Προς το περιεχόμενο

Μικρός λαμπάτος για το σπίτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κιθαρόβιοι! Μετά απο αρκετό καιρό χωρίς ενισχυτή και λόγο απουσίας μου στο εξωτερικό' σκέφτομαι τελικά να αγοράσω έναν νέο ενισχυτή ο οποίος να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

 

  • Όσο γίνεται κρυστάλλινο καθαρό κανάλι, a la fender

  • Maximum 15 watt

  • Switchable σε πιό λίγα watt, για καλό break up

  • 6V6 ή 6L6 τελικές

  • Παίζω funk,fusion,rock,hard rock,progressive rock (Andy Timmons style)

  • Μαζί με τον ενισχυτή θα πάρω το Carl Martin Plexitone για overdrive και lead. Οπότε η βρώμα του ενισχυτή δεν με απασχολεί και τόσο.

  • Kόστος: 300-450 Ευρώ

  • Είμαι ανοιχτός σε κεφαλή με καμπίνα και combo

 

Παρακαλώ δέχομαι προτάσεις απο έμπειρους, γνώστες και ιδιοκτήτες μικρών ενισχυτών. Δυστηχώς μόνο μεγάλους λαμπάτους είχα μιά ζωή, για αυτό και δεν ξέρω τι να πάρω. Έχω βάλει στο μάτι κάποιους απο τον Thomann αλλά δεν τους έχω δοκιμάσει. Η αγορά θα γίνει τον Σεπτέμβρη. Ευχαριστώ,

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι ακλόνητος στο "6V6 ή 6L6 τελικές", κοίτα οπωσδήποτε τον Hughes & Kettner Tubemeister 18 (όχι τον combo όμως).

Είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις (και έψαχνα και εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να βρω κάποιον με ακριβώς τα χαρακτηριστικά που ζητάς οπότε, από αυτούς που έχουν περάσει απ' τα χέρια μου ή έχω ακούσει προτείνω τους εξής:

 

- Fender Super Champ X2: Δεν είναι switchable σε πιο λίγα βατ αλλά έχει βρώμικο κανάλι. Ωραιότατα φεντερίσια καθαρά.

 

- Laney VC15 που ανέφερε κι ο mamakin: δεν είναι 6V6 ή 6L6 αλλά έχει και low input όπου τα watt πέφτουν κάτω από το μισό. Βέβαια ο ενισχυτής έχει μπόλικο headroom και ακόμη και στο low input σπάει σε μεγάλες εντάσεις. Παρόλα αυτά διαθέτει ωραιότατο βρώμικο κανάλι το οποίο ρυθμίζεται εύκολα να μοιάζει με break up καθαρού ενισχυτή. Το καθαρό κανάλι είναι υπέροχο αλλά δεν έχει σχέση με fender. Στα μείον, αρκετά βαρύς και ογκώδης για "μικρός".

 

- Laney CUB12 (ή 12R αν θες οπωσδήποτε ενσωματωμένο reverb): Ούτε αυτός είναι 6V6 ή 6L6 αλλά όπως και ο VC15, διαθέτει low input. Η διαφορά είναι ότι είναι μονοκάναλος με gain knob. Οπότε έχεις πλήρη έλεγχο στο breakup. Προσωπικά τον χρησιμοποιώ για ημιβρώμικο ήχο τον οποίο χειρίζεται με μεγάλη επιτυχία, τουτέστιν τον ρυθμίζω έτσι ώστε να "ακούει" την ένταση της πένας και να σπάει ή να καθαρίζει αναλόγως. Ο καθαρός του ήχος είναι επίσης πολύ ωραίος αλλά μακριά από τα fender πρότυπα. Το μόνο του αρνητικό είναι ότι αν θες πεντακάθαρο ήχο χωρίς καθόλου breakup, πρέπει να ρυθμίσεις το gain knob αρκετά χαμηλά, με αποτέλεσμα να πέφτει αρκετά και η ένταση. Όμως τον έχω τεστάρει σε πρόβα (2 κιθάρες, μπάσο, τύμπανα) και άντεξε μια χαρά χωρίς να χρειαστεί να τερματίσω το volume ενώ ο ήχος μου ήταν στα όρια του breakup. Στα συν του το δωδεκάρι μεγάφωνο σε αντίθεση με τους δύο προηγούμενους που έχουν δεκάρι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender Blues Jr? τον εχω και ειμαι full ικανοποιημενος!

Θα συμφωνησω ,μετα απο 4 λαμπατους που ειχα με αυτον εχω κολλησει,τα 15 βατ πολλα για το διαμερισμα αλλα εχει master vol. δεχεται ευχαριστα τα πεταλια και ας μην εχει effects loop,

πολυ ωραια καθαρα και με stratocaster και με les paul.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αφήσει πολύ στενά περιθώρια για τις επιλογές σου. Χεχε. Δεν ξέρω κανέναν που να τα ενσωματώνει όλα αυτά.

 

Ωστόσο θα σου πρότεινα να ακούσεις τον vox ac15 μόνο και μόνο γιατί θα καλύψει τα ειδη που παίζεις.

Με μονοπηνιους αργεί το brake up το οποίο όμως το ρυθμίζεις εσύ καθώς έχει knob και για input gain και για master volume. Βέβαια δεν έχει τα κρυστάλλινα καθαρά που ζητάς αλλά...τι τα θες?  :P

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μάλλον πρός τα εδώ τείνω (πρέπει να τους δοκιμάσω πρώτα):

 

http://www.thomann.de/gb/ibanez_tsa15_combo.htm

 

http://www.thomann.de/gb/laney_cub10.htm

 

http://www.thomann.de/gb/laney_cub12r.htm

 

 

υ.γ. ωραίος ο Vox ac15.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτόν...

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_vt_30_rd.htm

Μπορεί να είναι 30 watt και να έχει el83 αλλά είναι καταπληκτικός ενισχυτής!

 

Harley Benton VT30 - Tube Amp Combo FULL DEMO:

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο γίνεται κρυστάλλινο καθαρό κανάλι, a la fender

Maximum 15 watt

Switchable σε πιό λίγα watt, για καλό break up

6V6 ή 6L6 τελικές

 

Νομίζω πως -με εξαίρεση τις λάμπες- περιγράφεις τον H&K tubemeister 18..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου