Ο συγκεκριμμενος παντως ειναι humbucker σε θεση μονου και δεν επεμβαινεις στο σκαφος της κιθαρας σου. Ειναι direct replacement απο οσο ξερω. Επισης διαβασε και το site της seymour duncan να παρεις μια γευση.

 

Αυτα απο μενα για την ωρα για να πουν και οι υπολοιποι την γνωμη τους που ειναι πιο ηδημονες στις κιθαρες απο μενα μιας και γω ειμαι μπασιστας. Ελπιζω να βοηθησα. Bye.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάνεις την αλλαγή κάνε την παρακάτω απλή μετατροπη.

Βρες ενα κομμάτι ατσαλι ή σίδερο στο μέγεθος του μαγνήτη και κόλλησε τον με απλή κόλλα UHU η υγρή σιλικόνη κάτω από τον κάτω μαγνήτη.

Με αυτόν τον τρόπο ο παραδοσιακά αναιμικός κάτω strat μαγνήτης γίνεται πολύ όμοιος με τον παραδοσιακά killer μαγνήτη της Telecaster και αποκτά περισσότερα μεσαία και όγκο μια και το ατσάλι ( base plate) συγκεντρώνει το μαγνητικό πεδίο.

Θα εκπλαγείς από τη διαφορά.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο δεν το χω ξανακούσει αυτό SUPERFUNK

ισχύει το ίδιο για όλους τους μαγνήτες???

ας πούμε θέλω να το κάνω στον middle & neck ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αλλα δεν συνηθίζεται γιατί ο neck και ο middle έχουν λόγω θέσης περισσότερο όγκο και μεσαία,στον bridge αρκεί.

 

http://www.fralinpickups.com/bplate.htm

 

απο εδώ έκλεψα την ιδέα μόνο που αυτοί σταθεροποιούν το base plate με κερί (το πουλάνε και έτοιμο $10 αλλά δεν είναι και δύσκολο να φτιάξεις ένα μόνος σου,στο κάτω κάτω ενα κομματι σίδερο είναι :wink: )

 

by the way αυτοί είναι ίσως οι καλύτεροι μονοπήνιοι μαγνήτες στον κόσμο!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου